Onlar daima ‘Özel’!

3 Temmuz 2022

Bildiğiniz gibi her yıl 21 Mart’ta ‘Dünya Down Sendromu Günü’ kutlanır. O gün tüm ülkelerde çeşitli farkındalık etkinlikleri düzenlenir. Down Sendromu’nun bir hastalık olmadığı, sadece bir kromozom anomalisi olduğu konusunda bilinçlendirme toplantıları yapılır. Zira, down sendromlularla ilgili hemen hemen tüm toplumlarda baş edilmesi gereken önyargılar, hastalıklı bakış açıları mevcuttur. Bu nedenle 21 Mart’ı Birleşmiş Milletler bu özel insanlara ayırmıştır. 
Bütün bunlar insanlık adına güzel hasletler tabi. Ancak bir de madalyonun diğer yüzü var. Onlar bir gün değil, hep aramızdalar! Down sendormluları yılda bir gün mü hatırlamalıyız? Onları daha iyi tanımamız, anlamamız, içselleştirmemiz, aramıza katmamız; onların farkına varmamız için bir günümüzü mü ayırmalıyız? Elbette hayır. 
Biz down sendromlulara yılda bir günü layık görürken, onlar yılın 365 günü var olduklarını ispatlamak için çalışıyorlar. Hayatın her alanında becerilerini sergiliyorlar. En çok da spor alanlarında kendilerini gösteriyorlar. Tıpkı geçtiğimiz hafta Çekya’da yaptıkları gibi. 
Dünya Down Sendromlular Spor Federasyonu’nun 20-24 Haziran’da organize ettiği Down Sendromlular Masa Tenisi ve Atletizm Dünya Şampiyonaları’nda özel sporcular 4 gün boyunca hem rekabet etti hem de dostluğun ve dayanışmanın en güzel örneklerini sergiledi. Şampiyonalara damga vuran ise bizim sporcularımız oldu. 
Down Sendromlular Atletizm Milli Takımımız, 10 altın, 10 gümüş ve 10 bronz olmak üzere 30 madalya kazanarak madalya rekoru kırarken, toplamda 254 puanla Dünya Şampiyonu oldu. 
Emirhan Akçakoca ise 100 Metre koşuda 14:35’lik derecesi ile yeni dünya rekorunun yeni sahibi oldu.
Masa tenisinde ise sporcularımız 1 altın, 2 gümüş ve 6 bronz madalya kazandı. Karışık Çiftler’de Benay Balcı ve Merve Peker’den oluşan Milli Takımımız, finalde İtalya’yı 3-1 yenerek tarihimizde ilk kez dünya şampiyonu oldu. Kadın Milli Takımımız gümüş alırken, Erkek Milli Takımımız bronz madalya kazandı.

Yazının devamı...

Parkelerde şovumuz başladı

26 Haziran 2022

1990’lı yılların sonuna doğru engelliler yavaş yavaş evlerinden çıkıp spor alanlarına akın etmeye başladığında takım sporlarında ilk organize olan tekerlekli sandalye basketboluydu. Burada bir parantez açıp yeri gelmişken bu süreçten çok kısa bahsetmek istiyorum. 2000 yılına kadar bütün engelli spor branşları tek federasyon çatısı altında faaliyet gösteriyordu.
Yeni binyılda ise bu konuda ben ve ekibim tarafından büyük bir devrime imza atıldı. Engelli sporları, benim federasyon başkanlığım sırasında 4 federasyona bölünerek daha organize, daha profesyonel bir anlayışla yollarına devam ettiler. Ki olması gereken de buydu. O zaman ekip arkadaşlarımla beraber bu devrime öncülük ederek ülkemizin engelliler sporunda önünü açan bir atılıma imza atmaktan dolayı da çok mutlu ve gururluyuz.
Federasyonların 2006 yılında özerkleşmesinden sonra da art arda başarılar gelmeye başladı. Bu başarılara imza atan branşlarımızın başında da engelliler sporunun lokomotifi diyebileceğimiz tekerlekli sandalye basketbolu geliyor. Gerek kulüpler gerekse milli takımlar bazında birçok uluslararası başarıya imza attılar parkelerdeki çocuklarımız. Öyle ki, Türkiye artık tekerlekli sandalye dalında dünyanın en başarılı ülkeleri arasındaki yerini almış durumdadır. 20 yıl önce başlayan hikaye bugün de bütün hızıyla devam ediyor.
Tekerlekli Sandalye A Milli Basketbol Takımımız son olarak yer aldığı Avrupa B Ligi’nde şampiyon olarak A Ligi’ne yükseldi. A Milli Takım Teknik Direktörü Remzi Sedat İncesu şampiyona öncesi yaptığı açıklamada, 2022’yi Saraybosna’da B Ligi, 2023’ü Rotterdam’da A Ligi Avrupa Şampiyonu, 2024’ü de Paris’te Paralimpik Oyunları Şampiyonluğu ile tamamlayacaklarını iddia etmişti. İncesu ve ekibi böylece ilk hedeflerini gerçekleştirmiş oldular.
12-22 Haziran tarihlerinde Bosna Hersek’in Başkenti Saraybosna’da düzenlenen ve 14 ülkenin katıldığı şampiyonada ay-yıldızlı ekibimiz, B Grubu’nda Çekya’yı 84-27, Yunanistan’ı 99-36 yenerek grup birincisi oldu ve çeyrek finale yükseldi. Çeyrek finalde Hırvatistan’ı 90-50, yarı finalde de Litvanya’yı 93-39 mağlup eden Milliler, finalde Letonya’nın karşısına çıktı. Bundan önceki maçlarında olduğu gibi finalde de rakibi karşısında ezici bir üstünlük kuran Milli Takımımız salondan 84-34 galip ayrılarak B Ligi Avrupa Şampiyonu oldu ve A Ligi’ne yükseldi. Şampiyon takımımız şu sporculardan oluşuyor: Fikri Gündoğdu, Rıdvan Aksoy, İsmail Ar, Hakan Kıroğlan, Deniz Acar, Mahsun İpekşen, Ferit Gümüş, İbrahim Yavuz, Enes Bulut, Ahmet Efetürk, Mücahit Günaydın ve Kemal Kaan Şafak.
Para Dansçılardan 8 madalya
Geçtiğimiz haftanın bir başka sınavı ise Para Dans Polonya Açık Turnuvası’ydı. 17-19 Haziran tarihleri arasında yapılan turnuvada sporcularımız 2 altın, 4 gümüş ve 2 bronz olmak üzere toplam 8 madalya kazandı. Şampiyonada madalya kazanan sporcularımız şöyle:

Yazının devamı...

Kızlarımızdan tarihi başarılar

19 Haziran 2022

Pandemi nedeniyle Tokyo 2020’nin 2021’de yapılması Olimpik ve Paralimpik Oyunlar arasındaki dört yıllık süreyi üç yıla indirdi. Zaman kısaldı, takvim sıkıştı. Bu da Paris 2024 Oyunları için kota mücadelesi veren sporcuları yoğun bir programın içine soktu. Bu nedenle 2022 ve 2023 Olimpik ve Paralimpik hayali kuran sporcular için büyük önem taşıyor. Performanslarını en üst düzeye çıkarmak için canla başla çalışıyorlar. 
Onların giderek yükselen performansı da Dünya ve Avrupa Şampiyonlukları gibi diğer büyük başarıların kapısını aralıyor. Bize düşen ise her zaman olduğu gibi iştigal alanımız içindeki para sporcularımızın elde ettikleri başarıları sizlere aktarmak oluyor. Önce tarihi başarıların geldiği yüzmeden başlayalım:
- Sümeyye’den Dünya Şampiyonluğu, Sevilay’dan iki gümüş
12-18 Haziran’da Portekiz’in Madeira Adası’nda düzenlenen Para Yüzme Dünya Şampiyonası’na Sümeyye Boyacı ve Sevilay Öztürk damga vurdu. 70 ülkeden 600 sporcunun katıldığı şampiyonada ülkemizi Sümeyye Boyacı, Sevilay Öztürk, Elif İldem, Koral Berkin Kutlu, Emine Evcu, Meryem Nur Tunuğ ve görme engelli sporcumuz Mustafa Aslan temsil etti. Şampiyonada Sümeyye Kadınlar 50m Sırtüstü S5 finalinde 41.58’lik derecesiyle altın madalya alırken, Sevilay ise gümüş madalyanın sahibi oldu. Sümeyye bu başarısıyla ülkemize yüzme tarihimizdeki ilk Dünya Şampiyonluğunu kazandırırken, 50m Kelebek S5 finalinde de Dünya ikincisi olan Sevilay turnuvayı iki gümüş madalya ile tamamladı. Erkeklerde ise Kutlu, 200m serbest S5 finalinde 2:41.56’lık derecesiyle bronz madalyanın sahibi oldu.
- Aysel Özgan’dan Dünya rekorlu altın madalya
4-13 Haziran’da Fransa’nın Chateaurox şehrinde düzenlenen Para Atıcılık Dünya Kupası’nda sporcularımız 1 altın, 1 gümüş, 4 bronz madalya elde etti. 50 ülkeden 265 sporcunun mücadele ettiği şampiyonaya 10 sporcu ile katılan Milli Takımımızda Aysel Özgan P2 Kadınlar 10 Metre havalı tabanca SH1 kategorisinde 240 puanla Dünya rekoru kırarak zirveye çıktı. Aynı kategoride Ayşegül Pehlivanlar ise 236.7 ile ikinci oldu. Özgan bu derecesiyle Paris 2024 Paralimpik Oyunları’na kota da kazandı. 10 Metre Havalı Tabanca’da Cevat Karagöl 214 puan ile üçüncülüğü aldı. P4 karışık 50m Serbest Tabanca’da Cevat Karagöl, Taha Yasin Küsmüş ve Ayşegül Pehlivanlar’dan oluşan takımımız bin 565 puanla bronz alırken, 10 metre (P6) Karışık Takım Havalı Tabanca kategorisinde de Cevat Karagöl ve Aysel Özgan üçüncülük elde etti.
- Para Tekvando takımımız zirvede

Yazının devamı...

Duygulandıran mektup

12 Haziran 2022

Hatırlarsanız, geçtiğimiz hafta bu köşede ‘Yaşarken onore edilmek’ başlığıyla bir yazı kaleme almış ve adıma düzenlenen ‘Yavuz Kocaömer 4. Masa Tenisi Türkiye Şampiyonası’nın duyurusunu yapmıştım. Türkiye Özel Sporcular Spor Federasyonu’nun şahsıma karşı göstermiş olduğu bu kadirşinaslıktan ötürü çok mutlu olduğumu ifade etmiş ve başta Sayın Başkan Birol Aydın olmak üzere tüm yönetim kurulu üyelerine şükranlarımı iletmiştim.
İşte, beni yaşarken onore eden şampiyona geçtiğimiz hafta sonu (5-7 Haziran) İstanbul Güngören’de Tozkoparan Spor Salonu’nda yapıldı. Türkiye’nin dört bir yanından gelen özel çocuklarımız adıma düzenlenen şampiyonayı tam bir spor festivaline dönüştürdüler. Açılış törenleri Eram Fatih Özel Eğitim Meslek Okulu Folklör Ekibi’nin muhteşem gösterileriyle renkli anlara sahne olurken, benim için hazırlanan kısa film gösteriminde oldukça duygulandım ve yaşarken taltif edilmiş olmanın gururunu bir kez daha yaşadım.
Şampiyonada her zaman olduğu gibi mücadelenin yanı sıra dostluk, dayanışma, paylaşma gibi insanı insan yapan değerler ön plandaydı. Kazanmanın, kaybetmenin pek de önemli olmadığı, sporcuların, antrenörlerin, sporcu ailelerinin kucaklaştığı, hasret giderdiği dev bir buluşmaydı. Şampiyona sonunda sporculara madalyalar takıldı, katkıda bulunanlara plaketler verildi ve bir sonraki yıl tekrar buluşmak üzere sözleşildi.
Şampiyonanın ardından, beni en az yapılan organizasyon kadar duygulandıran bir olayı daha yaşadım. Başkan Birol Aydın’dan duygu yüklü satırlarla yazılmış bir mektup aldım. Mektubu okurken tüylerim diken diken oldu, gözyaşlarımı zor tuttum. Birol kardeşimin affına sığınarak mektubun bazı bölümlerini burada okuyucularımla paylaşmak istiyorum. Bu içten satırların için çok teşekkür ederim, senin de yüreğine sağlık sevgili Birol Aydın.
Yüreğine bizleri sığdıran
koca yürekli adam
Yaşamı varlıklarıyla renklendirip, vicdanlara hitap ederek yaşamanın güzelliğini ve önemini bizlere hatırlatan sessiz bir kitlenin, konuşan dili, tutan eli, gören gözü, işiten kulağı olmak dünyanın en mutluluk verici olayı.

Yazının devamı...

Yaşarken onore edilmek

5 Haziran 2022

Siz bu satırları okuduğunuz sırada, İstanbul’da benim için anlamı çok büyük bir şampiyonada özel çocuklarımız finallerde ter döküyor olacak. Sözünü ettiğim şampiyona, 2018 yılında temeli atılan ve bu yıl 4.’sü düzenlenen ‘Yavuz Kocaömer Masa Tenisi Türkiye Şampiyonası’ndan başkası değil.
Güngören’deki Tozkoparan Spor Salonu’nda gerçekleştirilen ve 53 ilden 140 kulübe mensup toplam 200 özel sporcunun mücadele ettiği şampiyona, bundan önce üç kez Antalya’da gerçekleştirilmişti. Türkiye Özel Sporcular Spor Federasyonu ve Türkiye Engelliler Spor Yardım ve Eğitim Vakfı’nın (TESYEV) ortaklaşa düzenlediği şampiyona ilk kez 2-4 Şubat 2018 tarihleri arasında Antalya PGS Kremlin Palace Hotel’de yapılmıştı. Şampiyonanın açılış törenleri sırasında, Türkiye Özel Sporcular Spor Federasyonu’nun bu vefa örneği karşısında göz yaşlarıma hakim olamamıştım. O akşam yaşadıklarımı unutmam mümkün değil.
Şampiyonanın daha sonraki yıllarda adresi yine Antalya’da, Limak Limra Hotel’di. Bu yıl ilk kez İstanbul’da düzenlenen Yavuz Kocaömer 4. Masa Tenisi Türkiye Şampiyonası, hayatım boyunca beni en çok onore eden spor olaylarından biridir. Her zaman söylerim, insanlar yaşarken onore edilmelidir.Ne yazık ki, ülkemizde insanların değeri hayattan koptuktan sonra anlaşılıyor. Devlete, millete önemli hizmetlerde bulunmuş çok değerli insanlarımız bu dünyadan göçtükten sonra kıymete biniyor. Arkalarından ağıtlar yakılıyor, övgüler düzülüyor, isimleri sokaklara, caddelere, meydanlara veriliyor. Oysa, bunu onlar yaşarken yapmak evladır. Yaptıklarının karşılığını aldıklarını görmek, bu insanlarımıza hayatta verilecek en büyük ödüllerden biridir. Vefalı toplumlar bu ayırıma çok dikkat ederler.
Çok şükür, bizim ülkemizde de insanları yaşarken onore eden kurumlar, kişiler, sayıları az da olsa mevcut. Bana da hayattayken bu duyguyu yaşatan, başta Türkiye Özel Sporcular Spor Federasyonu Başkanı Birol Aydın olmak üzere, federasyonun bundan önceki ve şimdiki değerli yönetim kurulu üyelerine teşekkür ediyorum. TESYEV olarak, bundan sonraki yıllarda da gerek Yavuz Kocaömer Masa Tenisi Türkiye Şampiyonası, gerekse başka organizasyonlarda kendileriyle işbirliğimiz ve yakın dostluğumuz devam edecektir.
Artık her hafta adet olduğu üzere, sizlere engelli sporcularımızın uluslararası arenada elde ettikleri başarıları aktarmaya devam ediyoruz. Bu hafta bizleri gururlandırma sırası judocularımızdaydı. 26-30 Mayıs 2022 tarihleri arasında Kazakistan’ın Başkenti Nur Sultan’da yapılan IBSA Judo Grand Prix’inde milli sporcularımız 3 altın, 3 gümüş madalya kazandılar. 21 ülkeden 116 sporcunun mücadele ettiği turnuvada kürsüye çıkan sporcularımız şöyle: Kadınlar: -57 Kg J1 Kategorisi: Merve Uslu (Altın), 57 Kg J2 Kategorisi: Zeynep Çelik (Altın), +70 Kg J1 Kategorisi: Nazan Akın Güneş (Altın), Erkekler: +90 Kg J2 Kategorisi: İbrahim Bölükbaşı (Gümüş), -60 Kg J1 Kategorisi: Abdurrahim Özalp (Gümüş), -70 Kg J1 Kategorisi: Esmer Taşkın (Gümüş). Bundan neredeyse 1 yıl önce, Tokyo 2020 Paralimpik Oyunları’nda 57 kg. B1 klas Çeyrek finalinde Rusya Paralimpik Komitesi’nden Natalia Ovchininikova ile karşılaşan Zeynep Çelik ippon ile galibiyet kazandı ve yarı finale yükselmişti.Yarı finalde Azeri Sevda Valiyeva’ya ippon ile mağlup oldu ve bronz madalya maçına çıkma şansı elde etmiş ve bronz madalya maçında Japon Junko Hirose’yi ippon ile yenerek Tokyo’da bronz madalyanın sahibi olmuştu.

Yazının devamı...

Para sporcular hız kesmiyor

29 Mayıs 2022

2022 yılının başlamasıyla birlikte dünyanın çeşitli bölgelerinde uluslararası müsabakalara çıkan ve ülkemize adeta madalya yağdıran Para sporcularımız başarıdan başarıya koşmaya devam ediyor. Sonuna geldiğimiz mayıs ayı içerisinde Avrupa, Orta Doğu ve Arap Yarımadası’nda sınav veren Para Masa Tenisçilerimiz, Para Badmintoncularımız ve Para Tekvandocularımız adeta kürsüye ambargo koydular. Bize düşen ise onların bu başarılarını sizlere iletmek.
11-14 Mayıs 2022 tarihinde dünyanın en elit ve Paralimpik Oyunları’nda madalya kazanmış sporcuların katıldığı Para Masa Tenisi Slovenya Açık Turnuvası’nda boy gösteren sporcularımız ülkemize 2 altın, 2 gümüş ve 4 bronz olmak üzere toplam 8 madalya kazandırdılar. 37 ülkeden 399 sporcunun katıldığı ve aynı zamanda Paris 2024’e kota veren turnuvada madalya alan Para Masa Tenisçilerimiz şöyle:
Çiftler Karışık Kategori 20: Merve Cansu Demir (Altın), Tek Kadınlar Kategori 10: Merve Cansu Demir (Bronz), Çift Kadınlar Kategori 20: Merve Cansu Demir/Neslihan Kavas (Altın), Tek Kadınlar Kategori 9: Neslihan Kavas (Gümüş), Tek Kadınlar Kategori 7: Kübra Korkut (Gümüş), Çift Erkekler Kategori 8: Abdullah Öztürk/Nesim Turan (Bronz), Çift Erkekler Kategori 4: Abdullah Öztürk/Nesim Turan (Bronz). 
19-21 Mayıs tarihleri arasında Ürdün’ün başkenti Amman’da düzenlenen Para Masa Tenisi Al-Watani Açık Turnuvası’nda ise sporcularımız 3 altın, 2 gümüş ve 3 bronz olmak üzere toplam 8 madalya kazandı. Madalya dağılımı şöyle: Tek Kadınlar kategori 10:  Ümran Ertiş (Altın), Tek Kadınlar Kategori 4: İrem Oluk (Gümüş), Tek Erkekler Kategori 5: Hamza Çalışkan (Bronz), Tek Erkekler Kategori 4: Süleyman Vural (Bronz), Çift Kadınlar Kategori 20: Ümran Ertiş/ Hintli Partneri (Gümüş), Çift Erkekler Kategori 8: Süleyman Vural/ Mısırlı Partneri (Altın), Karışık Kategori 8: İrem Oluk/Süleyman Vural (Altın), Karışık Kategori 20: Ümran Ertiş/ Alman Partneri (Bronz). 
16-21 Mayıs tarihleri arasında Bahreyn’de yapılan Uluslararası Para Badminton Bahreyn Turnuvası’nda da sporcularımız 1 altın,1 gümüş, 3 bronz olmak üzere toplamda 5 madalya elde ettiler. Madalya alan sporcularımız şunlar: 
SL3 Tekler: Halime Yıldız (Altın), SL4 Tekler: Tuğçe Çelik (Gümüş), WH2 Tekler: Emine Seçkin (Bronz), WD-SL3-SU5 Çift Kadınlar: Halime Yıldız/Tuğçe Çelik (Bronz).
19-22 Mayıs tarihlerinde İngiltere’nin Manchester şehrinde düzenlenen Para Taekwondo Avrupa Şampiyonası’nda da fırtına gibi esen sporcularımız 4 altın, 3 gümüş ve 1 bronz olmak üzere toplam 8 madalya kazandı. Sporcularımızın aldıkları madalyalar şöyle:

Yazının devamı...

WeThe15’e büyük ödül

22 Mayıs 2022

Dünyadaki 1,2 milyar engelli bireyi temsil eden en büyük insan hakları hareketi olmayı hedefleyen WeThe15, 2022 Spor Endüstrisi Ödülleri’nde Yılın Uluslararası Kampanyası seçildi. Bu son zafer, WeThe15’in kazandığı toplam büyük uluslararası ödül sayısını sekize çıkardı.
12 Mayıs’ta Londra, Birleşik Krallık’ta düzenlenen prestijli yıllık ödüller, spor etkinliklerinin sunulmasından sporun sosyal değişim için bir katalizör olarak kullanılmasına kadar küresel spor endüstrisindeki başarıları kutluyor.
Ağustos 2021’de Tokyo 2020 Paralimpik Oyunları’ndan önce başlatılan WeThe15, engellilere yönelik ayrımcılığı sona erdirmeyi ve engellilerin görünürlüğü, erişilebilirliği, kapsayıcılığı ve hakların eşitliği için dünya çapında kampanya yürütmeyi amaçlayan on yıllık bir harekettir.
WeThe15, engellileri temsil eden kuruluşlar da dahil olmak üzere spor, insan hakları, politika, iş, sanat ve eğlence dünyalarından gelmiş geçmiş en büyük uluslararası kuruluşlar koalisyonunu bir araya getiriyor. Bu kuruluşlar, değişimi başlatmak için önümüzdeki on yıl boyunca hükümetler, işletmeler ve halkla birlikte çalışacaklar.
Uluslararası Paralimpik Komitesi (IPC) ve Uluslararası Engelliler İttifakı (IDA), uluslararası örgütlerden oluşan bir koalisyonla birlikte harekete öncülük ediyor. Şu anda sekiz büyük uluslararası ödül kazanan WeThe15’in başarısında, adam&eveDDB, Pentagram, Fleishman Hillard, Porter Novelli ve Portland’ın katkıları oldu.
IPC Başkanı Andrew Parsons şunları söyledi: “WeThe15, 1,2 milyar engellinin sesini duyurmak için kampanyalar düzenleyen bir harekettir ve WeThe15’in kazandığı her ödül, dünyanın yüzde 15’inin bir engeli bulunduğu konusunda farkındalığı arttırmamıza yardımcı olur. Sporcu meslektaşlarımızın WeThe15’in lansman kampanyasını tanımasından özellikle memnunuz, çünkü spor bu kampanyanın başarısının temelidir.”
IDA İcra Direktörü Vladimir Cuk da şunları ekledi: “Uluslararası Engelliler Birliği, IPC ve tüm WeThe15 ağıyla birlikte 2022 Spor Endüstrisi Ödülleri’nde Yılın Uluslararası Kampanyasını ortaklaşa kazanmaktan gurur duyuyor. Spordan ticarete, kâr amacı gütmeyen kuruluşlara kadar her sektör ve toplumun bu kampanyanın bir parçası olması gerekiyor ki, dünyanın her köşesindeki engelli haklarına ilişkin küresel anlatıyı değiştirebilelim. Değişim gerçekleşiyor ve bu ödül bunun mümkün olan en iyi kanıtı.”

Yazının devamı...