Yavuz Kocaömer

Yavuz Kocaömer

ykoca@milliyet.com.tr

Tüm Yazıları

Paris’in merkezinde engellileri halkla buluşturan bir ‘Paralimpik Günü’ düzenlenmesi ve Paris 2024 Paralimpik Oyunları açılışının ‘Herkese Açık Oyunlar’ sloganı eşliğinde stadın dışına taşınması gibi devrim yaratan yenilikleri bir başka ilk takip ediyor.
Paralimpik Oyunlar tarihinde Avrupa Paralimpik Komitesi (EPC) yenilikçi bir yaklaşım sergileyerek başlangıç niteliğinde bir girişime imza atıyor: ‘Avrupa Paralimpik Şampiyonaları’
İlk Avrupa Paralimpik Şampiyonaları, 2023 yılının Ağustos ayında, Avrupa’nın ve Hollanda’nın en büyük ve gelişmiş ticaret limanı olan Rotterdam’da düzenlenecek. 23 gün sürecek olan şampiyonalar 8 Ağustos’ta başlayacak ve 20 Ağustos 2023 itibariyle sona erecek.
Avrupa Paralimpik Şampiyonalarının üstlenicisi Avrupa Paralimpik Komitesi (EPC) ilk kez gerçekleştirilecek olan şampiyonalar için bilgilendirici bir rehber yayımladı.
Bu rehbere göre; Avrupa Paralimpik Şampiyonaları da her dört yılda bir düzenlenecek ve kronolojik olarak Olimpik ve Paralimpik Oyunları bir yıl geriden takip ederek sporcuları, seyircileri ve Paralimpik Oyunlar’a gönülden destek verenleri yarışmaların verdiği heyecan ve keyiften mahrum bırakmayacak.
2023 Avrupa Paralimpik Şampiyonaları’nda ilk defa 10 Para spor, eş zamanlı olarak ve aynı ev sahibi şehirde organize edilecek. Şampiyonalarda 45 farklı Avrupa ülkeden bin 500 Para sporcu yarışacak.
Bu 10 Para sporun içinde Para Okçuluk, Para Badminton, Para Boccia, Para Bisiklet, Goalball, Para Judo, Para Atıcılık, Para Taekwondo, Tekerlekli Sandalye Basketbol ve Tekerlekli Sandalye Tenis yer alıyor.
Avrupa Para Şampiyonaları’nda yer alan tüm sporların, Paris 2024 Paralimpik Oyunları’na giden yol ile doğrudan bağlantısı olacak ve Paralimpik Kalifikasyon Puanları bu etkinlikte kazanılabilecek. Hatta bazı spor branşlarında, Paris 2024 için direkt kalifikasyon mümkün olabilecek.

Haberin Devamı

Şov ekimde devam etti

Bu arada Para sporcularımız geçtiğimiz Ekim ayında da dünyanın çeşitli ülkelerinde düzenlenen uluslararası organizasyonlarda madalya yağdırmaya devam etti. Japonya’nın Hiroşima kentinde düzenlenen Para Yelken Dünya Şampiyonası’nda kadınlarda Miray Ulaş, Hansa 303 tekler kategorisinde gümüş madalya kazandı.
Brezilya’nın Sao Paulo şehrinde düzenlenen 23 Yaş Altı Eskrim Dünya Şampiyonası’nda ise Elke Lale Van Achterberg epe ve flöre kategorilerinde iki gümüş madalyanın sahibi oldu.
İngiltere’nin Manchester kentinde düzenlenen Dünya Para Taekwondo Grand Prix’inde de sporcularımız 2’si altın 2’si gümüş ve 3’ü bronz olmak üzere toplam 7 madalya kazandı. Kadınlar 52 kiloda Meryem Betül Çavdar ve erkekler 63 kiloda Mahmut Bozteke altın madalya kazanan isimler oldular. Kadınlar 57 kiloda Gamze Gürdal ile erkekler 58 kiloda Alican Özcan gümüş, 70 kiloda Fatih Çelik, +80 kiloda Mehmet Sami Saraç ile kadınlar 47 kiloda Nurcihan Ekinci bronz madalya kazandılar.
Antalya’da düzenlenen Para Bilek Güreşi Dünya Şampiyonası’nda ise sporcularımız 4 altın 3 gümüş 6 bronz olmak üzere toplamda 13 madalya elde etti.
Tüm sporcularımızı tebrik ediyor ve başarılarının devamını diliyoruz.