Beşiktaş – Fenerbahçe derbisinin sonucunu, iki teknik adamın tercihleri ve Fenerbahçe kalecisi Altay’ın muhteşem performansı belirledi.

Fenerbahçe, Beşiktaş’ı ikinci bölgede karşılayarak alan daralttı ve siyah- beyazlıların top yapmalarını engelledi. Sarı- lacivertliler, kaptıkları toplarda hızlı çıkışlarla tehlikeler yaratmaya çalıştılar.

Alıştığımız üretkenliğini ilk yarıda gösteremeyen Beşiktaş, 48. dakikada Vida’nın duran toptan gelen golüyle büyük bir avantaj yakaladı. Lakin siyah- beyazlılar, bu golden sonra doğru bir oyun ortaya koyamadılar ve yüklenen Fenerbahçe karşısında geriye yaslandılar.

Gerçekten de Fenerbahçe, 58’den itibaren yaptığı değişikliklerle oyunu Beşiktaş kalesine yıktı. Sarı- lacivertlilerin arkada bıraktıkları boşluklardan yararlanan Beşiktaş’ın bulduğu fırsatlarda da kaleci Altay çıktı sahneye. Maçın genelinde altı kurtarışa imza atan başarılı kaleci, bir anlamda Fenerbahçe’yi oyunda tutan isim oldu.

Sarı- lacivertlilerde özellikle Sosa, Thiam ve Ozan Tufan’ın oyuna girmeleri fark yarattı. Nitekim Ozan Tufan, 89’da attığı harika golle takımına beraberliği getirdi.

Fenerbahçe’nin 58’den sonraki performansı ve oyuna sonradan dahil olan futbolcuların verdikleri katkı, ister istemez Erol Bulut’un tercihlerinin gündeme gelmesine neden oldu. Sarı- lacivertlilerin en etkili isimlerinden Ozan Tufan’ın böylesine önemli bir maça yedek başlaması, Thiam’ın kulübede tutulup Samatta’ya ilk on birde yer verilmesi doğru değildi. Keza Fenerbahçe’nin, Sosa gibi bir isimden de daha fazla yararlanması gerekir.

Bunun dışında Fenerbahçe, 58’den sonraki performansıyla hücum üstünlüğünü eline alıp beraberliği yakalamış ve hatta uzatma anlarında öne geçebilecek şansları yakalamış da olsa kaleci Altay’ın müthiş kurtarışlarıyla oyuna tutunduğunu gözden kaçırmamak gerekiyor. Sarı- lacivertliler bu sezon pek çok maçtan, Altay’ın performansı sayesinde yenilgiyle ayrılmaktan kurtuldular. Tabii bu durum, doğal olarak Fenerbahçe’nin oyun anlayışını masaya yatırmamıza neden oluyor. Doğru kadrolarla maça çıkmayan ve hücum zenginliği yaratamayan sarı- lacivertliler, kalelerinde çok fazla tehlike yaşıyorlar. Bu da Fenerbahçe açısından çok büyük bir handikap oluşturuyor.

Sergen Yalçın’ın özellikle 1-0’dan sonraki tercihleri de maçın sonucunu etkileyen faktörler arasında yer aldı. Fenerbahçe baskısı karşısında çok fazla geriye yaslanan siyah- beyazlılar, kendi oyun anlayışlarının çok uzağında kaldılar. Sergen Yalçın’ın, skor üstünlüğüne rağmen oyun olarak geriye düşen takıma müdahale etmesi gerekirdi. Fakat Sergen Yalçın, sadece 73’de Ljajic’in yerine Mensah’ı sahaya sürdü. N'Koudou’yu ise beraberlik golünü yedikten sonra oyuna aldı.

Beşiktaş kazansaydı çok avantajlı bir duruma gelecekti. Ancak siyah- beyazlılar, bu beraberliğe rağmen zirvedeki avantajlı durumlarını devam ettirdiler. Elbette ligin bitimine daha çok var. Fakat Beşiktaş, an itibariyle her açıdan şampiyonluğa en yakın takım olarak gözüküyor.