Geri Dön

TFF: İthamlar asla kabul edilemez

Türkiye Futbol Federasyonu, Kulüpler Birliği Vakfı’nın yayıncı kuruluş, yabancı oyuncu kriterleri ve lisans talimatıyla ilgili mektubuna yanıt verdi, “TFF ile yayıncı arasındaki ‘ciddiyetten uzak ilişki’ nedeniyle kulüplerin zarara uğratıldığı şeklindeki ithamlar asla kabul edilemez” denildi

TFF: İthamlar asla kabul edilemez

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), Kulüpler Birliği Vakfı’nın gönderdiği mektuba cevap olarak bir açıklama yayınladı. TFF’den yapılan açıklamada, Kulüpler Birliği Vakfı’nın; yayıncı kuruluş, yabancı futbolcu sınırlaması ve kulüp lisans talimatı kriterleriyle ilgili şikayet ve görüşlerine cevap verildi. İlk olarak yayın ihalesinin Kulüpler Birliği temsilcilerinin de yer aldığı komisyonda görüşüldüğü ve ihale şartnamesinin bu şekilde hazırlandığı belirtildi.
Tüm dünyada futbolun durmasına sebep olan Kovid-19 nedeniyle yapılan indirimin, Kulüpler Birliği’nin bilgisi dahilinde gerçekleştiği belirtilerek, “12 Haziran 2020 tarihinde müsabakalar oynanmaya başlamış ve dönemin Kulüpler Birliği Vakfı Başkanının bilgisi dahilinde 2019-2020 sezonuna ilişkin Kovid-19 salgınının olumsuz etkileri göz önünde bulundurularak sözleşme bedelinde indirim yapılmasına ilişkin yayıncı kuruluşla anlaşmaya varılmıştır. 2020-2021 sezonunda Kovid-19 salgının devam etmesi nedeniyle yayıncı kuruluş tarafından sözleşme bedelinde indirim yapılması talep edilmiş, yine bu hususlar hakkında dönemin Kulüpler Birliği Vakfı Başkanı ve kulüplerimizin bilgisi dahilinde görüşmeler gerçekleştirilmiş ve nihayetinde 17 Kasım 2020’de Gençlik ve Spor Bakanı Sayın Mehmet Muharrem Kasapoğlu tarafından kamuoyuna duyurularak, 2020-2021 sezonu bedeline ilişkin yayıncı ile ek sözleşme imzalanmıştır” denildi.

TFF: İthamlar asla kabul edilemez


‘Bildirim yapıldı’
Yayıncı kuruluşun, ticari işletmelerin kapanması ve kulüplerin protestoları nedeniyle sözleşme bedelinde yeniden indirim talep etmesine yer verilen açıklamada şu ifadeler yer aldı:
“Yayıncı kuruluşun bu talebi, TFF tarafından kabul edilmemiş ise de 2020-2021 sezonu son taksiti sözleşmede belirtilen süre içerisinde ödenmemiş, daha sonra 150 milyon TL’lik, kısmi bir ödemede bulunulmuştur. Halihazırda yayıncı kuruluş tarafından 2020-2021 sezonu son taksitine ilişkin TFF’ye 142 milyon TL tutarında ödeme yapılması beklenmektedir. Konuya ilişkin yasal bildirimler süresi içerisinde yapılmış ve süreç takip edilmektedir. Aynı şekilde yayın hakları sözleşmesinin son dönemine ilişkin, siz Kulüpler Birliği’nin bilgisi dahilinde görüşmeler ve toplantılar devam etmekte olup, 2021-2022 futbol sezonu ilk taksitine ilişkin yasal bildirimlerin yapıldığını belirtiriz. Yukarıda belirtilen sebeplerle, ‘Türkiye Futbol Federasyonu ile yayıncı kuruluş arasındaki ciddiyetten uzak ilişki’ nedeniyle kulüplerin finansal zarara uğratıldığı şeklindeki ithamlar asla kabul edilemez. TFF, kulüplerimizin ve Türk futbolunun menfaat ve haklarını korumak için çalışmalarını kararlılıkla sürdürecektir.”

‘Takım harcama limitleri uluslararası standartta’
Pandemi koşulları ve kulüplerin yabancı para yükümlülüklerinden dolayı 2021-2022 sezonu için takım harcama limitlerinde belli oranda artış yapıldığı hatırlatılarak şu görüşlere yer verildi:
“2021-2022 sezonunda yabancı oyuncu ücretleri önceki yılın ortalama kurları ile (1 Euro=8.96 TL) ile sabitlenmiştir. İlaveten, net borçları net gelirlerinin yarısından az olan kulüplerin gelir artışlarının 1/3’ünü değil yüzde 100’ünü harcama limitlerini artırmak için kullanılması sağlanmıştır. Net borçları net gelirlerinin yarısından fazla ama iki katından az olan kulüpler, sezon içinde gelir artışlarının 1/3’ünü değil 2/3’ünü kullanabilecektir. Tüm bu çalışmalar, Kulüpler Birliği ile ortak yapılan hazırlıklarla yürütülmüştür ki, her geçen gün daha iyi bir yapıya kavuşan sistemin uluslararası standartlarda olduğu UEFA’nın değerlendirmeleri ile de sabittir. Bugüne kadar olduğu gibi söz konusu talimatla ilgili taleplerinizi, Kulüp Lisans Kurulu’nun görüşleri doğrultusunda her zaman değerlendirmeye açık olduğumuzu bildiririz.”

‘Lisans Talimatı birlikte hazırlandı’
Açıklamada, Kulüp Lisans ve Finansal Fair Play Talimatı kriterleri hakkındaki konulara da değinildi:
“UEFA ve ilgili Kurulu CFCB ile yapılan görüşmelerde, kulüplerimizin mali yapılarının sürdürülemez hale gelmesi nedeniyle yeni bir denetim modeli ihtiyacı doğduğu tarafımıza iletilmiştir. Bu kapsamda Takım Harcama Limitleri hayata geçirilmiştir. 2019 Haziran ayında yürürlüğe giren Takım Harcama Limitlerini ihtiva eden Kulüp Lisans ve Finansal Fair Play Talimatı; Kulüpler Birliği, Bankalar Birliği ve UEFA’ya danışılarak kulüp temsilcilerinin katılımıyla ortaklaşa hazırlanmıştır. Bu durum dönemin Kulüpler Birliği Başkanı ve bazı kulüp başkanlarının basın açıklamalarıyla da sabittir. Özellikle UEFA, tüm Avrupa kulüplerinin tabii olduğu Finansal Fair Play kurallarına Türk kulüplerinin de uyum sağlayabilmesi açısından talimat değişikliği konusunda önemli rol oynamıştır. İlaveten hatırlatmak isteriz ki, Kulüp Lisans ve Finansal Fair Play Talimatında yapılan değişikliğin ana sebeplerinde birisi de, kulüplerimizin, Bankalar Birliği ile imzaladığı yeniden yapılandırma sözleşmeleridir. Her ne kadar TFF, bu sözleşmelerde taraf değilse de Kulüp Lisans Talimatında yapılan değişiklikler, kulüplerin Bankalar Birliği ile yaptığı sözleşmeler ile de uyumludur.”

‘Maçlara çıkmamak zarar verici bir tutum’
Yabancı oyuncu sayısında sınırlamaya gidilmesinin zaruri olduğu belirtilen açıklamada, Kulüpler Birliği’nin ‘maçlara çıkmama’ söylemine tepki gösterildi:
“Verilerin de açıkça gösterdiği üzere ve UEFA’nın da desteklediği yabancı sayısında sınırlamaya gidilmesi bir zaruret haline gelmiştir. Gerek Kulüp Lisans Sistemi gerekse yabancı kararına ilişkin düzenlemeler, kulüplerimizin sürdürülebilir finansal yapıya kavuşmaları için alınmıştır. Ayrıca tekrar altını çizmek isteriz ki, ivedilikle geri alınmasını istediğiniz yabancı kararı, yeni verilmiş bir karar değildir. Malumunuz olduğu üzere; yabancı sınırlamasına ilişkin kararlar, 2020-2021 sezonu öncesinde alınmış, ancak Kovid-19 salgınının devam ediyor olması nedeniyle kulüplerimizden gelen talep üzerine, bir defaya mahsus olmak üzere uygulaması bir sezon ertelenmiş ve bu durum da kamuoyuna ilan edilmiştir. Sonuç olarak; göreve başladığımız ilk günden itibaren ben ve yönetim kurulum, aldığımız tüm kararları, UEFA ve FIFA normları, TFF Kanun, Statü ve Talimatları doğrultusunda ve şeffaf bir şekilde, sadece Süper Lig kulüplerimizi değil tüm diğer alt liglerin, amatör liglerin ve futbolun diğer paydaşlarının menfaatlerini gözeterek aldığımızı belirtir, müsabakalara çıkmamak gibi futbol tarihinde yeri bulunmayan, FIFA ve UEFA nezdinde kabul görmesi mümkün olmayan eylem ve söylemlerin Süper Lig markasına zarar verici ve Türk futbol kamuoyu tarafından kabul görmeyecek bir tutum olduğunu hatırlatır, yeni sezonda tüm kulüplerimize başarılar dileriz.”

‘Borçlar katlandı, yerli oyuncu % 59’a düştü’
TFF, Kulüpler Birliği’nin yabancı oyuncu sayısıyla ilgili beklentisine karşılık detaylı istatistikler paylaştı. Açıklamada kulüplerin hızla borçlandığı ve yerli oyuncu sayısının ciddi bir düşüş gösterdiği aktarıldı:
“UEFA’nın Avrupa liglerindeki yabancı oyuncu sınırlamaları ve Süper Lig ile diğer Avrupa liglerini kapsayan verileri incelendiğinde, yabancı futbolcuların transferi ve ücretleri için yapılan ödeme ve üstlenilen yükümlülüklerin kontrol edilmesi gerekliliğini ortaya çıkarmıştır. Süper Lig’de on yıl önce bir sezonda tescil edilen yabancı sayısı 150 iken, iki katından fazla artarak geçen sezon 356 olmuştur. UEFA’nın incelediği 11 Avrupa ligi arasında sadece İngiltere ve İtalya’da yabancı sayısı Süper Lig’in üstündedir. Süper Lig’deki yerli oyuncu oranı yüzde 75’ten yüzde 59’a düşmüştür, bu rakam Hırvatistan’ın ardından en yüksek düşüş olarak dikkat çekmektedir.”

‘FIFA’da 207 dosya var’
Süper Lig’deki oyuncuların yaş ortalamasının Avrupa’nın en yükseği olduğuna vurgu yapılarak şu ifadeler kullanıldı:
“Yabancı oyuncu yaşı Hollanda’da 23 iken Süper Lig’de 28’dir. Yabancı sınırlamasının kaldırılması ile 30 yaş altı Türk oyuncuların yerine 30 yaş üstü yabancı oyuncular geldiği net bir şekilde gözlemlenmiştir. En önemli konulardan birisi, Süper Lig’in transfer gelirlerinin çok düşük olmasıdır. Oyuncular en yüksek değerlerinden satın alınmaktadır. Yerli oyuncularını yetiştiren Belçika, Hollanda ve Portekiz, Süper Lig kulüplerimizin iki katı transfer geliri elde etmiştir. Ayrıca yabancı sınırlamasının olmadığı dönemde, yabancı para cinsinden oyuncu maliyetleri kulüp bilançolarını olumsuz etkilemiş; halka açık 4 büyük kulübün finansal borcu, 2014/15 yılı sonunda 1.7 Milyar TL iken, yüzde 330 artarak 2020/21 sezonunda 7.3 Milyar TL’ye ulaşmıştır. 2020/21 sezonunda 356 yabancı oyuncuya 268 Milyon Euro ücret ödemesi gerçekleşmiştir. Yine yabancı sınırlaması öncesi 106 adet olan FIFA nezdinde açılan itilaf dosyaları, iki katına çıkarak 207 adet olmuş ve tutar Euro bazında yüzde 270 artarak 18 Milyon Euro’dan 50 Milyon Euro’ya ulaşmış; TL karşılıkları yüzde 722 artmıştır.”

 

Ampute A Milli Futbol Takımı yarı finale yükseldi
YAZARLAR
TÜM YAZARLAR

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet
akıllı banner