Ümit Avcı

Ümit Avcı

umit.avci@milliyet.com.tr

Tüm Yazıları
Haberin Devamı

THY Euroleague’deki temsilcimiz Anadolu Efes, 32. hafta mücadelesinde İtalyan Virtus Bologna’yı 86-67 ile geçti, 16. galibiyetini elde etti. 
İki gün önce oynadığı Milano maçındaki iştahla girdi oyuna temsilcimiz, savunmada yine enerjisi çok yüksekti. Bütün sezon 2. uzunu bulalım, boyalı alanı savunalım derken, 4 numaraya Singleton ile çare ararken, çözüm takımı kısaltmakla bulundu. Ön alandaki agresifliğin yükselmesi takım savunmasına müthiş katkı yaptı, ilk çeyrekte şutlar girmese de skor 13-13’te kaldı. 
2. çeyreğin başında müthiş bir ivme yakalayan, savunmada aynı etkisini sürdürürken, hücumda Zizic’i boyalı alanda mükemmel kullanarak arayı açan Efes, farkı çift hanelere çıkardığı maçta soyunma odasına giderken rahatlamıştı. Dunston’ın sakatlığında süresi ve sorumluluğu artan Zizic’in bu görüntüsü de aslında takım savunması oturduğunda dev oyuncunun ne kadar önemli bir hücum silahı olduğunun da kanıtıydı.
2. yarıda da sahanın tek hakimiydi Efes. Şampiyon gibi oynadı, farklı kazandı. Bu kez Larkin ve Micic skoru taşıyan isimler değildi ama hem sahadaki enerjileri hem de yaptıkları 16 asistle, takımlarını mükemmel yönetti. Son dönemin en önemli kazanımı Bryant yine mücadele dozunu en tepeye çekti, ribauntlarda rakibe fırsat vermedi, iki uzun Pleiss ile Zizic de 4 şutör tehditli düzeni savunmaya çalışarak dışarıya açılan rakibin boyalı alanında hakimiyetlerini ilan etti. Keşke şu radikal değişiklik daha önce gelseydi, Efes çoktan bileti cebine koymuş bir takım olarak yola devam etseydi.