Geri Dön
UzmanparaÇin 'borç verme mekanizması' oluşturacak

Çin 'borç verme mekanizması' oluşturacak

Çin, ısınma ve elektrik üretimi için büyük oranda bağımlı olduğu kömürün temiz ve etkin kullanımını teşvik etmek için 200 milyar yuan (yaklaşık 31,36 milyar dolar) tutarında "yeniden borç verme mekanizması" oluşturacağını açıkladı.

Çin 'borç verme mekanizması' oluşturacak

Çin'de kabine işlevini yerine getiren Devlet Konseyi toplantısının ardından yapılan açıklamada, mekanizmanın Merkez Bankası kanalıyla bankalara ve kredi kuruluşlarına kömür bağlantılı temiz enerji projelerine kredi vermeleri için finansman desteği sağlayacağı belirtildi.

Açıklamada, temiz ve yüksek performanslı işlemeye, çevreyle uyumlu ve akıllı tasarrufa, etkin kullanıma ve kömür yatağı metan gazının değerlendirilmesine odaklanan projelerin tercih edileceği bildirildi.

Mekanizma, Çin'in son dönemde artan uluslararası fiyatlar nedeniyle kömür üretiminde ve tasarrufunda yaşadığı sıkıntı ile karbon emisyonlarını azaltma hedefine aynı anda çözüm üretmeyi hedefliyor.

31 eyalet ve bölgenin 20'sinde elektrik kesintileri yaşanmıştı

Çin'de, elektrik üretiminin yüzde 56'sı kömürle çalışan termik santrallerden sağlanıyor. Ülkede, küresel kömür fiyatlarının artması nedeniyle arzda ve buna bağlı elektrik üretiminde sıkıntılar yaşanıyor. 

Üreticiler, girdi maliyetinin zarar edecek oranda artması nedeniyle elektrik arzını durdurmak zorunda kalmış, bu sebeple Çin ana karasındaki 31 eyalet ve bölgenin 20'sinde eylülde aralıklı elektrik kesintileri meydana gelmişti. 

Hane halkı elektriğinin büyük ölçüde kömürle çalışan santrallerden sağlandığı kuzeydoğu eyaletlerinde çok sayıda kentte habersiz enerji kesintileri yaşanmıştı. İç, güney ve doğu eyaletlerinde birçok fabrika ve imalathaneye kesintili elektrik verilmesi üretimde sıkıntılara yol açmıştı.

Kesintiler nedeniyle Apple ve Tesla gibi büyük küresel şirketlerin yanı sıra küresel imalat zincirlerinde önemli rolü olan çok sayıda küçük ve orta ölçekli işletme, üretime ara vermek zorunda kalmıştı.

Çin, olası enerji krizini önlemek üzere kömür arzını ve stoklarını artırmaya başlamıştı. Kömür üretimi ekimde 10, kasımda 12 milyon tonu aşarak rekor kırmıştı. Stoklar da 14 Kasım'da 129 milyon tona çıkmış, iç tüketimi 22 gün karşılayacak miktara ulaşmıştı.

Erdoğan'dan Kılıçdaroğlu'na TÜİK tepkisi
Rusya kritik tarihi açıkladı! Dünya bu ana kilitlendi
Omicron izin vermedi: Bunu özleyeceğiz
Ülke ihtiyacının yüzde 40'ını karşılayacak! Bugün açıldı
Araç sahipleri dikkat! Zorunlu trafik sigortasında değişikliğe gidildi
İkiz gibi! Gerçek Çizmeli Kedi bulundu, internet yıkıldı
Trabzonspor'da Cornelius şoku! Kafası yarıldı
Hazar Ergüçlü ile Onur Ünlü evleniyor mu?
Gündeme bomba gibi düştü! Ellerinde daha fazlası var
1200 metreye kadar menzili var! 'Siz görmeden o görüyor'
Fenerbahçe'ye sürpriz teknik adam! Ezeli rakibi çalıştırmıştı
2 milyonluk pırlantayı sahibine teslim etti, beklemediği tepkiyle karşılaştı
Ordu'da araba çalıp yola çıktılar! 3 çocuktan haber var
Clooney milyonları elinin tersiyle itti! Bir günde 35 milyon dolar kazanç
Robot süpürge tercihinde 5 önemli adım