Unutmadıklarımız

17 Kasım 2019

ING’den başlayalım:
ING’den başlayalım:Beş ay önce bu sütunlarda, 2020 Olimpiyat Oyunları’na katılacak 8 kadın milli sporcumuzu ‘BASTIRIN KIZLAR’ sloganı ile tanıtarak destekleyen ING’yi -eski adı ile ING Bank- eleştirmiş ve bunu sizlerle paylaşmıştık.Gazetelere verilen tam sayfa ilanlar ile ING bu arada reklamını da yaptı. O zaman, “Olimpiyat Oyunları’nın tek başına yapılmadığını bilmiyor musunuz, bu konuda hiç araştırma yaptınız mı?” diye sormuştuk. Madem, “Cinsiyet eşitliği” diyorsunuz, kadının izleyici değil, sahadaki oyuncu olmasının altını çiziyorsunuz, biz de bunlara karşı diyoruz ki, “ING, kadın sporcular arasında engelli kadın sporcuların aleyhine bir ayrımcılığa imza atıyor.”Araya bir-iki tanıdığımızı koyup bir şeyler söylemeye çalıştılar ama nasıl olsa bu ülkede insanlarımızın çoğu ‘balık hafızalıdır’ diye konuyu kendilerine göre kapattılar. Ama bizce bu konu hâlâ kapalı değil. Bu ayrımcılığın nedenini kamuoyu ile paylaşmak zorundalar.

Erzurum 2026:
2026 Olimpiyat ve Paralimpik Kış Oyunları’na Erzurum’un aday adaylığının dahi kabul edilmediği spor çevrelerince de biliniyor. Bu konuda uyarı yazıları yazdık ama derdimizi anlatamadık. Erzurum Milletvekili Prof. Mustafa Ilıcalı kendi başına ülkemizi zor durumda bıraktı. Ve bu yazılarımızdan sonra da bize twitter üzerinden cevap verdi: “Türkiye’ye karşı siyasi oyunlar oynanıyor. Erzurum’un 2026 Kış Oyunları’na kabul görülmemesi de bunun bir örneğidir’ diye. Ve bize hitaben, “Hadi gelin birlikte 2030 için hazırlanalım” diye de bir mesaj paylaştı. Onu da anlamadık!Biz kimiz ki? Ayrıca siz hangi sıfatla 2030 Olimpiyat ve Paralimpik Kış Oyunları’na hazırlanacaksınız? Bunun ülkemizdeki başvuru yetkisi Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi’ndedir (TMOK). Bu konuda son sözü de olimpiyatların yapılması dahil, Türkiye Milli Paralimpik Komitesi (TMPK) söyler. Paralimpik Oyunları olmadan da olimpiyat oyunları olmaz.

Yazının devamı...

IPC Genel Kurulu (2)

10 Kasım 2019

Almanya Bonn’da yapılan Uluslararası Paralimpik Komitesi’nin (IPC) Genel Kurulu’nda yaşadıklarımızın bir kısmını geçtiğimiz hafta bu sütunlarda aktarmıştık. Bu hafta kaldığımız yerden devam ediyoruz.
Yunanistan Paralimpik Komitesi’nin mülteciler için uyguladıkları programdan sunumlar gösterildi ve büyük beğeni aldı. Bununla ilgili yapılan toplantıya Türkiye Milli Paralimpik Komitesi (TMPK) davet edilmedi.
Bonn’da karşılaştığımız Yunanlı arkadaşlarımıza bunun doğru olduğunu söyledik. Onlar da işi geçiştirmeye kalktılar ama bizce; Türkiye’deki 3 milyon 600 bin Suriyeli mültecinin yanında, Yunanistan da bulunan 5-10 bin Suriyeli’nin pek de ilgi çekmeyeceğini düşündükleri için bizi davet etmediler. Bunlar bu tip organizasyonların klasik davranışlarıdır.
Daha sonraki iki günde önce Kore Milli Paralimpik Komitesi’nden dostlarımız 2018 Kış Paralimpik Oyunları’nın raporunu ve oyunlar sonrası gelişmelerini sundular. Daha sonra Japon heyeti 2020 Tokyo Paralimpik Oyunları’nın tanıtımı ile birlikte son durum hakkında bilgi verdiler.
Ardından Çin ekibi de 2022 Pekin Kış Oyunları hakkında sunum yaptılar.
Son olarak da Paris 2024 Paralimpik Oyunları hazırlıkları gösterisi sunuldu ve Paris 2024 logosu ‘Marianne’ tanıtıldı.
Almanya’ya gitmeden önce Bedensel Engelliler Spor Federasyonumuzun Genel Sekreteri Erhan Durukan, bir cüce sporcumuzun okçuluk branşında yarışmak istediğini (TMPK) Genel Sekreterimize bildirmiş idi. Bu konuda Genel Sekreterimiz İbrahim Gümüşdal’ın, Dünya Okçuluk Federasyonu CEO’su Tom Dielen ile yaptığı görüşmede, bu kişiyle ilgili konunun bilgisi dahilinde olduğunu ve bu konuyu önemsediklerini, yeni yılbaşında sınıflandırma ve kural ekleme konularında (cüceler için 30 mt. mesafe ve daha büyük hedef tahtası) çalışmalarının hızlandırılacağını, ancak bunun aylar sürebileceğini belirterek, “Bunu sporcunuza iletin lütfen sabırlı olsun, beklesin” dedi.

Yazının devamı...

IPC Genel Kurulu

3 Kasım 2019

Geçtiğimiz haftalarda köşemizde belirttiğimiz gibi, 24-28 Ekim 2019 tarihleri arasında Almanya’nın Bonn kentinde yapılan Uluslararası Paralimpik Komitesi’nin (IPC) Genel Kurulu’na Genel Sekreterimiz İbrahim Gümüşdal ile birlikte katıldık.

Uluslararası komiteye üye olan 186 ülkenin 119’unun temsilcileri oradaydı. Eski dönemlerin ibra edilmesinin ardından, bir sonraki gündemde bir takım değişiklik önerileri tartışıldı; bunların bazıları kabul edildi, bazıları edilmedi.

Ara tartışma konusu sınıflandırma ve buna bağlı sıkıntılar gündeme geldiğinde komitenin Brezilyalı başkanı Andrew Parsons, bu konu üzerinde çalıştıklarını ve önceliklerinin sınıflandırma olduğunun altını çizdi. Çünkü bu konuda yapılan yanlışlar ya da bazı ülkelerde -ki bunlar maalesef çoğunlukta- adam kayırmalar son zamanlarda oldukça artmıştı.

Konferansta, Uluslararası Olimpiyat Komitesi adına Başkan Yardımcısı ve Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Başkanımız Prof.Dr. Uğur Erdener, Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti Uluslararası İlişkiler ve Avrupa İlişkileri Müsteşarı Doktor Mark Spreich, Bonn Belediye Başkanı Ashok Sridharan birer konuşma yaptılar.
Daha sonra, Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri Program Direktörü Marina Ponti’nin sunumunun ardından Uluslararası Paralimpik Komitesi ve Birleşmiş Milletler ile ‘Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri Sözleşmesi’ imzalandı.

İlk akşam yaklaşık 350 kişinin katıldığı gala yemeğinde, bizim gibi birçok üyenin de pek hoşlanmadığı bir durum ortaya çıktı. Gündüz konuşma yapmış olanlar dahil olmak üzere, akşam yemeğinde toplam 2 defa 4’er kişi sahneye davet edilerek bir söyleşi yapıldı. Oysaki o akşam yemeğinin amacı, muhtelif ülkelerden gelen temsilcilerin birbirleriyle konuşmaları, sohbet etmeleriydi; bu sohbetler belki de ortaya yeni fikirlerin çıkmasına neden olacaktı.
Zaten 4 günlük süre içinde isteyen her yetkili ya da eski sporcu söz alıp istediğini söyleyebiliyordu. Bu bakımdan, organizasyonun bu bölümünü bizler de pek anlayışla karşılayamadık.

Bu arada Uluslararası Paralimpik Komitesi AGİTOS Vakfı’nın bildirimlerinden, Ottobock firmasının protez kullanımı konusunda 31 Ekim-2 Kasım tarihleri arasında İstanbul’da uygulamalar yapacağını öğrendik.

Yazının devamı...

Paris 2024

27 Ekim 2019

2024’te Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları Paris’te düzenlenecek. Bir süre önce Fransızlar bu etkinliğin amblemlerini yayınladılar. Sarı bir zemin üzerine beyaz bir olimpiyat meşalesi, altında Paris 2024, altında olimpiyatların 5 halkası. Hemen yanında aynı şekilde meşale, altında Paris 2024 ve onun altında da Paralimpik Oyunları’nın logosu. Böyle bir sunum dünyada ilk defa yapılıyor. Bunun için Fransız Olimpiyat ve Paralimpik Komiteleri’ne ne kadar teşekkür edilse azdır. Böylece, özellikle ülkemizde anlamayanlar için bir kanıt daha ortaya çıkmıştır.
Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları birbirinden ayrılamaz. “Paralimpik Oyunları’nı yapmıyorum” derseniz, olimpiyat da yapamazsınız. Bunu yüzlerce defa yazdık, söyledik. Rahmetli nenemin deyimi ile ‘Anlatmaktan dilimde tüy bitti’ ama anlamak istemeyenler o kadar fazla ki!.. Yeri geldiğinde Gençlik ve Spor Bakanı’ndan aşağıya doğru müsteşarlar, genel müdürler, genel sekreterler hala sadece olimpiyattan bahsediyorlar. Öyle bir şey yok bu dünyada artık!
Bir taraftan da zaten şimdi 2028’de yapılacak yaz oyunları da belli oldu. Ülkemiz olsa olsa 2032’ye aday olur. Yani bundan 13-14 sene sonraya. Zaten bugünkü yönetimin (ben de dahil) bir çoğu bu görevlerde olmayacak. Ama ülkemizin bu konudaki uluslararası itibarına da gölge düşürmemek gerekir.
Unutulmuştur, hatırlatalım; 2020 adaylığımızda Uluslararası Olimpiyat Komitesi’ne tanıtıma giden heyet, Paralimpik Komitesi’nden kimseyi yanına almadığı için Paralimpik Oyunları’nı tanıtmayı unuttu. Sonra Genel Müdür Mehmet Baykan’ın ricası üzerine, Bonn’a gidip Uluslararası Paralimpik Komitesi’nin Başkan ve Genel Sekreteri’ne sunum yaptık. O zaman Bonn’da şaşırmışlardı, “Neden buraya geldiniz, neden bu sunumu zamanında Buenos Aires’te yapmadınız?” diye.
Umarız böyle şeyler bir daha ülkemizde tekrarlanmaz!

Yazının devamı...

‘Fark yarat geleceği yaşat’

20 Ekim 2019

Geçtiğimiz yıl 50 lise, 50 üniversite öğrencimizin burs fonuna kaynak yaratmak amacıyla ‘Fark Yarat, Geleceği Yaşat’ diyerek çıktığımız projenin bu sene ikincisini gerçekleştiriyoruz.
Geçen sene destekçilerimizle beraber 100 öğrencimizin burs fonuna kaynak yaratmak için koştuk, yürüdük. Bir yıl boyunca engelli öğrencilerimizin eğitimini bu fonla sağladık.
Bu sene de 3 Kasım Pazar günü 41. Vodafone İstanbul Maratonu’nda 150 üniversite öğrencimizin eğitimi için projedeyiz.
Parkurda bizimle beraber hem burs fonuna kaynak, hem de farkındalık yaratmak için Özel Sporcular Spor Federasyonu Başkanı Birol Aydın ve Down Sendromlu Milli Takım sporcuları bizlerle birlikte olacak.
Aynı zamanda desteklerini her zaman hissettiğimiz ve adımlarını çocuklarımız için atacak kurum ve koşucular yer alacak.
Başta Yönetim Kurulu üyelerimizin destek verdiği bu projeye, Yönetim Kurulu üyemiz Murat Aksu ve ASC Hukuk çalışanları, Run Urban koşucuları, Pozitif a Dijital Approach çalışanları, Orkestra İletişim, Develi Grubu, Yeliz Pilates ve sporcuları, engelli çocuklarımız ve diğer tüm gönüllülerimizle birlikte ‘Fark Yarat, Geleceği Yaşat’ demek için adımlarımızı atıyoruz.
Kampanyalar 21 Ekim’de başlıyor ve 18 Kasım’a kadar devam edecek. ‘Fark Yarat, Geleceği Yaşat’ diyerek siz tüm sporseverlerin desteğini bekliyoruz. Vereceğiniz destekle bir yıl boyunca 150 engelli ve başarılı öğrencimizin daha öğrenimine ve geleceğe hazırlanmasına katkıda bulunacağınız gibi, projemizin önümüzdeki yıllarda da devam etmesi ve geleneksel hale gelmesine vesile olacaksınız.

Yazının devamı...

IPC Genel Kurulu

13 Ekim 2019

24-27 Ekim 2019 tarihleri arasında Uluslararası Paralimpik Komitesi’nin Genel Kurulu, aynı zamanda komitenin merkezi olan Almanya Bonn’da yapılacak. Kısmet olursa Türkiye Milli Paralimpik Komitemizin Genel Sekreteri İbrahim Gümüşdal ile birlikte Genel Kurul’da olacağız.
183 ülkenin üye olduğu Uluslararası Paralimpik Komitesi’nde, Türkiye Milli Paralimpik Komitesi’nin bundan 8-10 sene evvelki gücü yok. Bunun da en büyük sorumlusu söz konusu o tarihlerde görev yapan Spor Bakanı’dır. Bu konuları defalarca yazdık. Yapacağımız görüşmelerde ülke olarak eski prestijimizi kazanmak için elimizden geleni yapacağız. Ancak, tabi bu işler tek başına olmuyor!
Umarız bundan böyle Gençlik ve Spor Bakanlığımız da, artık biraz olsun engelli sporuna eğilir ve uluslararası arenada ülkemize destek olur.
Bu yılki Genel Kurul’da önemli konularımızdan biri de, 2008 Pekin Paralimpik Oyunları’ndan sonra ülkemizin liderliğinde başlattığımız Uluslararası Paralimpik Gençlik Kampları olacak.
2009’da Marmaris’te, 2010’da Seul’de, 2011’de Amsterdam’da yapılan kamplarda 7-8 ülkenin genç sporcuları bir hafta süreyle birlikte olmuş, birbirleriyle kaynaşmış, çeşitli spor dallarını öğrenmişlerdi.
Gel gelelim, sözünü ettiğimiz bu üç yılda yapılan gençlik kamplarının sonrasında bir yandan 2012’de Türkiye’deki Spor Bakanı, “Böyle bir kampa gerek yok” derken, öte yandan da yine kıymeti kendinden menkul IPC’de görev yapan Hollandalı bir kadın “Biz de IPC olarak bunu yaparız” dedi. Maalesef ellerine yüzlerine bulaştırdılar. Türkiye olarak bu sene yapacağımız temaslarda öncelikle Çin, Kore, Almanya, Avusturya, Polonya, Ukrayna, İtalya, Hollanda ve Kenya yetkilileri ile görüşüp, kendilerinin, 31 Mayıs-7 Haziran 2020 arasında Antalya’da yapmayı düşündüğümüz Gençlik Kampı için fikirlerini alacağız.
Bu kamplara her ülkeden 13-17 yaş arası 12 sporcu ve 3 idareci katılacak. Kamplara katılacak sporcuların yüzde 70’i bedensel, yüzde 30’u görme engelli olacak. Eğer görüşmelerde olumlu sonuç alırsak Gençlik ve Spor Bakanlığımızın desteği ile önümüzdeki yıldan itibaren yine muhtelif ülkelerin genç sporcularını bir araya getirip, onların birbirleri ile kaynaşmalarını ve birbirlerinden bir şeyler öğrenmelerini sağlamaya çalışacağız.

Yazının devamı...

Paralimpik sporcularımızın son 10 günü

6 Ekim 2019

Geçtiğimiz hafta gerçekleşen uluslararası turnuvalarda paralimpik sporcularımız 5’i altın olmak üzere, toplam 21 madalyayı Türkiye’ye kazandırdı.
Uluslararası Masa Tenisi Federasyonu (ITTF) tarafından İsveç’in Helsingborg kentinde düzenlenen Para Masa Tenisi Avrupa Şampiyonası’nda sporcularımız dört altın, 4 gümüş ve 3 bronz olmak üzere toplamda 11 madalya kazandı. İki sporcu, Abdullah Öztürk ve Nesim Turan, erkekler dördüncü sınıf finalinde bir araya geldi. Abdullah Öztürk, finalde Nesim Turan’ı 3-2’lik skorla geçerek Türkiye’ye altın madalyayı getiren isim oldu. Bireyselde Nesim Turan, Merve Cansu Demir ve Kübra Korkut ülkemize gümüş, Ali Öztürk, Ümran Ertis ve Neslihan Kavas ise bronz madalya kazandırdı.
Avusturya’nın St. Pölten kentinde gerçekleşen bir diğer turnuvada ise paralimpik sporcumuz Büşra Ün, Ukraynalı rakibi Olena Shyngaryova, Çek rakibi Ladislava Porizkova ve Avusturyalı rakibi Vanessa Jenewein 2-0’lık skorlarla mağlup ederek tek kadınlarda Madainitennis Açık Tekerlekli Sandalye Tenis Turnuvası’nın şampiyonluğuna ulaştı.
İngiltere’nin başkenti Londra’da düzenlenen 2019 Para Yüzme Dünya Şampiyonası’nda iki kadın paralimpik yüzücümüz Sümeyye Boyacı gümüş, Sevilay Öztürk ise bronz madalya ile ülkemize döndüler. Özel sporcularımız İsveç’in Helsingborg kentinde düzenlenen ITTF-Para Masa Tenisi Avrupa Şampiyonası’nda Ebru Acer kadınlar bireyselde gümüş madalya kazandı. Ebru Acer ve Sümeyra Türk’ten oluşan, Kadın Takımımız da gümüş madalyanın sahibi oldu. Acer-Türk ikilisi bu sonuçla Avrupa Para Masa Tenisi tarihinde ülkemize gümüş madalya kazandıran ilk kadın sporcularımız oldular.
Tayland’ın başkenti Bangkok’ta düzenlenen Uluslararası Para Badminton Şampiyonası’nda 2 gümüş ve 3 bronz olmak üzere toplamda 5 madalya kazandık.
Şimdi soruyorum:
Yazılı ve görsel basında bu başarıların kaç tanesinden haberdar oldunuz?

Yazının devamı...

Tokyo 2020 robot projesi

29 Eylül 2019

Tokyo’dan 2020 Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları için yenilikçi girişimlerin ardı arkası kesilmiyor. Japonlar, Tokyo 2020’de tarihin gelmiş geçmiş en yenilikçi oyunlarına imza atmaya hazırlanıyor ve dünyaya olumlu reformlar getirme konusunda çeşitli yeni girişimler yürütüyor.
Bu girişimlerden şahsım adına en dikkat çekeni ise ‘Tokyo 2020 Robot Projesi.’
Bu proje, çeşitli durumlarda izleyicilere destek sağlamayı ve oyunlar için yaratılan robotların daha sonrasında da yaygın olarak kullanılmasını teşvik etmeyi amaçlıyor.
Robot Projesi, Tokyo 2020 Oyunları dünyanın dikkatini çekerken, robotik teknolojilerin yaygın şekilde kullanılmasını teşvik ederek dünya için olumlu bir geleceğin eşiğinde olduğumuzu göstermeyi amaçlıyor.
Bu projenin katılımcıları ise robot endüstrisi uzmanları, Japonya Ulusal Hükümeti (Kabine Sekretaryası, MEXT, METI), Tokyo Büyükşehir Hükümeti, Tokyo 2020 Ortakları (Panasonic, Toyota), Tokyo 2020 Düzenleme Kurulu’ndan oluşuyor.
Robot Proje listesinde ‘İnsan Destek Robotları’ ile tekerlekli sandalye kullananlar için destek, elektrikli yardımcı elbise ile operasyonel destek, Tokyo 2020 maskot tipi robotlar, insansı robot, uzak konum iletişim robotu ve saha destek robotu yer alıyor.
Malların teslimi ve koltuklara rehberlik, oyun periyodu boyunca operasyon personeli üzerindeki yükü azaltmak, ağır taşımaların yapılması, çocukların oyunları daha kolay deneyimlemelerini ve daha zevkli hale getirmelerini, oyunların oynandığı uzaktaki yerlerde olan izleyicilerin sanki mekanlarda fiziksel olarak varmış gibi hissetmelerini sağlamak, fiziksel olarak oyunlara katılamayacak olan insanlara sanal olarak katılma şansı vermek, sporcular tarafından atılan çekiç ve cirit gibi eşyalar alınırken gereken sürenin ve olaylarda gereken insan desteğinin miktarının azaltılmasına yardımcı olmak robotların önemli görevleri arasında yer alıyor.

Yazının devamı...