Geri Dön

"Tribünden alacağız"

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, statlarda olay çıkaranlara gözdağı verdi, yeni tedbirler getireceklerini söyledi.

"Tribünden alacağız"

Bakan Kılıç, statlara maytap ve torpil sokanların orada işlerinin olmadığını belirtti, “Siz kimsiniz, vatandaşın vergisiyle yapılıyor o statlar. Meşalelerin satışları ile ilgili Dışişleri Bakanlığı ile görüşüyoruz. Uygulanacak cezalar tribünden almaya kadar gidecek” diye konuştu.

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, NTV ve NTV Spor’da ortak yayınlanan “Spor Aktüel” programında önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Kılıç, NTV Spor Müdürü Fuat Akdağ’ın moderatörlüğünde Milliyet Spor Yazarı Attila Gökçe, Vatan Spor Yazarı Lütfü Özel ve Sabah Spor Yazarı Murat Özbostan’ın sorularını yanıtladı.

Bakan Kılıç statlarda olay çıkaranlara gözdağı verirken, yeni tedbirler getireceklerini de söyledi. Akif Çağatay Kılıç, “Statlara maytap ve torpil sokanların orada işi yok. Gelsin 3 tane kendinden geçmiş kişi, tuvalet cam, koltuk kırsın ve dünya karşısında biz farklı anılalım diye yapılmıyor bu statlar. Siz kimsiniz, vatandaşın vergisiyle yapılıyor o statlar. O maytapların, meşalelerin satışları ile ilgili Dışişleri Bakanlığı ile görüşüyoruz. Uygulanacak cezalar tribünden almaya kadar gidecek” dedi.

Bu olayları yapanların çoğunlukta olmadıklarının altını çizen Bakan Kılıç, “Bunlar vandal. Almanya’da G-20 oldu. Oralarda yağma yapanlar hakkında işlem yapılması lazım, bunlar vandal denildi. Biz deyince ne oluyor? Fazla sert yapıyor oluyorum” ifadesini kullandı.

Kulüplere eleştiri

Akif Çağatay Kılıç, kulüplerin mali yapılarının iyi olmadığını da dile getirdi. Maliye Bakanı Naci Ağbal ile beraber bir çalışma içinde olduklarını da vurgulayan Kılıç sözlerini şöyle sürdürdü:

“Açık konuşacağız. Futbol bir spor branşı ama farklı dinamikleri olan bir branş. Dünyanın en çok takip edilen branşı ve en çok konuşulan branş. Kulüpler sadece ve sadece futboldan gelir elde edeceklerini düşündüklerinde ona yöneliyor, diğerlerini geri plana atıyorlar. Benim ülkemin bayrağını taşıyacak sporcunun başarılı olması için müdahil olmam gerekiyorsa olurum. Kimse kusura bakmasın ‘Kartopu büyüdü biz borçları ödeyemiyoruz’ diye, yok böyle bir şey. ‘Her şeyi devlet yapsın, bütün popülariteyi alırım’ diye bir şey yok. Kendilerini karşılaştırdıkları Avrupa kulüplerinin devlet ile finansal ilişkilerini incelesinler. ‘Biz borcu yaptık gel bizi affet’ yok öyle şey. Bizim kimsenin üzerine daha fazla yük yüklemek gibi derdimiz yok. Hakkını yemeyelim tüm kulüplerimiz ‘Artık bu iş böyle olmuyor’un bilincinde. Küçük kısır çekişmelerle ortalığı birbirine katmayalım”

Tribünden alacağız

Amatörlere destek!

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Beşiktaş’ın amatör şubelerini 1 yıllığına dondurma kararını da değerlendirdi.
Kılıç “Bir kulübümüzün amatörlerle alakalı bazı branşları dinlendirmeye alması gündeme geldi. Ben açıkçası bunu yapmamaları konusunda bir ricam oldu. Niye? Çünkü bizim sporcuları yetiştirmek anlamında buna ihtiyacımız var. Burada bir destek olabilir miyiz, oluruz. Elimizden geldiği kadar olmaya çalışırız. Fenerbahçe’nin Euroleague’daki başarısını hepimiz nasıl sevinerek ve destekleyerek takip ettik. Hatta daha sonra bu başarının karşılığında, hep söylediğimiz özel sektörün desteği. Doğuş Grubu’muzun ciddi manada bir finansal sponsorluk anlaşması oldu. Bu, başarıları oraya zaten otomatik olarak getiriyor” dedi.
‘En yüksek katılımlı olimpiyat’
Bakan Akif Çağatay Kılıç, Samsun’da 18-30 Temmuz’da düzenlenecek 23. İşitme Engelliler Olimpiyatları ile ilgili açıklamalar yaptı.
Kılıç “İşitme Engelliler Olimpiyat Oyunları, Uluslararası Olimpiyat Komitesi tarafından kabul edilen bir organizasyon. 23. kez düzenleniyor. 97 ülkenin katılımı oldu. Bu, oyunlar tarihindeki en yüksek sayı. 18 Temmuz akşamı bu büyük organizasyonun açılış töreni olacak. 18-30 Temmuz arası 21 branşta Samsun’da mücadele edecekler. Elimizden almak için çok uğraştılar. Altından kalkacağız inşallah” dedi.
‘Genç futbolcular gelsin’
“Aslında yabancı genç futbolcuların geldiği bir dönemdeyiz. Biraz daha kariyeri yüksek noktada olan yabancı ve genç futbolcuların gelmesini isteriz Türkiye’ye. Bunun bir de ekonomik tarafı da var. Kulüplerimizin ekonomik durumları güzel değil, daha iyi olması gerekir. Müdahale alanımız çok kısıtlı. Yapılan harcamaların boyutların yönlendirilmesi daha iyi olması gerekir. Bu bir zihniyet meselesi. Hep Avrupa ile karşılaştırma var; şöyle şöyle başarılar var. O zaman onların oraya nasıl geldiğine de bak. Oradaki kulüplerin finansal yönetimlerine bakarsak devletle ilişkilerini incelemek lazım.”

Ampute A Milli Futbol Takımı yarı finale yükseldi
YAZARLAR
TÜM YAZARLAR

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet
akıllı banner