Hollandalı milli futbolcu Leroy Fer, geçtiğimiz sezon Norwich’le küme düşmesine rağmen ligde kaldı, bu yıl da maalesef QPR ile aynı kaderi yaşıyor! Şanssız orta saha oyuncusu, yüksek kalitesiyle bir Premier Lig şansını daha hak edecek muhtemelen. Önceki sezon Osasuna’yla küme düşen İspanyol santrfor Oriol Riera da takımının performansını aşanlardandı. Kısa bir İngiltere macerasının ardından Deportivo’nun yolunu tuttu ama o da Fer gibi ikinci sezon üst üste kümede kalma savaşı veriyor! Bence Depor küme düşse de Riera da Fer gibi tekrar bir üst lig şansı hak edenlerden.

Peki Süper Lig’in Fer’leri, Riera’ları kimler? Bu sezon sonunda hangi oyuncular mevcut takımlarıyla küme düştükleri halde, başka bir formayla 2015-16’da Süper Lig’de mücadele etmeyi hak ediyorlar?

7. Cenk Ahmet Alkılıç (Erciyes)

Tabii ki Ahmet İlhan Özek gibi, Gökhan Ünal, Ermin Zec, İlhan Parlak veya Hakan Özmert gibi olağan şüpheliler, arkadaşları 1. Lig yolunu tutsa bile Süper Lig’de kalabilirler. Ama burada daha çok olağan şüphelilere değil, gözden kaçma ihtimali olanlara odaklandık.

Cenk Ahmet Alkılıç, genç sayılabilecek yaşına rağmen Türk futbolunun tecrübeli emekçilerinden biri. 1. Lig’de Altay-Rize’de, Süper Lig’de Rize-Erciyes’te 5 yıldır her sezon en az 30 maç oynayan, az sakatlanan, az kart gören bir görev adamı. Eski Galatasaraylı Büyük Bülent’in oğlu, aynen babası gibi farklı pozisyonlara çabuk adapte olabilen, altyapısı sağlam bir genç. Aslında bir açık oyuncusuyken 2 sezondur sağ bekte iyi iş çıkardı ve Türk futbolunun yeni Caner arayışının örneklerinden biri oldu. Bu yıl da tutunamayan Erciyes’in ayakta kalanlarından.

6. Bertul Kocabaş (Karabük)

Hani bu sezonu tek bir cümleyle özetlemeye kalksak, gerçekten de “Türk futbolunun yeni Caner arayışı” anahtar ifade olabilir. Bu listedeki Cenk Ahmet’le birlikte Bertul da bu arayışın ürünlerinden. Bertul aslında 22 yaşında genç bir santrfor. Ümit Milli Takımımız’la da 2015 Avrupa Şampiyonası elemelerinde şans bulmuş bir isim. Ama Yılmaz Vural’ın gelişi ve onu sağ bekte deneyişiyle daha fazla dikkat çekti sanırım. Gurbetçi oyuncu ligde kalabilirse sanki gelişebilecek gençlerden biri.

5. Sercan Yıldırım (Balıkesir)

Sercan’la ilgili hoş bir anekdotu sanırım ömrüm boyunca unutmayacağım. Birkaç sene önce Sercan’ın o zamanki teknik direktörüyle birlikte bir üniversitede söyleşide idik. Öğrencilerden biri, Sercan’daki düşüşün nedenini sordu hocasına. Hocası ise şu unutamadığım yanıtı verdi: “Düşmek için önce bir yere çıkmak gerek.” Sercan’ın gerçekten de sorunu bu gibi gözüküyordu. Çok şey başarmış edasıyla az şey yapmış kariyeri paralel gitmiyordu. Bence bu yıl, kariyerinde ilk kez bütüncül bir iyi sezon performansı gösterdi. 30’un üstünde maça çıktı, iki haneli gol ve asist sayılarını zorladı. Onun için sanırım ilk kez Süper Lig’de kalmayı gerçekten hak ediyor diyebiliyorum bu sezon.

4. Abdou Razack Traore (Karabük)

Traore’nin de kaderi Fer gibi, Riera gibi sürekli kümede kalmaya çalışmak oldu bu ülkede. Geçen yıl Antep’i kümede tutmuştu, bu yıl da Karabük’te 10 golle savaştı. Sol açık/sağ açık mahkumiyeti sıkça oluyor ama bence on numarada düzenli şans bulduğu bir takıma Mossoro-Obraniak tarzı etki yapacak, üstüne de bolca gol ekleyecek bir isim. Futbolu zaten on numara, bir de önceki günkü engelli taraftar öyküsünü izleyince insanlığının da on numara olduğunu öğrendik.

3. Berkan Emir (Balıkesir)

Tırnaklarıyla kazıyarak Süper Lig’e ulaşmış bir çocuk. 2012’yi üçüncü lig, 2013’ü ikinci lig, 2014’ü birinci ligde geçirdikten sonra hayatında ilk kez Şubat 2015’te Süper Lig maçına çıktı. Bir daha da formayı bırakmadı, Balıkesir’in son 11 maçının hepsinde 90 dakika oynayan tek futbolcu oldu. Mart’ta 2, Nisan’da 1, Mayıs’ta 2 gole katkı yaptı ama realist bir sol bek. Görev bölgesini çılgınca terk edip gol arayan cinsten değil. Bu kararlılığını ve konsantrasyonunu sürdürürse uzun süre Süper Lig’de izleyebileceğimiz bir isim.

2. Aziz Demircan (Karabük)

Geçen sezon Bursalı Harun’un yaptığı türden bir çıkış yakaladı Aziz. Aynen Bursa’da Frey gibi, Karabük’te de Waterman’in genç alternatifine fazla forma şansı vermeyeceği sanılırken, her ikisi de buldukları fırsatları iyi değerlendirdiler. Aziz özellikle karşı karşıyalarda çizgide etkili bir kaleci. Ayakta kalmayı biliyor. Eğer gelişimini sürdürürse o da Türk futbolunun kaleciler açısından iyi geçen dönemine ismini eklemeyi hak edebilir.

1. Anıl Karaer (Erciyes)

Balıkesirli Berkan gibi Erciyesli Anıl da, takımının sıkça oynadığı mahkum oyuna itiraz eden bir isyankar bek. İki gol-dört asist gibi hiç fena olmayan istatistik yaptı bu zor sezonda. Dip çizgiye inmeyi çok seviyor ve bence Süper Lig statlarında o çizgilere bir yıl daha inmeyi hak ediyor. Üstelik Anıl, stoperde ihtiyaç olduğunda da gayet tutarlı işler yaptı bu sezon. Anıl’la ilgili endişe uyandıran tek konu, zaman zaman kendi takım arkadaşlarıyla yaşadığı tartışmalar. İşler zorlaştığında sakin kalmaya devam etmeli genç futbolcu.