Galatasaray maçın genelinde daha baskılıydı, çünkü Kasımpaşa yarı sahasında sayısız top kazandı

Galatasaray maçın genelinde daha baskılıydı, çünkü Kasımpaşa yarı sahasında sayısız top kazandı

47 puanlı/ 5 yabancılı/ geçen martı UEFA’da çeyrek final kovalayarak geçirmiş Galatasaray’la, 27 puanlı/ tek yabancılı/ geçen martta Bank Asya 1.lig play-off hayali kuran Kasımpaşa’nın kora kor bir maçını izledik Ali Sami Yen’de... Bu iki takımın 21 Eylül’de Kasımpaşa’da oynadıkları maç da harikaydı, üstelik oradaki hikâye de bu müsabakaya çok benzer gelişmişti. Vural görevinde henüz 20 günlük olmasına rağmen prensipliydi, pas oyunu oynadılar, geriden uzun vurmadılar, kalecileri hemen hiç degaj yapmadı. 5 ay sonra Ali Sami Yen’de de aynı olumlu niyet sahadaydı, Kasımpaşalılar ilk yarıda uzun vurmama işini biraz abarttılarsa da orta vadede bu düşünceden çok kazançlı çıkacakları kesin.
Evet, Galatasaray maçın genelinde daha baskılıydı, çünkü Kasımpaşa yarı sahasında sayısız top kazandı. Vural’ın geri beşlisi topu sürekli eveleyip geveleyince, “Kısa-uzun pas yoktur; doğru pas vardır” diye düşünmeyip kendi bölgelerine kendilerini sıkıştırdıkça rahatladı sarı-kırmızılılar... Arda-Giovani-Keita ilk yarıda en az 6-7 top kazandılar, özellikle Meksikalı forvet kısa-çabuk tavşan adımlarıyla çok zorladı Paşa savunmasını. Sanırım Adnan Polat’a, maç sonunu bile beklemeden Tottenham yöneticilerine telefon açtıracak iyi bir performans gösterdi Giovani...
45-75 arası Vural dengeyi büyük ölçüde sağladı, bu gelişimde de orta sahasına pas transferi yapabilecek ekstra bir adam almasının önemli katkısı var. Zaten sol açıkta Sancak tercihi Keita önlemi gibiydi, ama G.Saray’ın öndeki dörtlüsü sürekli turlayıp yer değiştirince Sancak-Keita eşleşmesi hemen hiç yaşanmadı. Keita’nın iki golünün de Paşa’nın sağından gelmesi, hücumdaki yer değişikliklerinin bir meyvesiydi zaten.
İki takımın beş ayda oynadığı 180 dakikada toplamda 7-2’lik bir farkı oluşturansa galiba doğal yetenekti. Galatasaray’ın ön tarafı yetenekli, bekleri yetenekli, stoperleri Avrupa Ligi için yeterli... Eğer geriyle ileri grup arasındaki pas bağlantısını sağlayabilme işini yapabilecek Elano’dan başka bir ekstra adamı Şubat’a kadar bulabilselerdi, büyük bir ihtimalle şu anda rakipleri Sporting Lizbon’u düşünüyor olacaklardı.