Futbol
Basketbol
Voleybol
Yazarlar

‘Fark yarat geleceği yaşat’

Geçtiğimiz yıl 50 lise, 50 üniversite öğrencimizin burs fonuna kaynak yaratmak amacıyla ‘Fark Yarat, Geleceği Yaşat’ diyerek çıktığımız projenin bu sene ikincisini gerçekleştiriyoruz.
Geçen sene destekçilerimizle beraber 100 öğrencimizin burs fonuna kaynak yaratmak için koştuk, yürüdük. Bir yıl boyunca engelli öğrencilerimizin eğitimini bu fonla sağladık.
Bu sene de 3 Kasım Pazar günü 41. Vodafone İstanbul Maratonu’nda 150 üniversite öğrencimizin eğitimi için projedeyiz.
Parkurda bizimle beraber hem burs fonuna kaynak, hem de farkındalık yaratmak için Özel Sporcular Spor Federasyonu Başkanı Birol Aydın ve Down Sendromlu Milli Takım sporcuları bizlerle birlikte olacak.
Aynı zamanda desteklerini her zaman hissettiğimiz ve adımlarını çocuklarımız için atacak kurum ve koşucular yer alacak.
Başta Yönetim Kurulu üyelerimizin destek verdiği bu projeye, Yönetim Kurulu üyemiz Murat Aksu ve ASC Hukuk çalışanları, Run Urban koşucuları, Pozitif a Dijital Approach çalışanları, Orkestra İletişim, Develi Grubu, Yeliz Pilates ve sporcuları, engelli çocuklarımız ve diğer tüm gönüllülerimizle birlikte ‘Fark Yarat, Geleceği Yaşat’ demek için adımlarımızı atıyoruz.
Kampanyalar 21 Ekim’de başlıyor ve 18 Kasım’a kadar devam edecek. ‘Fark Yarat, Geleceği Yaşat’ diyerek siz tüm sporseverlerin desteğini bekliyoruz. Vereceğiniz destekle bir yıl boyunca 150 engelli ve başarılı öğrencimizin daha öğrenimine ve geleceğe hazırlanmasına katkıda bulunacağınız gibi, projemizin önümüzdeki yıllarda da devam etmesi ve geleneksel hale gelmesine vesile olacaksınız.

Yazının devamı...

IPC Genel Kurulu

24-27 Ekim 2019 tarihleri arasında Uluslararası Paralimpik Komitesi’nin Genel Kurulu, aynı zamanda komitenin merkezi olan Almanya Bonn’da yapılacak. Kısmet olursa Türkiye Milli Paralimpik Komitemizin Genel Sekreteri İbrahim Gümüşdal ile birlikte Genel Kurul’da olacağız.
183 ülkenin üye olduğu Uluslararası Paralimpik Komitesi’nde, Türkiye Milli Paralimpik Komitesi’nin bundan 8-10 sene evvelki gücü yok. Bunun da en büyük sorumlusu söz konusu o tarihlerde görev yapan Spor Bakanı’dır. Bu konuları defalarca yazdık. Yapacağımız görüşmelerde ülke olarak eski prestijimizi kazanmak için elimizden geleni yapacağız. Ancak, tabi bu işler tek başına olmuyor!
Umarız bundan böyle Gençlik ve Spor Bakanlığımız da, artık biraz olsun engelli sporuna eğilir ve uluslararası arenada ülkemize destek olur.
Bu yılki Genel Kurul’da önemli konularımızdan biri de, 2008 Pekin Paralimpik Oyunları’ndan sonra ülkemizin liderliğinde başlattığımız Uluslararası Paralimpik Gençlik Kampları olacak.
2009’da Marmaris’te, 2010’da Seul’de, 2011’de Amsterdam’da yapılan kamplarda 7-8 ülkenin genç sporcuları bir hafta süreyle birlikte olmuş, birbirleriyle kaynaşmış, çeşitli spor dallarını öğrenmişlerdi.
Gel gelelim, sözünü ettiğimiz bu üç yılda yapılan gençlik kamplarının sonrasında bir yandan 2012’de Türkiye’deki Spor Bakanı, “Böyle bir kampa gerek yok” derken, öte yandan da yine kıymeti kendinden menkul IPC’de görev yapan Hollandalı bir kadın “Biz de IPC olarak bunu yaparız” dedi. Maalesef ellerine yüzlerine bulaştırdılar. Türkiye olarak bu sene yapacağımız temaslarda öncelikle Çin, Kore, Almanya, Avusturya, Polonya, Ukrayna, İtalya, Hollanda ve Kenya yetkilileri ile görüşüp, kendilerinin, 31 Mayıs-7 Haziran 2020 arasında Antalya’da yapmayı düşündüğümüz Gençlik Kampı için fikirlerini alacağız.
Bu kamplara her ülkeden 13-17 yaş arası 12 sporcu ve 3 idareci katılacak. Kamplara katılacak sporcuların yüzde 70’i bedensel, yüzde 30’u görme engelli olacak. Eğer görüşmelerde olumlu sonuç alırsak Gençlik ve Spor Bakanlığımızın desteği ile önümüzdeki yıldan itibaren yine muhtelif ülkelerin genç sporcularını bir araya getirip, onların birbirleri ile kaynaşmalarını ve birbirlerinden bir şeyler öğrenmelerini sağlamaya çalışacağız.

Yazının devamı...

Paralimpik sporcularımızın son 10 günü

Geçtiğimiz hafta gerçekleşen uluslararası turnuvalarda paralimpik sporcularımız 5’i altın olmak üzere, toplam 21 madalyayı Türkiye’ye kazandırdı.
Uluslararası Masa Tenisi Federasyonu (ITTF) tarafından İsveç’in Helsingborg kentinde düzenlenen Para Masa Tenisi Avrupa Şampiyonası’nda sporcularımız dört altın, 4 gümüş ve 3 bronz olmak üzere toplamda 11 madalya kazandı. İki sporcu, Abdullah Öztürk ve Nesim Turan, erkekler dördüncü sınıf finalinde bir araya geldi. Abdullah Öztürk, finalde Nesim Turan’ı 3-2’lik skorla geçerek Türkiye’ye altın madalyayı getiren isim oldu. Bireyselde Nesim Turan, Merve Cansu Demir ve Kübra Korkut ülkemize gümüş, Ali Öztürk, Ümran Ertis ve Neslihan Kavas ise bronz madalya kazandırdı.
Avusturya’nın St. Pölten kentinde gerçekleşen bir diğer turnuvada ise paralimpik sporcumuz Büşra Ün, Ukraynalı rakibi Olena Shyngaryova, Çek rakibi Ladislava Porizkova ve Avusturyalı rakibi Vanessa Jenewein 2-0’lık skorlarla mağlup ederek tek kadınlarda Madainitennis Açık Tekerlekli Sandalye Tenis Turnuvası’nın şampiyonluğuna ulaştı.
İngiltere’nin başkenti Londra’da düzenlenen 2019 Para Yüzme Dünya Şampiyonası’nda iki kadın paralimpik yüzücümüz Sümeyye Boyacı gümüş, Sevilay Öztürk ise bronz madalya ile ülkemize döndüler. Özel sporcularımız İsveç’in Helsingborg kentinde düzenlenen ITTF-Para Masa Tenisi Avrupa Şampiyonası’nda Ebru Acer kadınlar bireyselde gümüş madalya kazandı. Ebru Acer ve Sümeyra Türk’ten oluşan, Kadın Takımımız da gümüş madalyanın sahibi oldu. Acer-Türk ikilisi bu sonuçla Avrupa Para Masa Tenisi tarihinde ülkemize gümüş madalya kazandıran ilk kadın sporcularımız oldular.
Tayland’ın başkenti Bangkok’ta düzenlenen Uluslararası Para Badminton Şampiyonası’nda 2 gümüş ve 3 bronz olmak üzere toplamda 5 madalya kazandık.
Şimdi soruyorum:
Yazılı ve görsel basında bu başarıların kaç tanesinden haberdar oldunuz?

Yazının devamı...

Tokyo 2020 robot projesi

Tokyo’dan 2020 Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları için yenilikçi girişimlerin ardı arkası kesilmiyor. Japonlar, Tokyo 2020’de tarihin gelmiş geçmiş en yenilikçi oyunlarına imza atmaya hazırlanıyor ve dünyaya olumlu reformlar getirme konusunda çeşitli yeni girişimler yürütüyor.
Bu girişimlerden şahsım adına en dikkat çekeni ise ‘Tokyo 2020 Robot Projesi.’
Bu proje, çeşitli durumlarda izleyicilere destek sağlamayı ve oyunlar için yaratılan robotların daha sonrasında da yaygın olarak kullanılmasını teşvik etmeyi amaçlıyor.
Robot Projesi, Tokyo 2020 Oyunları dünyanın dikkatini çekerken, robotik teknolojilerin yaygın şekilde kullanılmasını teşvik ederek dünya için olumlu bir geleceğin eşiğinde olduğumuzu göstermeyi amaçlıyor.
Bu projenin katılımcıları ise robot endüstrisi uzmanları, Japonya Ulusal Hükümeti (Kabine Sekretaryası, MEXT, METI), Tokyo Büyükşehir Hükümeti, Tokyo 2020 Ortakları (Panasonic, Toyota), Tokyo 2020 Düzenleme Kurulu’ndan oluşuyor.
Robot Proje listesinde ‘İnsan Destek Robotları’ ile tekerlekli sandalye kullananlar için destek, elektrikli yardımcı elbise ile operasyonel destek, Tokyo 2020 maskot tipi robotlar, insansı robot, uzak konum iletişim robotu ve saha destek robotu yer alıyor.
Malların teslimi ve koltuklara rehberlik, oyun periyodu boyunca operasyon personeli üzerindeki yükü azaltmak, ağır taşımaların yapılması, çocukların oyunları daha kolay deneyimlemelerini ve daha zevkli hale getirmelerini, oyunların oynandığı uzaktaki yerlerde olan izleyicilerin sanki mekanlarda fiziksel olarak varmış gibi hissetmelerini sağlamak, fiziksel olarak oyunlara katılamayacak olan insanlara sanal olarak katılma şansı vermek, sporcular tarafından atılan çekiç ve cirit gibi eşyalar alınırken gereken sürenin ve olaylarda gereken insan desteğinin miktarının azaltılmasına yardımcı olmak robotların önemli görevleri arasında yer alıyor.
Pardon, biz hala “Engelli spor federasyonlarındaki yolsuzlukları konuşuyorduk!!!” değil mi ?
Düzeltme: Geçtiğimiz hafta köşemizde iletişim eksikliği dolayısı ile iki yanlış bilgi verilmiştir. Bunlardan ilki; Sevgili Ali Uzun, Sümeyye Boyacı’nın değil, Sevilay Öztürk’ün antrenörüdür. İkincisi; Sümeyye Boyacı Kahramanmaraşlı değil Eskişehirlidir ve antrenörü de rahmetli Osman Çullu değil bir başka kişidir.
Bu konu ile ilgili bir karı-kocanın sosyal medyadan yaptığı seviyesiz yorumlara ise cevap vermek bize yakışmaz.

Yazının devamı...

Rahat uyu Osman Çullu

Günlerdir İngiltere’nin başkenti Londra’da yapılan Dünya Para Yüzme Şampiyonası’nda derece alan sporcularımız, spor sayfalarında, sosyal medyada alkışlanıyor. Biz de kendilerini yürekten kutluyoruz.
Bu üç sporcumuz; Sümeyye Boyacı, Sevilay Öztürk ve Beytullah Eroğlu... Her üçü de Kahramanmaraş’tan yetişti. Onları yetiştiren ise, bugün rahmetle andığımız kardeşimiz, antrenör Osman Çullu’dur.
Osman Çullu, vefat etmeden önce hastalığının ilerlemesine, devamlı diyalize girmesine rağmen, yine de engelli yüzücülerimize destek oldu. Hayatının son birkaç yılında kendisine yapılan vefasızlıklara çok üzülmesine karşın, çok sevdiği işini yapmaktan hiçbir zaman geri kalmadı, her daim engelli yüzücülerimizin yanında oldu.
Osman Çullu’nun engelli yüzmesine hizmetleri sadece bunlarla sınırlı değil. 2000 yılında, Türk spor tarihinde ilk kez barajı geçerek Sydney Paralimpik Oyunları’na katılan Ali Uzun’u yetiştiren de Çullu Hocamızdı. O Ali Uzun bugün, Londra’daki yarışmalarda göğsümüzü kabartan Sümeyye Boyacı’nın antrenörüdür.
Türkiye Engelliler Spor Yardım ve Eğitim Vakfı (TESYEV), Beytullah Eroğlu kardeşimizin eğitimine 10 yıl burs vererek destek oldu. TESYEV, aynı şekilde Sevilay Öztürk’ün de 8 yıl süre ile eğitimine burs vererek destek oldu.
Tabii ki TESYEV yalnız yüzme branşında değil, diğer Paralimpik branşlarda yarışan birçok sporcuya da eğitim ve sporcu bursu vermiştir.
Şunu da bilmemiz gerekir ki, bu köşenin yazarı bu başarıları yıllardır köşesinde yazmaktadır. Engellilerin gerek spor, gerekse sosyal hayatta yaşadığı zorlukları dile getirmekte ve çözüm yolları aramaktadır.
O zamanlar gerek ulusal, gerekse uluslararası başarılar basın ve kamuoyu nezdinde hak ettiği ölçüde yer bulamamışken, son dönemlerde bu başarıların görünür olması ve takdir edilmesi sporcularımızın motivasyonu açısından da son derece güzel bir gelişmedir.
Tabii ki başarılı sporcularımızı tekrar yürekten kutluyoruz. Ama onlar da Osman Çullu’yu hiçbir zaman unutmasınlar.
Nur içinde yat Osman Çullu kardeşim...

Yazının devamı...

Trisome Games 2020/Antalya

Türkiye önümüzdeki yıl önemli bir uluslararası organizasyona daha ev sahipliği yapacak. ‘Down Sendromlu Sporcuların Olimpiyat Oyunları’ olarak kabul edilen ‘Trisome Games 2020’ 31 Mart-7 Nisan 2020 tarihleri arasında Antalya’da gerçekleştirilecek.
İlk defa 2016 senesinde İtalya’nın Floransa şehrinde düzenlenen Down Sendrom Olimpiyatları Fransa ve İngiltere’nin adaylıklarına rağmen ülkemize verildi. Bunda, Özel Sporcular Spor Federasyonu Başkanı sevgili Birol Aydın’ın Avrupa Yönetim Kurulu Üyesi olması da önemli rol oynadı.
Yapılacak olan oyunlara yaklaşık 60 ülkeden 1000 down sendromlu sporcu, 500 antrenör ve idareci, 500 özel sporcu ailesi olmak üzere toplamda iki bin kişinin katılması bekleniyor. Böyle büyük bir organizasyonun Antalya’da başarılı olacağına hiç şüphemiz yok. Nedeni ise; önce Türkiye Özel Sporcular Spor Federasyonu Başkanı ile Yönetim Kurulu üyelerinin son senelerde bu organizasyonlar ve özel sporcu sayısının ülkemizde artmasındaki büyük katkılarıdır.
Bir diğer güvencemiz ise Antalya Gençlik ve Spor İl Müdürü Doç. Dr. Burhanettin Hacıcaferoğlu... Sevgili müdürümüz Hacıcaferoğlu, engelli sporlarına özel bir değer vermekte ve bu konuda önemli çalışmalar yapmaktadır. Böyle olduktan sonra da bu organizasyondan yüzümüzün akı ile çıkacağımıza eminiz.
Ayrıca Türkiye Milli Paralimpik Komitesi (TMPK) ve Türkiye Engelliler Spor Yardım ve Eğitim Vakfı da (TESYEV) gerekli destekleri sağlama konusunda elinden geleni yapacaktır.
Oyunların 2. tanıtım toplantısı geçtiğimiz hafta içi Antalya’da yapıldı. Toplantıya katılan, Dünya Down Sendromlular Federasyonu (SUDS) Başkanı Dr. Geoff Smedley, Özel Sporcular Spor Federasyonu Başkanı Birol Aydın, her iki federasyonun Yönetim, Teknik ve Sağlık Kurulları üyeleri ile Antalya Gençlik ve Spor İl Müdürü Burhanettin Hacıcaferoğlu organizasyon hakkında ayrıntılı bilgi verirken, ülkemizde böylesine büyük bir spor olayının gerçekleştirilmesinin önemine vurgu yaptılar.
Atletizm, yüzme, cimnastik, masa tenisi, judo, basketbol, futbol, voleybol gibi branşlarda gerçekleştirilecek olan ‘Trisome Games 2020’, gerek engelli sporları konusunda toplumdaki farkındalığı artırması, gerekse ülkemizin tanıtımı açısından önemli bir misyonu yerine getirecektir.

Yazının devamı...

Skandal üstüne skandal!

Geçtiğimiz yıl eylül ayında bu sütunlarda, 20-26 Ağustos 2018 tarihlerinde Berlin’de düzenlenen Para Atletizm Avrupa Şampiyonası’nda yarışların son günü T53-T54 sınıfı bayanlar 800 metre yarışında Dünya Şampiyonu sporcumuz Hamide Kurt Doğangün farklı sınıf yarışmacısı olmasına rağmen 3. oldu ve bronz madalya kazandı. T53 bayanlar 100 metre finaline Hamide ile birlikte Zeynep Acet ve Nurşah Usta koşacaklardı, ancak bu 3 sporcumuz da geç kaldığından yarışa alınmadılar.
Şimdi de geçtiğimiz ay 29-30 Ağustos 2019 tarihlerinde Fransa’nın başkenti Paris’te yapılan Geleneksel Engelliler Atletizm Turnuvası’nda T53-T54 100 metre tekerlekli sandalye bayanlar yarışında Zeynep Acet, Zübeyde Süpürgeci ve Hamide Kurt Doğangün’e yarıştan bir gün önce akşam ertesi gün yarışları olmadığı söylendi ve bu konuda organizasyon komitesinden bir mail geldiği belirtildi. Oysa ertesi sabah bu sporcularımızdan birisi tesadüfen internete baktığında yarışlarının olduğunu gördü. Yine aynı antrenör, yine aynı şeyler, kafile başkanı kim belli değil, o akşam nerededir, nasıl böyle bir hata yapıldı ses yok. Sporcularımız tesadüfen haber alarak taksi ile yarışma yerine gidiyorlar ancak yarışın çoktan bittiği kendilerine söyleniyor.
Bir skandal da 800 metre tekerlekli sandalye yarışında yaşanıyor. Bu branştaki başarılı sporcumuz Hamide Kurt Doğangün’ün başına da bir başka olay geliyor. Listelere baktığında kendisinin 800 metre yarışı için kaydının yapılmadığını görüyor. Nedendir, niyedir bilen yok. Her zaman söylüyoruz, geçen sene de bekledik, acaba ne yapacak Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü, Gençlik ve Spor Bakanlığı Teftiş Kurulu? Ancak ses yok! Böyle devam ediyor ve bu kadar zor şartlar altında antrenman yapan ve yarışlara katılan sporcularımız Bedensel Engelliler Spor Federasyonu’nun ilgisizliği ve bilgisizliği dolayısıyla bu uluslararası yarışmalarda ve şampiyonalarda yer alamıyorlar.
Bakalım bu olaydan sonra da herhangi bir devlet kurumundan ya da bu federasyondan bir cevap gelecek mi?
Böyle devam ederse IPC Para Atletizm birgün Türkiye’yi yarışmalara katılmaktan men edebilir.

Yazının devamı...

Şeref aylığı sorunu

Son günlerde Türkiye Milli Paralimpik Komitesi’ne engelli sporcularımızdan gelen müracaatlardaki artış dikkat çekici boyutlara ulaştı. Engelli sporcularımız genellikle devletimiz tarafından başarılı sporculara bağlanan ‘şeref aylığı’ konusunda çok hassaslar.
Geçmiş dönemlerde Avrupa veya Dünya Şampiyonları’nda kürsüye çıktıklarını beyan eden sporcularımızın, mevzuat yönetmeliği konusunda Spor Genel Müdürlüğümüzle anlaşamadıkları gözlemlenmektedir. Hak arama konusunda oldukça dirayetli olan engelli kardeşlerimiz, çoğu kez genel müdürlükle mahkemelik olmaktadırlar.
Geçtiğimiz günlerde komiteye intikal eden konuların başında Para Tekvando branşında başarılı olan sporcularımız gelmektedir. Bu engelli kardeşlerimiz geçmiş dönemlerde Dünya ya da Avrupa Para Tekvando Şampiyonları’nda madalya aldıklarını, fakat mevzuatta Para Tekvando paralimpik spor olarak tanımlanmadığından hak ettikleri ‘şeref aylığı’nı alamadıklarından dertlenmektedirler.
Özetleyecek olursak; Para Tekvando branşı, Dünya Tekvando Federasyonu tarafından 2005 yılından itibaren faaliyete geçirilmiş ve ilk Para Tekvando Dünya Şampiyonası 2009’da Azerbaycan’da yapılmıştır.
Para Tekvando Kasım 2015 tarihinde Uluslararası Paralimpik Komitesi (IPC) tarafından ‘Paralimpik Spor’ olarak tanınmış ve 2020 Tokyo Paralimpik Oyunları’na dahil edilmiştir.
2017 yılındaki Para Tekvando Dünya Şampiyonası’nda madalya ve 2020 Tokyo Paralimpik Oyunları’na katılım kotaları dağıtılmaya başlanmıştır. Bugüne kadarki en büyük şampiyona ise 2019 yılında 69 ülkeden 400 engelli sporcunun katılımıyla Antalya’da gerçekleştirilmiştir.
Diğer yandan Avrupa Para Tekvando Şampiyonaları da sırasıyla 2016’da Polonya/Varşova, 2017’de de Bulgaristan/Sofya’da yapılmıştır.
Umarız bu bilgiler doğrultusunda mevzuatta gerekli düzenlemeler yapılır ve en zor şartlarda spordan kopmayıp ülkemize madalyalar kazandıran engelli sporcularımızın mağduriyetleri en kısa zamanda giderilmiş olur.

Yazının devamı...

© Copyright 2019

Milliyet Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş.