Icardi Galatasaray’a Hayat Verdi

Hücumda ve savunmada agresif, temaslı oynayıp alanları kapatarak Galatasaray’ın oyun kurmasına izin vermeyip uzun oynamaya yönelten ve ikinci toplara genellikle hâkim olan Sparta Prag karşısında maça istedikleri gibi başlayamadı sarı- kırmızılılar.

Fakat futbol öyle ilginç bir oyun ki, karşılaşmaya kötü başlayan Kerem Demirbay’ın güzel golü, Galatasaray’ın bu sekanstan 1-0'lık üstünlük ile çıkmasını sağladı.

1-0 sonrasında daha iyi bir Galatasaray vardı sahada. Fakat ikinci devrenin başında gelen Sparta Prag golü, sarı- kırmızılıların mental ve bunun sonucunda da oyun anlamında düşüş yaşamalarına neden oldu.

Haberin Devamı

Rakibin çıkarken kaptırdığı top sonucunda gelen ikinci golün Galatasaray’ı rahatlatmasını beklerken klasik gol sonrası “ rehavet ”, sarı- kırmızılıların on kişi kalmalarına neden oldu. Zaten çok kısa bir süre sonra da konuk takım yeniden beraberliği yakaladı.

Düşündüğünün tam tersi bir senaryo ile karşı karşıya kalan Galatasaray, yine de yılmadı. Geride eksik kaldığında da Muslera çıktı sahneye ve sarı- kırmızılıları oyunda tuttu. Rakibin de on kişi kalmasının ardından artan baskı, doğru değişiklikler ve gole en çok ihtiyacı olan oyuncunun sahneye çıkışı! İşte bu senaryo galibiyete taşıdı Galatasaray’ı ve kararan ufuk bir anda yeniden aydınlandı.

Sarı- kırmızılılar çok büyük handikaplarla çıktılar Sparta Prag karşısına. Her ne kadar sağ bek oynama tecrübesi olsa da Kaan Ayhan’ın bir Boey etkisi yapması doğal olarak beklenemez. Sol bekte Berkan Kutlu’nun oynaması ise başlı başına bir problem. Ama hakkını teslim etmek gerekir, çok koştu, çok mücadele etti. Bek problemli ilk maç galibiyetle bitti. İkinci maçta kimler oynayacak, göreceğiz.

Kerem Demirbay, kötü başladığı maçı iyi bitirdi. Attığı gol, her açıdan güzeldi. Torreira her zamanki gibi başarılı bir performans sergiledi. Hatta bu sefer gole de çok yaklaştı. Barış Alper Yılmaz; sağ açıkta başladığı karşılaşmada, Victor Nelsson’un kırmızı kart görmesinin ardından sağ beke geçti. Sparta Prag’ın ilk golü öncesinde faulü yapan ve gol vuruşunda sıçrayarak hata yapan oydu. Sağ beke geçtikten sonra ikinci golde rakip futbolcuya kafayı vurduran da yine Barış Alper Yılmaz’dı. Bununla birlikte Galatasaray’a hayat veren üçüncü golde topu etkili bir şekilde taşıyıp Icardi’ye asisti yapan da Barış Alper Yılmaz’dı. Gollerdeki hatalarına rağmen iyi mücadele ettiğini söyleyebiliriz. Diğer taraftan yenilen gollerdeki hatalarını değerlendirirken oyuncunun forvet orijinli olduğunu da göz ardı etmemeliyiz.

Haberin Devamı

Mertens yine etkili oldu ve Galatasaray’ın ikinci golünde başroldeydi. Kerem Aktürkoğlu, çok top ezdi. Hâlâ protesto edildiği maçların etkisinde. Muslera, yukarıda da belirttiğim gibi yine gemisini kurtaran kaptandı.

Ve Mauro Icardi... Suskun golcü bu maçta orta sahada adeta bir virtüöz görevi üstlendi. İlk golde asist ona aitti. İkinci golde yine başroldeydi. 90+1’de attığı gol ise Galatasaray’a hayat verdi. Sarı- kırmızılılar, bu gol sayesinde Prag’daki rövanşa skor üstünlüğü ile gitme avantajını elde ederek umudu yeşerttiler. Bu arada Icardi’nin golünün kolay bir gol olmadığını da belirtmek gerekiyor. Kalabalık defansta, iki kişinin arasından zor pozisyonda tam bir golcü vuruşu yaptı Arjantinli.

Haberin Devamı

Galatasaray, rövanş için az da olsa bir avantaj yakaladı. Prag’daki maç çok zorlu geçecek. Sarı- kırmızılılara rövanş maçı için başarılar diliyorum.