Geri Dön

Tokyo 2020'de güreşte tarihi tablo!

Tokyo’da Türk güreşi adına tarihi bir gün yaşandı. Yasemin Adar 76 kiloda, Rıza Kayaalp de 130 kiloda bronz madalya aldı. Adar, kadınlarda bir ilke imza atarken, Kayaalp olimpiyatlarda 3. kez madalya kazandı

Tokyo 2020'de güreşte tarihi tablo!

Rahat galibiyetler
Türk sporu, Tokyo’da tarihi bir başarıyla mutluluk yaşadı. Güreşte mindere çıkan Yasemin Adar ve Rıza Kayaalp, bronz madalaya kazandı, tarih yazdı. 76 kiloda mindere gelen Yasemin Adar, 76 kiloda Kırgızistan’dan rakibi Aiperi Medet Kyzy’i tuşla yenerek rahat bir sonuç aldı.
Rıza Kayaalp de grekoromen stil 130 kilo mücadelesinde İran’dan Amin Mirzazadeh’i 7-2 mağlup ederek bronz madalyayı kaptı.

5. madalyamız geldi
Kırgız rakibini mağlup eden Yasemin Adar, güreşte madalya kazanan ilk kadın sporcumuz olarak tarihe geçti. Rıza Kayaalp de oyunlar tarihinde 3. kez madalyaya uzandı. Güreşteki 2 bronz madalya ile beraber Türkiye’nin madalya sayısı 5’e yükseldi. Daha önce Mete Gazoz, okçulukta altın madalya alırken, tekvadonda da erkeklerde Hakan Reçber ve kadınlarda da Hatice Kübra İlgün bronz madalya elde etmişti.

‘Türk kadını her daim güçlüdür’

Güreşte tarihimizde olimpiyatlarda madalya kazanan ilk Türk kadın sporcu olan Yasemin Adar, “Türk kadını her daim, her zaman güçlüdür” dedi. Büyük mutluluk yaşayan başarılı sporcu, “Eylül ayında düğünüm var, her şeyi olimpiyat için ertelemiştim. Kadın güreşine emek veren herkese ve özellikle de aileme çok teşekkür ediyorum. Ülkemiz son zamanlarda çok zor durumlardan geçiyor. Bu durum bizim için de çok üzücü. Biraz olsun halkımıza umut verebiliyorsak ne mutlu bize” diye konuştu.

Tokyo 2020de güreşte tarihi tablo

Kaplan’ı yakaladı

Rıza Kayaalp, Tokyo 2020’de bronz madalya alarak olimpiyatlardaki üçüncü madalyasına ulaştı. Daha önce 2012 Londra ve 2016 Rio’da madalyaya uzanan milli sporcu, Hamit Kaplan’ın rekoruna ortak oldu. Kayaalp; 1956 Melbourne, 1960 Roma ve 1964 Tokyo’da madalyalar kazanan Hamit Kaplan’ın ardından üç olimpiyatta da madalya elde eden tarihteki ikinci Türk güreşçi oldu.

96’ya yükseldi
2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’nda milli güreşçiler Rıza Kayaalp ve Yasemin Adar’ın bronz madalya almasıyla Türkiye’nin olimpiyat madalya sayısı 96’ya çıktı. Tokyo’da şimdiye kadar 5 madalya kazanan Türkiye, 1908-2020 arası da 91 madalya kazanmıştı. 96 madalyanın açılımı şöyle oluştu: 40 altın, 25 gümüş, 31 bronz.

Yasemin Can 8. bitirdi
Milli atlet Yasemin Can, 5 bin metre kadınlar yarışını 8. sırada tamamladı. Önemli rakiplerle finalde yarışan Can, 14.46.49’luk derece elde etti. Yasemin Can cumartesi günü 10.000 metre
finalinde de piste çıkacak. Hollanda adına yarışan Sifan Hassan, kadınlar 5 bin metre finalinde 14:36.79’luk derecesiyle altın madalyanın sahibi oldu.

Apak’tan bir ilk
Erkekler çekiç atma elemelerinde Eşref Apak, 76.76 metrelik atışıyla finale kaldı. Daha önce 2004 Atina, 2008 Pekin, 2012 Londra 2012 ve 2016 Rio Olimpiyatları’nda boy gösteren Apak, 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’nda da mücadele ederek kendi branşında olimpiyatlara en çok katılan sporcu oldu. Atina’dan sonra ikinci kez Tokyo’da finale kalmayı başaran 39 yaşındaki Eşref yarın finalde yarışacak. Çekiç atmada mücadele eden Özkan Baltacı ise 63.63 metrelik derecesiyle veda etti.

Cimnastikte buruk mutluluk
Erkekler artistik cimnastik halka aleti finalinde milli sporculardan İbrahim Çolak 5, Adem Asil 7. oldu. Bu kategoride milli sporcular Çolak ve Asil cimnastik tarihimizde ilk kez madalya için mücadele etti. Seride 5. sırada gelen halkada 2019 Dünya Şampiyonu İbrahim Çolak, performans sonucu 14.866 puan aldı. Adem Asil de inerken sorun yaşayınca 14.600 puanda kaldı.

İkinci atlamada sorun
Atlama masası finalinde ise Adem Asil, ilk atlayışında 15.266 puan aldı. Adem, sorun yaşadığı ikinci atlayıştan 13.663 puanla çıktı. Milli cimnastikçi ortalama 14.449’luk puanla 6. sırada yer aldı. 5. sırada yarışan Ahmet Önder ise ilk atlayışında 13.833 puan, ikinci atlayışını ise 14.300 puanla geçti. Ahmet, ortalama 14.066’lık puanıyla 7. sırada kendine yer buldu.

Yeni rota Paris 2024
Olimpiyat beşincisi milli cimnastikçi İbrahim Çolak, 2024 Paris Olimpiyatları’nı işaret etti. Fransa’da daha iyi bir netice elde etmek istediğini aktaran Çolak, “Burada aldığım sonuçtan mutluyum. Sadece biraz daha fazla çalışmam gerekiyor. İnşallah darısı 2024 Paris Olimpiyat Oyunları’na olur” dedi.

Olimpik Anneler buluştu
Procter&Gamble (P&G), pandemi nedeniyle çocuklarının yanında olamayan sporcu anneleri için ‘Olimpik Anneler’ etkinliği düzenledi. Sultan Çolak, Duygu Çakıroğlu, Hürü Yiğit, Züleyha Çiftçi ve Elif Köymen müsabakaları izlerken heyecanlarını ve gözyaşlarını gizleyemedi. Olimpik Anneler, başarı kazanan sporcuların arkadan gelen genç sporculara umut olmasından dolayı büyük mutluluk ve gurur duyduklarını ifade etti. Olimpiyatları 5. sırada tamamlayan İbrahim Çolak’ın annesi Sultan Çolak’a diğer Olimpik Anneler sarılarak destek verdi.

Nunez’den rekor seri
Tokyo 2020’de grekoromen 130 kiloda Kübalı Mijain Lopez Nunez, Gürcü Iakobi Kajaia’yı 5-0 yenerek altın madalyaya ulaştı ve tarih yazdı. Üst üste 4. olimpiyatta da altın madalyaya ulaşan Kübalı sporcu, güreş tarihinde bunu başaran ilk isim oldu. Yarı finalde Rıza Kayaalp’i de eleyen 38 yaşındaki güreşçi, 2008 Pekin, 2012 Londra, 2016 Rio ve 2020 Tokyo’da altın madalya aldı.

İldem veda etti
Madalya beklediğimiz sporcularımızdan Cenk İldem finale kalamadı. Grekoromen stil 97 kiloda Bulgar Kiril Milenov’a mağlup olan İldem, rakibinin finale çıkma başarısı gösterememesi nedeniyle oyunlara veda etti.
Repesaj mücadelesi için Milenov’un finale çıkmasını bekleyen İldem, Bulgar sporcunun İranlı güreşçi Saravi’ye yenilmesiyle Tokyo’ya havlu attı.

Vitor Pereira: "2 kere gelip, 2 gol attılar"
YAZARLAR
TÜM YAZARLAR

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber