Ümit Avcı

Ümit Avcı

umit.avci@milliyet.com.tr

Tüm Yazıları
Haberin Devamı

THY Euroleague’de 31. hafta mücadelesinde Real Madrid’e konuk olan Fenerbahçe Beko, 13. yenilgisini 90-75 ile yaşadı. Çılgın bir hücum temposuyla başlayan maçta Real Madrid’in 3 sayı çizgisinin gerisinden Cornelie gibi sürpriz isimlerin de katkısıyla bulduğu 11’de 8 isabet devre sonunda 49 sayıya ulaşmalarını sağladı. Tavares’in erken faul problemine girmesini de artıya çevirerek, rakibine hücum ile yanıt verdi temsilcimiz ama temsilcimizin adam değişme stratejisine çok iyi hazırlanmış İspanyollar’ı, bu şut ritmiyle yakalamak imkansızdı. 
Daha da kötüsü, ilk yarıda Calathes ile ayakta kalan temsilcimiz, Hayes dışında sıcak bir eli bulmakta çok geç kalınca 2. yarının başında farkı çift hanelere  çıkaran Real Madrid, Fenerbahçe Beko’nun kısa süren dönemlerde yaptığı atakları da yine dış şutlarıyla savuşturunca kazanmakta çok da zorlanmadı. 
Aslında Pierre’in de olmadığı bir günde rakibin forvetler üzerinden oynayacağı oyunun canımızı sıkacağı belliydi ama bu kadar kritik bir maçta yakaladıkları üç sayı isabeti, Fernandez’in yine eski günlerdeki gibi fişi çeker hamleleri, Musa ile Hanga’nın kısa sürelerde yapabildikleri, beklediğimizin de üzerindeydi.
Fenerbahçe Beko için Monaco’nun kaybettiği günde ilk 4 şansını güçlendirmek için alınacak bir ekstra galibiyet çok büyük avantaj sağlayacaktı ama olmadı. Artık kalan 3 haftada en kötü ihtimalle 5. sırayı koruyarak, 4. sıradan gelecek Monaco’yu çeyrek final eşleşmesinde kovalamak yeni hedef olmalı.
Bu yolda da yarınki Baskonia maçı çok çok önemli olacak.