Arka arkaya alınan kötü sonuçların ardından Sergen Yalçın’la yollarını ayıran Beşiktaş, bu sezon sıkça karşılaştığı senaryoyu Kayserispor karşısında da yaşadı. İki kez yenik duruma düşen ve taraftarların başladıkları protestolarla gardı iyice sarsılan siyah- beyazlılar, Önder Karaveli’nin 74’de yaptığı iki değişikliğin ardından müthiş bir geri dönüşe imza atarak beş maç aradan sonra yeniden üç puanla tanışmalarının dışında aslında hayata da geri döndüler.

Öncelikle Önder Karaveli’nin doğru bir on bir ile maça başladığını belirtmek gerekiyor. Nitekim bununla doğru orantılı olarak Beşiktaş da maça iyi başladı. Fakat siyah- beyazlılar, rakibi kendi yarı sahasında karşılayarak takım halinde iyi kapanan ve kaptığı toplarda hızlı çıkışlarla gol bulma üzerine oyun planını kuran Kayserispor karşısında hücumda çok verimli olamadılar.

Beşiktaş adına akılda kalan en önemli pozisyon olan Batshuayi’nin 32’deki şutunun ardından Kayserispor, siyah- beyazlıları istediği ivmeye düşürdü ve oyunda ipleri eline aldı. Nitekim kısa bir süre sonra da konuk takımın golü geldi.

Bu sezon yaşanılanlardan dolayı mental açıdan da ciddi problemler yaşayan Beşiktaş’ın devreye beraberlik ile girmesi, hem takım hem de tribünler için ciddi bir moral kaynağı oldu.

Gerçekten de Beşiktaş, ikinci yarıya çok hızlı bir başlangıç yaptı. Bu baskılı oyuna rağmen golü yine Kayserispor’un bulması hem siyah- beyazlı oyuncular hem de tribünler üzerinde çok olumsuz etki yaptı.

İşte tribünlerden futbolculara protestoların da başladığı bu anda Önder Karaveli çok doğru iki değişiklik yaparak Atiba ve Larin’in yerlerine Oğuzhan ve Güven’i sahaya sürdü.

Bu iki oyuncu Beşiktaş’a ciddi bir hareketlilik getirdi ve bu durum kısa süre içerisinde skora yansıdı. Nitekim Kara Kartal, önce beraberliği yakaladı ardından da öne geçti ve sonrasında da farkı ikiye çıkardı.

Güven Yalçın, iki asist ve bir gole imza atarken gerek skoru 2-2’ye gerekse de 4-2’ye getiren gollerde Oğuzhan başroldeydi.

Siyah- beyazlıları hayata döndüren bu üç puanın mimarı Önder Karaveli’dir. Yukarıda da belirttiğim gibi doğru zamanda doğru değişiklikler yaptı. Maç içerisinde hep aktifti. Öte yandan adeta takıma kendi enerjisini verdi. Nitekim Beşiktaş’ın 2-1’lik mağlubiyetten 4-2’lik galibiyete dönüşünde bu enerjiyi net olarak gördük.

Diğer taraftan stoperdeki Serdar Saatçı tercihinin de ne kadar isabetli olduğunu hep birlikte gördük. Genç futbolcu çok açık bir biçimde, ‘’ ben varken Vida’nın yanında başka oyuncuya gerek yok ‘’ mesajını verdi. Diğer taraftan Rıdvan Yılmaz da sergilediği performansla Umut Meraş’tan daha önde olduğunu gösterdi.

Bir insan için bir maçla karar vermek doğru olmayabilir ancak Önder Karaveli bu maçta gösterdiği performansla her anlamda bu takımın başındaki kişi olabileceğini gösterdi. Kimi zaman krizler yeni fırsatlar yaratır ve yeni doğuşlara sahne olabilirler. Beşiktaş da şu an böyle bir durum yaşıyor olabilir. Önder Karaveli bu şansı hak ediyor…