Turkish Airlines Euroleague Zeljko Obradovic ve Dimitris Itoudis bir ilk peşinde! Euroleague tarihine geçmek için geri sayım

Zeljko Obradovic ve Dimitris Itoudis bir ilk peşinde! Euroleague tarihine geçmek için geri sayım

07.05.2023 - 18:04 | Son Güncellenme:

Euroleague'de play-off maçlarının heyecanı yaşanmaya devam ediyor. Ekiplerin mücadeleleri nefes keserken, her takım da kolay kolay Final Four'u bırakmak istemiyor. Bunlardan biri temsilcimiz Fenerbahçe Beko ve yakından tanıdığımız Obradovic'in çalıştırdığı Partizan... İki takım için de Final Four şansı o kadar uzak değil. Ayrıca ikisi de tarih yazabilir.

Zeljko Obradovic ve Dimitris Itoudis bir ilk peşinde Euroleague tarihine geçmek için geri sayım

Avrupa basketbolunun bir numaralı organizasyonu Euroleague'de play-off heyecanı tüm hızıyla sürüyor. Temsilcimiz Fenerbahçe Beko'nun da yer aldığı dev organizasyonda Sarı-lacivertli ekip uzun bir aranın ardından Final Four'da yeniden yer almak istiyor. Ancak karşısında zorlu Olympiacos var. Sezon boyunca da yüksek seviyede bir oyun ortaya koyan Yunan ekibi ile oynanan seriler tam anlamıyla nefes kesti.

Haberin Devamı

Fenerbahçe Beko - Olympiacos eşleşmesi kadar Partizan - Real Madrid eşleşmesi de basketbolseverleri tam anlamıyla mest etmiş durumda. Salonlarda yaşanan süper atmosferlerin yanı sıra çıkan olaylar, son saniye basketleri, serilerde kopmayan maçlar damga vurdu. Partizan'ın başında EuroLeague'in en fazla kupasını kazanan ve ülkemize bu başarıyı ilk getiren isim olarak yakından tanıdığımız Obradovic'in olması da Türk basketbolseverlerin maçları takip etmesi için dikkat çeken bir başka detay oldu.

Zeljko Obradovic ve Dimitris Itoudis bir ilk peşinde Euroleague tarihine geçmek için geri sayım

İKİ TAKIMIN DA KADERİ AYNI

Obra'nın Partizan'ı ile Fenerbahçe Beko'nun kaderi ise bu sezon aynı senaryoya tanıklık edebilir. İki takım da tarih yazabilme imkanını yakalamış durumda. Obra'nın yardımcılığından yükselen Itoudis ile farklı bir hikaye yazma durumu ise şimdiden tüm basketbolseverlerin ilgisini çekmiş durumda. İşte o ayrıntı...

Haberin Devamı

PARTİZAN - REAL MADRİD SERİSİNDE NELER OLDU?

Bu sezona damga vuran takımlardan biri olan Partizan, Laso'nun gitmesi ile yeni bir çehreye kavuşan ligin en tecrübeli ekibi Real Madrid deplasmanında seriye başladı. İlk maçta Punter'ın son saniye basketi ile sahadan galibiyetle ayrılan Obra'nın öğrencileri büyük bir avantajla sahadan ayrıldı. İkinci maçta da olayların damga vurmasına rağmen sahadan bu kez farkla ayrılan taraf yine Partizan oldu.

2-0'lık serinin ardından Sırbistan'daki maçlarda taraftarın baskısını İspanyolların kaldıramayacağı söylenmişti. Ancak işler hiç de öyle olmadı ve Real Madrid müthiş atmosfere rağmen seriyi 2-2'lik eşitlemeyi başardı. Son maç yine Madrid'e kalmış oldu böylece.

Zeljko Obradovic ve Dimitris Itoudis bir ilk peşinde Euroleague tarihine geçmek için geri sayım

F.BAHÇE BEKO - OLYMPIACOS SERİSİNDE NELER YAŞANDI?

Euroleague'in normal sezonunda başarılı bir grafik çizen Fenerbahçe Beko, son dönemde sakatlıkların da büyük etkisiyle kötü sonuçlar aldı ve play-off yarışında karşılaşabileceği en zorlu rakiplerden biri olan Olympiakos ile eşleşti. Bu iki takımın eşleşmesine çoğu otoriter, direkt Yunan ekibini favori gösterdi ve Fenerbahçe'nin karşılık veremeyeceğini yazdı.

Ancak Itoudis'in öğrencileri her ne kadar ilk maçta iyi bir performans ortaya koyamasa da 2. maçta neden EuroLeague'in heyecan verici takımlarından biri olduğunu kanıtladı. Pire'de alınan zafer sonrası saha avantajını sarı-lacivertli ekip kırmış oldu. İstanbul'da Ülker Arena tam anlamıyla eski günlerine dönmek için hazırda bekliyordu.

Haberin Devamı

Nitekim öyle de oldu ve Fenerbahçe taraftarı ile bütünleşmiş bir şekilde 3. maça çıktı. Bir ara farkı açmasına rağmen Olympiacos'ta tanıdık bir isim olan Sloukas son saniye basketi ile temsilcimizi yıktı. Bu basketin Fenerbahçe'yi kötü etkileyebileceği söylenirken 4. maçta sahya konsantre olan bir takım sahada vardı ve son çeyrek performansı ile seri 2-2'ye geldi. Son maç Pire'de olacak ve Fenerbahçe kolay kolay teslim olmayacağını seri boyunca gösterdi.

Zeljko Obradovic ve Dimitris Itoudis bir ilk peşinde Euroleague tarihine geçmek için geri sayım

TARİH YAZABİLİRLER

İki eşleşmede de görüleceği üzere heyecan üst düzeyde ve her maç ayrı bir hikaye parkede oluyor. Bu kez telafisi olmayan bir maça çıkmaya hazırlanan Partizan ile Fenerbahçe Beko için aynı zamanda tarih yazma imkanı olacak.

Bugüne kadar Euroleague tarihinde 5. maça kalan hiçbir seride deplasman ekibi kazanamadı. Fenerbahçe Beko ya da Partizan'dan biri bunu başarabilirse Final Four'a kalmanın yanı sıra tarihe de geçmiş olacaklar. Şimdiye kadar oynanan 15 maçın tamamında ev sahibi takım galip geldi.

Haberin Devamı

Zeljko Obradovic ve Dimitris Itoudis bir ilk peşinde Euroleague tarihine geçmek için geri sayım

Eğer galip gelen ve tur atlayan taraf Real Madrid olursa, 2-0’dan dönüp Final Four’a kalan ilk Euroleague takımı olacak. Bugüne kadar toplam 29 seride 2-0’lık avantaj yakalandı. Hepsinde de bu avantajı elde eden takım Final Four’a kaldı.