"Şimdi sıra bizde"

Yıldırım Demirören, Türkiye'nin talip olduğu EURO 2024 için hazır olduklarını söyledi ve ekledi; "Şimdi sıra bizde"

02 Haziran 2018 - 02:30 | Son Güncelleme: 02.06.2018 - 01:49 |
A+A-
Haberler » Skorer » Futbol » Milli Takım » "Şimdi sıra bizde"

CEMAL ERSEN

Avrupa’nın en iyi milli takımlarını Afrika ve Asya ile buluşturmak istediklerine vurgu yapan Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı, “En iyi turnuvayı düzenleme sözü veriyoruz. İnanıyoruz ki şimdi sıra bizde... Futbol tutkumuzu bütün Avrupa ile paylaşmak istiyoruz” dedi.

Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören, tüm kulüpleri Türkiye’nin 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası adaylığı altında birleşmeye, omuz omuza durmaya davet etti.
Demirören genel kurula hitaben şunları söyledi:
“Göreve geldiğimiz 2012 yılından bu yana bütün kulüplerimize eşit mesafede duran, her türlü desteği veren, UEFA’da tüm takımlarımızın haklarını arayan bir federasyon olarak sizlerin desteği ve güveniyle bir yılı daha tamamlamanın heyecanını yaşıyoruz. Birlikte bir sezonu daha bitirdik. Kimimiz sevindik, kimimiz üzüldük. Fair Play ruhunu yücelten tüm kulüplerimizi kutluyor, şampiyon takımlarımızı tebrik ediyorum. Liglerden düşme talihsizliği yaşayan kulüplerimizin üzüntülerine ortak oluyor, yeni sezonda tüm takımlarımıza başarılar diliyorum.”
 
40 yılda bir...
Geride kalan sezonun acı, tatlı izler bıraktığına vurgu yapan Yıldırım Demirören, “40 yılda bir görülecek, keyifli bir sezon yaşadık. Rekabetin, heyecanın son haftaya dek sürmesi ligimize ayrı bir renk getirdi. Federasyonumuz tüm kurulları ile adaletli bir sezon için maksimum gayreti gösterdi. Kurullarımıza daima güvendik, güvenmeye de devam edeceğiz” dedi.
Hiç hak etmedikleri eleştiriler de aldıklarını dile getiren Futbol Federasyonu Başkanı, “En büyük sorunumuz da her sezon olduğu gibi yine hakemlerin niyetini, kurullarımızın aldığı her kararı sorgulamak oldu. Eleştiriye açığız, hata varsa düzeltiriz ancak komplo teorilerine kapımız kapalı. Sezon boyunca görüldü ki futbol iklimimiz sert, büyük bir güven sorunu yaşıyoruz. Bu durum federasyonumuzla ilgili değil, aslında futbol ailesi birbirine karşı güven sorunu yaşıyor” yorumunu yaptı.
 
‘Güven duyuyorlar’
Yıldırım Demirören şöyle devam etti:
“Oysa çok önemli bir süreç yaşayacağız. Hem ülkemizin hem futbolumuzun bu dönemde omuz omuza vermeye ihtiyacı var. Bildiğiniz üzere bir yıl içinde 2019 UEFA Süper Kupa’dan sonra, 2020 Şampiyonlar Ligi finalini de aldık. Herkesin rüyasında olan bu finaller gösterdi ki, Türkiye, UEFA’nın çok önemli bir organizasyon partneri... İki Avrupa finaline, iki yıl içinde ev sahipliği yapmak dünyada kaç federasyona nasip olabilir? Bu başarı federasyonumuz için, ülkemiz için büyük onur ve gurur. Türkiye’ye güvenin çok açık bir göstergesi.”
2024 Avrupa Futbol Şampiyonası finalleri ile tarihi bir adım atacaklarına inandığını söyleyen Demirören, “Tek hedefimiz Cumhuriyetimizin 101. yılını EURO 2024 ile taçlandırmak. Bu yolda çok emek verdik, 2024’ü hak ettik. Bu süreçte çok önemli çalışmalar yaptık. UEFA’ya güçlü bir dosya sunduk. Devletimizin verdiği garantiler, 92 bin kişilik yeni Olimpiyat Stadımız, Ankara’da inşa edilecek yeni futbol mabedi, 2024 hatıra ormanı, ulaşım imkânlarımız bize finalleri getirecek. Hükümetimizin inşa ettiği genç stadyumlar, bize büyük güç veriyor. Avrupa futboluna yeni heyecan katacağız. Buna ülkece hazırız” diye konuştu.
 
Buluşma noktası
Türkiye’nin 4 saatlik bir uçuşla bir milyardan fazla insanın rahatça ulaşabileceği bir coğrafi ayrıcalığa sahip olduğunu da anlatan Yıldırım Demirören, “Avrupa’nın en iyi milli takımlarını Afrika ve Asya ile buluşturmak istiyoruz. Biz 1 oyla ev sahipliğini kaybettiğimizde bile muazzam bir Avrupa Futbol Şampiyonası düzenleme idealimizden asla vazgeçmedik. Şimdi de Avrupa futbolu için en iyi turnuvayı düzenleme sözü veriyoruz. Verdiğimiz bu sözü de tutarız. Bu sözü Avrupa futbolunun gelişimi için veriyoruz. Bu sözü yaş ortalaması 28.7 olan halkımıza, gelecek nesillere ilham kaynağı sunmak için veriyoruz. İnanıyoruz ki şimdi sıra bizde. Futbol tutkumuzu bütün Avrupa ile paylaşmak istiyoruz” ifadelerini kullandı.
 
Birlikte paylaşalım

Federasyonu dünyanın cazibe merkezi haline getirdiklerini dile getiren Demirören, “İnanıyorum ki, Türk futbolu bu gücünün yanına istikrarlı milli takımları, ekonomik sorunlarını çözmüş kulüpleri, Dünya Kupası finallerine göndereceği daha fazla Cüneyt Çakırları ile dünyada daha fazla söz sahibi olacak. Yeter ki biz futbol ailesi olarak bu salonda gösterdiğimiz birlik ve beraberliği statlarımızda da gösterelim. Futbol ortak dildir. EURO 2024 sloganımızda da çağrı yaptığımız gibi, gelin yeni sezonlarda güzel futbolu birlikte paylaşalım” dedi.
 
Skorer.com sitesinde yer alan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir. Haberleri kaynak göstermeden kullanmayınız.
canlı skor
  • DC United-Betis03:00
  • Minnesota Stars-Hertha Berlin03:00
  • Simba SC-Sevilla19:00
  • Etar-Slavia Sofya20:00
  • York 9 FC-AS Blainville02:00
  • Cavalry FC-Pacific FC04:30
  • Ergene Velimese Spor-Nevşehirspor Gençlik16:00
  • NY Red Bulls-Vancouver Whitecaps03:00
  • J.Wilstermann-Blooming01:15
Tüm maçlar için tıklayın
İlginizi ÇekebilirX