Kabak çiçeği toplama zamanı

Nezir ÖTEGEN/DEVELİ (Kayseri), (DHA)

KAYSERİ'nin Develi İlçesi'nde mutfak kültüründe önemli yeri olan kabak çiçeği dolmasının zamanının geldiği belirtildi. Temmuz ayının sevilen zeytinyağlı yemeklerinden olan Kabak dolması için tarla ve bahçelerini eken üreticiler, çiçek açan ancak, kabağı olmayan ürünleri günün ilk ışıkları ile toplayarak, kabak çiçeği dolması yapmak isteyenlere sunuyor.

Yoğurtlu kabak, kızartması, kabak yemeği, dolması, kabak içi cılbırı, kurutması, kabak çiçeği dolması, kabaklı kiş, kabak tatlısı, kabak kalye, kabak bayıldı, kabaklı risotto, naneli kabak çorbası, kabak böreği, etli kabak böreği, kabaklı Boşnak böreği, kabak musakka, kabak karnıyarık, pirinçli kabak öğreten, kabaklı bahçıvan sandalı gibi onlarca yemek ve tatlı türü Develi İlçesi'nin meşhur kabaklarından yapılıyor. Develi Çomaklı Köyü'nde oturan Fazlı Sarpkaya, ailesiyle Erciyes Dağı eteklerindeki kabak tarlasında kabak çiçeği toplarken, kabağın çerezlik çekirdek olarak da ekonomik girdi sağladığını söylüyor. 4 kişilik ilik bir aile için 12 kabak çiçeği 1 kuru soğan 4 yemek kaşığı pirinç 1 çay kaşığı nane, 1 tatlı kaşığı kuş üzümünden oluşan iç hazırlandıktan sonra kabak çiçekleri yıkanıp içlerindeki parçaları tabanını delmeyecek şekilde kopartılıyor.

Önceden hazırlanan iç, çiçekllere dolduruluyor ve üçgen şekilde uçlar birbiri üzerine kapatılarak açılmayacak şekilde, tencereye diziliyor. Üzerini geçmeyecek şekilde su koyup pişiriliyor. Kabak çiçeklerinin üzerinde zeytinyağı gezdirip, kısık ateşte 20 dakikada pişen Kabak çiçeği soğuduktan sonra servis ediliyor.

Marmaris plajları, yabancı turistlerle kentte yaşayanlara kaldıMarmaris'e Kurban Bayramı tatili için gelenlerin çoğunluğunun memleketlerine dönmesinin ardından, plajlar kentte yaşayanlar ile yabancı turistlere kaldı.
Cadde Yazarları

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber