Geri Dön

Avcı: Selçuk'un yerine Mehmet Topal oynadı çünkü...

Milli Takım Teknik Direktörü Abdullah Avcı, NTV Spor'da yayınlanan 90+ programına konuk oldu. Oyuncu tercihleri nedeniyle sıkça gündeme gelen deneyimli teknik adam, eleştirilerin dozundan şikayet etti ve sitemkar konuştu.

Avcı: Selçuk'un yerine Mehmet Topal oynadı çünkü...

Milli Takım Teknik Direktörü Abdullah Avcı Spor Toto Süper Lig'de geride kalan ilk yarıyı değerlendirdi.

Bir tercih yüzünden yerden yere vurulduk
Birçok konuda açıklamalarda bulunan Avcı, bir tercih yüzünden eleştirildiklerini ve Selçuk İnan konusunda eleştiri olmasının normal olduğunu söyledi.

Spor Toto Süper Lig'de sezonun ilk yarısında oynanan futbolu değerlendiren Milli Takım Teknik Direktörü Abdullah Avcı, "Lig açısından baktığımızda, öncelikle puanların birbirine oldukça yakın olduğunu görüyoruz. Gol ortalamasının oldukça yüksek olduğunu gördük. Seyirci olarak baktığımızda pozisyon bolluğunun olduğu ancak takım adam olarak baktığımda ise bazı maçlarda futbolun gerçeklerinin sahaya yansımadığını gördüm. 2. yarıda bu oynanan futbolun, sahaya daha fazla futbol gerçeklerini yansıtmasını umuyoruz. Mart ayında, özellikle Şampiyonlar Ligi ve UEFA Avrupa Ligi ile beraber maç temposunun artması, milli takım açısından bizi mutlu edecektir" dedi.

Eylül ve ekim ayları iyi geçmedi

A Milli Takım için özellikle Eylül ve Ekim aylarının çok iyi geçmediğini vurgulayan Avcı, "A Milli Takım açısından baktığımda ise çok sağlıklı geçmeyen Eylül ve Ekim ayları vardı. Özellikle 2014 Dünya Kupası'na gitmeyi hedeflerken, bu hedeflerin uzağında kaldığımı bir gerçek. Ama bu şansımızın tamamen bitmediğini ve play-off oynama hedefimizin, Mart ayından daha ön plana çıkabileceğini düşünüyoruz. Bununla ilgili çalışmalarımızı devam ettirip, 2014 için play-off oynama isteğimizin olumlu bir şekilde devam ettiğini düşünüyoruz" diye konuştu.

"Aday kadroya oyuncu seçerken, ilk olarak kendi takımında devamlı oynama kriterini ön planda tutuyoruz" diyen çalıştırıcı, "Zaten mevkisel olarak, genel anlamda oyuncu havuzumuz oldukça dar. Örneğin, stoper havuzumuz oldukça dar. Oyuna geriden başlamak, ayağa toplarla oynamak benim için en önemli kriterlerden birisi. Bu tür stoperlerin yetişmesi için gerekli bütün antrenman metodlarını yaptırmaya başladık" ifadelerini kullandı.

Topal ve Belözoğlu tercihlerine açıklık getirdi

Takımdaki oyuncu grubuyla daha önceden çalıştığını hatırlatan Avcı, "Özellikle ben bu oyuncu grubunun, büyük bir kısmıyla daha önce çalıştım. Benim için önemli olan Hollanda maçıydı. Orada alacağımız iyi bir sonucun ardından, güzel bir yol haritası çizmeyi planlıyorduk. Aynı zamanda Hollanda maçı, bizim oynadığımız en iyi maçtır. Orada Hollanda gibi bir takıma baskı kuruyorsun, son dakikaya kadar maça asılıyorsun. Rakipten fazla pozisyona da girdik. Ama bu maçın ardından yerden yere vurulduk. 1 tercih yüzünden eleştirildik. Selçuk İnan konusunda eleştiri olması normaldir. Ben zaten bunun teknik detaylarını, takım içerisinde ve oyuncuyla da paylaştım. Ama bunun belde aşağıya vurulması çok üzücüydü. Ben sadece teknik olarak böyle bir karar verdim. Selçuk İnan'ın yerine Mehmet Topal oynadı çünkü alanları daha iyi kapatabilirdi. Emre Belözoğlu oynadı, Emre de sol ayaklı olduğu için oynadı. Onun yerine de sol ayaklı olduğu için Nuri Şahin girdi. Sağ ayaklı oyuncunun, sol tarafta topu ayağına alması çok farklıdır" dedi.

(NTVSpor)

Fenerbahçe'den duygulandıran paylaşım

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber