Turkish Airlines EuroLeague şampiyonu Anadolu Efes, Türkiye Basketbol Süper Ligi’nde de mutlu sona ulaşmayı başardı.

Play Off final serisinin ilk iki maçında rakibi Fenerbahçe Beko karşısında üstünlük kuran Ergin Ataman’ın oyuncuları, deplasmandaki üçüncü karşılaşmaya da iyi başlamalarına rağmen ilk çeyreği 25- 21 mağlup tamamladılar. Bu çeyrekte Larkin’in sakatlanması ve oyuna devam edememesi, Anadolu Efes adına bir handikap oluşturdu.

İkinci çeyreğin başlarında da skor üstünlüğü ev sahibi Fenerbahçe Beko’daydı. Ancak Anadolu Efes, ilerleyen bölümde oyuna ağırlığını koydu ve hem oyun hem de skor olarak üstünlüğü eline geçirmeyi başardı. Nitekim ikinci çeyrek, Anadolu Efes lehine 23- 7 gibi dikkat çeken bir skorla tamamlandı.

Anadolu Efes’in bu çeyrekte gösterdiği reaksiyonun başrol oyuncuları ise Singleton, Buğrahan Tuncer ve Rodrigue Beaubois idi. Singleton, pota altında çok etkili olurken Buğrahan Tuncer de özellikle göz dolduran asistleri ile dikkat çekti. Beaubois, sayılarıyla takımına katkı sunarken kaptan Doğuş Balbay ve Vasilije Micic de yine bu anlamda öne çıktılar.

Ancak Beaubois ve Micic’in belirgin bir şekilde damga vurdukları bölüm, üçüncü çeyrek oldu. Özellikle Beaubois, attığı üçlüklerle farkın açılmasını sağlayan belirleyici isimdi. Nitekim maçı 30 sayıyla tamamlayan Beaubois, Play Off final serisinin MVP’si seçildi. Micic’in handikapı ise çok erken faul problemi yaşaması oldu.

Üçüncü çeyrekte dikkat çeken bir başka nokta, Fenerbahçe Beko’nun bu periyoda mental olarak çok düşük başlamasıydı. Gerçekten de sarı- lacivertliler, ikinci çeyrekte skor olarak geriye düşmelerinin ardından üçüncü çeyreğe çok moralsiz başladılar. Bu da fiziki yapıyı olumsuz etkiledi. Nitekim Fenerbahçe Bekolu oyuncular, üçüncü çeyrekte pek bir varlık gösteremediler.

Bununla birlikte dördüncü periyoda iyi başlayan Fenerbahçe Beko oldu. Gerçekten de sarı- lacivertliler, son çeyreğe 25 sayı farkla başlayan rakipleri karşısında 8-0’lık bir seri yakaladılar ve hatta kısa süre sonra bunu 10-0’a taşıdılar. Bu çeyrekte ilk sayısını, Beaubois’ın serbest atış çizgisinden attığı sayılarla bulan Anadolu Efes, kalan bölümde kalitesi ile oyun üstünlüğünü eline aldı ve skoru yeniden açmayı bildi. Tolga ve Buğrahan’ın isabetli şutları da bunda etkili oldu.

Sonuçta Anadolu Efes, karşılaşmadan 93- 66 galip ayrıldı ve Turkish Airlines EuroLeague’in ardından Türkiye Basketbol Süper Ligi’nde de şampiyonluğa ulaşmayı başardı. Başta Ergin Ataman ve ekibi olmak üzere tüm oyuncuları ve kulüp için emek harcayan herkesi tebrik etmek gerekiyor. Klasik tabirle, başkanından malzemecisine kadar herkese tebrikler…

Elbette, 1976’dan bu yana her türlü zorluğa rağmen yılmadan yoluna devam eden Başkan Tuncay Özilhan’ı ve tribünde olamasalar da takımlarını her zaman desteklemekten geri kalmayan Anadolu Efes taraftarlarını ayrıca tebrik etmek gerekiyor.

Anadolu Efes, Türk basketbolunda geçmişi başarılarla dolu çok önemli bir camia. Bu sene de hem EuroLeague hem de Türkiye Süper Ligi şampiyonluğunu kazanarak çok büyük bir başarıya imza attılar. Tebrikler Anadolu Efes…