Fenerbahçe’nin oyun planıysa, göbeğindeki iki etkili yıldızı Emre-Alex üstüne kurulu. Zaten sarı-lacivertliler..

Galatasaray’da ilk yarıdaki ön direğe korner hastalığı, ikinci devreyle birlikte geçmiş gözüküyor. Köşe atışları ekseriyetle Arda, Elano ve Caner arasında paylaşılmaya başlandı. Bütün duran topları Arda’nın kullanmaması kaptanın kafa hakimiyetinin de ortaya çıkmasını sağladı.
Galatasaray bu sezon Süper Lig’de attığı 47 golün 20 tanesini sağ ayak, 13 tanesini sol ayak, 7 tanesini kafa, 4 tanesini penaltı, 1’ini de frikikten bulurken, 2 sayıyı rakip takımlar kendi kalelerine yapmışlar. Fenerbahçe ise 44 golün 25 ’ini sağ, 11 ’ini sol ayak, 4 tanesini kafa, 2 tanesini penaltıdan, 2 tanesini frikikten atmış.

Fenerbahçe’nin göbeği
Fenerbahçe’nin oyun planıysa, göbeğindeki iki etkili yıldızı Emre-Alex üstüne kurulu... Zaten sarı-lacivertliler, ligde attığı 44 golün neredeyse yarısını (21) rakip defansın ortasından buldu. Fenerbahçe’nin gollerinin kalan yarısınınsa sol ve sağ kanat arasında eşit paylaşıldığı göze çarpıyor.
Fenerbahçe’nin hücumda etkili olduğu bölge, aynı zamanda savunmada etkisiz olduğu alan olarak da gözleniyor. Fenerbahçe bu sezon rakip atak yönüne göre sol kanattan 9 gol, orta bölgeden 12 gol, sağ kanattan 6 gol yemiş. Yani yenilen gollerin de neredeyse yarısı ortadan...

BÖLGELER
Sağ Orta Sol Duran top Penaltı
FB attığı 12 21 11 7 2
FB yediği 9 12 6 5 1Galatasaray’ın sağı
Galatasaray’ınsa ağırlıklı hücum organizasyonları sağından gelmiş. Bu yıl lige gelen en yetenekli futbolcular arasında bulunan Keita ile Sabri’nin sürüklediği sağ kanadın 47 golün 19’unun altında imzası var. Galatasaray bu sezon göbekten 18, soldan 10, duran toplardan 8, penaltıdan 4 gol bulmuş.
Galatasaray’ın yediği gollerdeyse sorunlu bölgesi solu olarak gözüküyor. Sarı-kırmızılıların bu maçta Caner-Arda(Giovani) ile kullanması beklenen solu bu sezon 11 gole neden olmuş. Yenilen 27 golün 9’u ortadan, 7’si de Galatasaray’ın sağından gelmiş.

BÖLGELER
Sağ Orta Sol Duran top Penaltı
GS attığı 19 18 10 8 4
GS yediği 7 9 11 6 2

Son yarım saat önemli
Süper Lig’in iki şampiyonluk yarışçısının da ortak özelliği, maçların son yarım saatlerinde çok gol atıp, çok gol yemeleri... Galatasaray attığı 47 golün 25’ini son yarım saatte bulurken, kalesinde gördüğü 27 sayının da 10’u bu bölümde gelmiş. Fenerbahçe’nin son yarım saatte rakip filelere gönderdiği 21, kendi filelerinde gördüğü 14 sayı var.

Emre-Alex ikilemi