Teknik adamlar konusunda bildiğim bir gerçek var... Tecrübeli ve kariyerli hocalar mazeret üretemez, bunlara da sığınamaz! Örneğin, Milli Takım Teknik Direktörü Mircea Lucescu... İsveç yenilgisi ve Uluslar Kupası’nda küme düşmemiz sonrası, kadroda yer alan oyuncuların bazılarının takımlarında oynamamasından dert yandı! Yooo, o zaman adama sorarlar, ‘sen de oynayanları kadroya çağır’ kardeşim!

Valla, UEFA Uluslar Kupası’nda küme düştük diye, öyle ah-vahlar çekecek halimiz yok. Avrupa Şampiyonası Finalleri için bir fırsattı bu kulvar, olmadı. Ne var ki, rakiplerimize baktığımız zaman işimizin zor olduğunu başlangıçta biliyorduk, sürpriz değil.

* * *

Haaa bu kulvarın elbette bize olumlu katkıları var... Asıl hedefimiz 2020 Avrupa Şampiyonası Finalleri’dir. Lucescu, yeni bir yarışmacı jenerasyonu yakalamanın arayışlarına girdi, köklü değişimlere gitti, doğru da yaptı. Yarışırken, öyle büyük revizyonlara gidemezseniz, gideni de pek görmedik! Dememiz o ki, bu kadronun ak mı, kara mı, olduğunu eleme maçlarında göreceğiz. Kişisel olarak, Lucescu kadro tercihlerinde büyük hatalar yapmadığı taktirde, bu ekipten gelecek adına umutluyum, kaldı ki yaş ortalaması 23.9, tek eksikleri biraz tecrübe, hepsi o kadar.

* * *

Ukrayna puan değil, hazırlık maçı... Neticede bu tip maçlar eksikleri-gedikleri, yedekleri görme açısından fırsattır. Stoper Çağlar Söyüncü, çok yetenekli, savunmada güzel işler yapıyor, güven veriyor, bir de şu ofansa çıkışlarda topu kaptırmazsa ne güzel olacak. Cengiz Ünder’i anlatmaya gerek yok, çok çabuk, tekniği maşallah, oyunu sürekli rakip alana yıkıyor, nazar değmesin. Forvette Cenk ve Enes var... Cenk tecrübesiyle kantarda ağır basıyor, o alanda yükü taşır, merak etmeyin. İlk yarıda ay-yıldızlı ekibimiz baskılı oynadı, Enes’le bir fırsatı kaçırdık, buna karşın rakibimize de pozisyonlar vermedik değil! Ahhh şu takım savunmasını doğru-dürüst yapabilsek, her şey iyi olacak.

* * *

Lucescu’nun Cenk Tosun ve Serdar Gürler hamlesiyle birlikte ikinci yarıda oyunu tamamen rakip alana yıktık, baskı yaptık bu kez Cengiz Ünder’le gole çok yaklaştık, atamadık. Hadi, bu dostluk maçı, puan maçlarında buldun mu, atacaksınız arkadaş. Dileriz, elemelerde bu alışkanlığımızdan sıyrılırız! Ancak şu orta alanda sarı kart görmelerimiz yok mu, anlaşılır gibi değil! Evet, elemeler öncesinde son hazırlık maçımızı yaptık. 2020’i için ay-yıldızlı ekibimize, bu zorlu kulvarda başarılar diliyoruz, şansları bol olsun.