İki renktaş ekibin İzmir’deki mücadelesinden galip ayrılan konuk Galatasaray oldu.

Esasen Göztepe maça daha iyi başladı ve henüz 9. dakikada harika bir golle öne geçti. Ancak bu golden sonra ev sahibi takım oyun olarak gerilemeye, Galatasaray ise gittikçe daha fazla ağırlığını hissettirmeye başladı. Bunun sonucunda da önce beraberlik ardından da galibiyet golü geldi.

Ünal Karaman’ın ikinci yarıya Esiti ile başlaması Göztepe’yi bir nebze dirençlendirse de oyun üstünlüğü yine Galatasaray’daydı. Nitekim üçüncü gol, bir anlamda henüz 64. dakikada maçı bitirdi.

Elbette Galatasaray açısından gecenin kahramanı genç Kerem Aktürkoğlu’ydu. Üç gol atan Kerem, oynadığı futbolla da göz doldurdu. Kerem Aktürkoğlu’nun Falcao, Mostafa Mohamed ve Babel’in yokluğunda gösterdiği bu performans, Cim Bom’un hem bugünü hem de geleceği açısından çok büyük önem taşıyor.

Tabii maça ilk on birde başlayan diğer bir genç oyuncu Halil İbrahim Dervişoğlu’nu da es geçmeyelim. O da önemli isimlerin yokluğunda başarılı bir performans gösterdi ve bir de asiste imza attı.

Esas olarak Galatasaray, sahanın tek hakimiydi ve uzun süredir görülmeyen başarılı bir performans ortaya koydu. Lakin bunda Göztepe’nin kötü futbolu da etkili oldu. Gerçekten de İzmir’in sarı- kırmızılıları, özellikle 9. dakikada buldukları golden sonra inanılmaz derecede etkisiz bir futbol ortaya koydular. Topla çok fazla buluşamayan Jahovic’in ve Göztepe’nin hücumlarında önemli bir rol oynayan Halil Akbunar’ın etkisiz kalmaları, Göz Göz’ü çok olumsuz etkiledi. Diğer taraftan orta sahada da hiçbir varlık gösterilemedi. Defansta ise stoper yokluğunda devşirilen Berkan’dan hata beklenirken tel tel dökülen Atınç oldu. Oldukça kötü bir maç çıkartan Atınç Nukan, Galatasaray’ın ilk iki golünde de yaptığı hatalarla başroldeydi. Sadece bir topu çıkarttı ama o da dönüşte penaltı oldu.

Göztepe, Türk futbolu için önemli bir kulüp. Mazisi başarılarla dolu olan bu sembol kulübün çok daha iyi yerlerde olması gerekiyor. Bunun için de çok daha iyi oyunculara ihtiyaç var. Bu anlamda, oldukça ağır bir stoper olan Atınç Nukan’ın Göztepe seviyesinde olduğunu düşünmüyorum. Sarı- kırmızılı yönetimin, önümüzdeki sezon stoper mevkiini güçlü bir şekilde doldurması gerekiyor.

Tabii, Ünal Karaman daha iyi bir on bir çıkartabilir miydi, sorusu doğal olarak akıllara gelecektir. Özellikle de Tripic ve Zulj isimleri üzerinde bu tartışma yoğunlaşabilir.

Bu arada, Göztepe kalecisi İrfan Can Eğribayat’ın daha farklı bir skoru önlediğini de belirtmek gerekiyor. Genç kaleci, bu maçta da önemli kurtarışlara imza attı. Evet, Galatasaray’ın ikinci golünde o da hatalıydı, İrfan Can kalitesinde bir kaleci öyle bir gol yememeliydi. Ama daha sonra yaptığı kurtarışlarla bu hatasını fazlasıyla telafi etti. Öyle ki, henüz 48. dakikada skor Galatasaray lehine 5-1 olabilirdi. Esasen bu durum da Göztepe’nin ne kadar kötü ve etkisiz olduğunu kanıtlıyor. Evet, her takım kötü oynayabilir ama Göztepe gibi bir takımın bu kadar kötü ve etkisiz bir görüntü sergilememesi gerekir.

Sonuç olarak Galatasaray, Beşiktaş’ın puan kaybettiği haftada önemli bir üç puan alarak zirve yarışının içerisinde kalmayı başardı. Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz’in açıklamalarının sarı- kırmızılı futbolcuların performansları üzerinde etkisinin olup olmadığı ve Fatih Terim’in maç önü ve sonundaki konuşmaları doğal olarak tartışılacaktır. Sarı- kırmızılı camianın odaklandığı bu konudaki gelişmeleri hep bir birlikte izleyeceğiz…