27.12.2018 - 11:29 | Son Güncelleme: 27.12.2018-12:55 A-A+

Nur Yerlitaş'ın şehitler hakkındaki sözleri için flaş karar!

Modacı Nur Yerlitaş hakkında, sosyal medya üzerinden yapılan canlı yayında şehit haberleriyle ilgili sarf ettiği sözler üzerine yürütülen soruşturmada takipsizlik kararı verildi.

Nur Yerlitaş'ın şehitler hakkındaki sözleri için flaş karar!

AA

Modacı Nur Yerlitaş hakkında İnstagram üzerinden yapılan canlı yayında  sarf ettiği "Ne yapayım Allah Allah şehitler mehitler aman yeter" sözleri  nedeniyle şarkıcı Tuğba Ekinci, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Türkiye Harp Mamulü Gaziler Şehit  Dul ve Yetimler Derneği, Şehit Aileleri  Yardımlaşma Sosyal Kültürel ve Dayanışma Derneği'nin de aralarında bulunduğu 72  kişi ve kurumun suç duyuruları üzerine başlatılan soruşturma tamamlandı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Soruşturma Bürosu Savcılığı, şüphelinin, terör saldırısında şehit olan güvenlik güçlerinin anısına duyulan saygı gereği, kendisine yapılan uyarılar üzerine gerçekleştirdiği, nezaket ve saygı kurallarını aşan eyleminin soruşturma iznine tabi suçu oluşturabileceğinden Adalet Bakanlığından izin istedi.

Bakanlıktan Yerlitaş hakkında "Türk milletini, Türkiye Cumhuriyeti  Devleti'ni, devletin kurum ve organlarını aşağılama" suçundan "soruşturma izni verilmesine yer olmadığı" şeklinde yanıt geldi. Bu nedenle savcılık, soruşturma yapma imkanı bulunmadığından atılı suçlar nedeniyle kamu davası açılması için gerekli şartlar oluşmadığı  gerekçesiyle şüpheli Yerlitaş hakkında "kovuşturma yapılmasına yer olmadığına" karar verdi.

Türk Ceza Kanunu'nun 301. maddesi "Türk milletini, Türkiye Cumhuriyeti  Devleti'ni, TBMM'yi ve devletin yargı organlarını alenen aşağılayan kişi, 6 aydan  2 yıla kadar hapisle cezalandırılır." hükmünü düzenliyor. Ancak bu maddenin son  bendinde  "Bu suçtan dolayı soruşturma yapılması, Adalet Bakanı'nın iznine bağlıdır" deniliyor.

 "MİYOP RAHATSIZLIĞIM NEDENİYLE EKRANDA YAPILAN YORUMLARI GÖRMEDİM" 

Modacı Nur Yerlitaş, savcılık tarafından alınan ifadesinde, olay  günü bir otelde arkadaşının doğum gününde olduğunu belirterek, şu ifadeleri  kullanmıştı:
"Canlı müzik esnasında sosyal paylaşım uygulamasından canlı yayına  bağlanarak takipçilerimle sohbet etmeye başladım. Ancak miyop rahatsızlığım  nedeniyle ekranda yapılan yorumları görmeden konuşmaya devam ettim. Kız kardeşim  ve arkadaşım o esnada bana WhatsApp'tan yazarak galiz küfürler içeren yorumlar  bulunduğundan yayını kapatmam hususunda mesajlar gönderdi.  Yayın esnasında doğu  ve güneydoğuda terörle mücadele sırasında şehit düşen görevlilerimizin olduğu  yönünde yorumlar bulunmaktaymış. Yayını kapatmama yönelik ikazları üzerine  tamamen kardeşim Nuran Çetinkaya'ya yönelik 'Ne yapayım Allah Allah, şehitler  mehitler, yeter.' şeklinde beyanda bulundum. Tamamıyla kardeşim ile aramdaki  diyalogdan kaynaklanan anlık tepkiden ibaret söylemimin suç unsuru içermemesi  nedeniyle takipsizlik kararı verilmesini talep ediyorum."

Bilgi YarışmasıNazım Hikmetin soyadı hangisidir?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
©Copyright 2015 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.