Geri Dön

‘BU ÖDÜL HAYALİMDİ’

Dünya Şampiyonu milli halterci, Neslihan Darnel’in oylamayı birinci götürdüğü günlerde biraz üzüldüğünü ancak birincilik haberiyle en büyük hayallerinden birinin gerçekleştiğini söyledi, “Bu onura layık olmak için elimden geleni yapacağım, artık daha fazla çalışacağım. Londra Olimpiyatları’nda da altın alacağım” dedi

‘BU ÖDÜL HAYALİMDİ’

Milliyet’in Geleneksel Yılın Sporcusu Anketi’nde, Türk halterinin son yıllardaki gururu, podyumun süpermeni Dünya ve Avrupa şampiyonalarının altın madalyalı herkülü Mete Binay zirveye çıktı. Okurlarımız Fransa’daki Dünya Şampiyonası’nda rakiplerini geride bırakan, bu başarısını Avrupa Şampiyonası’nda da sürdürerek bayrağımızı en yukarıya çektiren Binay’ı zirvenin en üst basamağına taşıdı.
Anketin ilk gününden itibaren çıkan yazıları sürekli takip ettiğini ve rakibi Neslihan Darnel’in oylamayı birinci götürdüğü günlerde biraz üzüldüğünü belirten Binay, “O zamanlar az da olsa içimde bir burukluk vardı. Çünkü Milliyet’in gelenekselleşmiş anketi spor camiasında çok önemli bir organizasyondu. Burada zirveye çıkmak her sporcunun hayaliydi. Ve ben de bunu çok istiyordum. Sonuçta amacıma ulaştım. Birinci olduğumu öğrendiğimde kendimi dünyanın en mutlu insanı hissettim. Sevincimi sizlere anlatamam. Çok gururlandım. Bu onura layık olmak için elimden geleni yapacağım, artık daha fazla çalışacağım” dedi.

Hedef büyüttü
Avrupa ve Dünya Şampiyonlukları’nın ardından artık hedef büyüttüğünü ve 2012 Olimpiyatları’nda madalya almak istediğinin altını çizen Binay, “Önümüzde 2012 Londra Olimpiyatları var. Tokat’tan ben ve Bünyamin Sezer katılacağız. Tek rakibimizin sakatlık olacağını düşünüyoruz. Olimpiyatta madalya almamak için hiçbir engel yok önümüzde. İnşallah olimpiyatlardan Bünyamin de ben de elimiz dolu döneceğiz. Söz veriyorum Londra’da da bu ülkeyi gururlandıracağım” diyerek herkese umut dağıttı.

‘Şehitlere armağan’
Hayatında hiçbir başarıyı sürpriz olarak saymadığını belirten Binay, “Dünya Şampiyonası’nda podyuma çıktığımda şehitler aklıma gelmişti. Paris’te altın madalyaya uzanarak onlara borcumu ödedim bunun için ayrıca bir mutluluk yaşamıştım” dedi. Askerliğini Şırnak’ta yaptığı için vatan için canlarını veren şehitleri bir dakika bile unutmadığını ifade eden başarılı sporcu, “O coğrafyayı ve havayı çok iyi biliyorum. Her şehit haberi, yüreğimize ateş düşürüyor. Onlara bir altın madalya ile borç ödemek istedim ve bunu başardım” diye konuştu.

‘Tesadüfle başladı’
Spora 1997 yılında başladığını söyleyen Binay, “Ben Tokat merkeze bağlı Emirseyit Beldesi’nde yaşıyordum. Bir gün beldemizde sporcu eğitimine ‘sporcu seçmesi’ ilanını duydum. Bunun üzerine Tokat’a geldim. Gençlik ve Spor Müdürlüğü’ne gelene kadar halter seçmesi olduğunu bilmiyordum. Burada öğrendim halter seçmesi yapıldığını. Ankara’dan gelen ekip bendeki yeteneği gördü, sanırım o yüzden beni seçtiler” ifadelerini kullandı.
Böyle bir tesadüfle başladığı halterde 2000 yılında ilk şampiyonluğunu kazandığını vurgulayan Binay, “Slovakya’da yapılan Yıldızlar Avrupa Şampiyonası’nda birinci oldum. 2000 yılına kadar halterin beni bu noktalara getireceğine inanmıyordum. Bu şampiyonluktan sonra spora bakış açım değişti. 2006 yılında büyüklerde Dominik Cumhuriyeti’nde yapılan şampiyonada dünya ikincisi oldum. 2010 yılında Antalya’da yapılan Dünya Şampiyonası’nda ilk defa birinci oldum. 2011 yılında ise hem Avrupa, hem de dünya şampiyonu oldum” dedi.

Yeni yıl dileği
Milliyet okuyucularına yeni yıl dileklerinde de bulunan Mete Binay, “Öncelikle yeni yılda çok önemli bir sınav beni bekliyor. O da 2012 Londra Olimpiyatları. Burada büyük bir mücadele göstereceğim. Tabii ki tek hedefim oradan madalya ile dönmek. Kendim için şu anda sadece yeni yılda bunu diliyorum. Okuyucularımız için ise ilk başta tabii ki terör olaylarının bitmesini istiyorum. Ardından herkes için sağlıklı, mutlu bir yıl olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı.

Ailemin katkısı büyük
Başarısında ailesinin katkısının büyük olduğunu dile getiren Binay, “Bu spora ilk başladığımda önce ‘halter mi’ dediler. ‘Ne yapacaksın halterde, çok küçüksün. Büyüyemezsin, uzayamazsın’ dediler. Benim ısrarıma dayanamadıkları için izin verdiler. Bu başarının yarısı benim ise yarısı da ailemindir. Bana bu spora başladıktan itibaren çok destek oldular. Ellerindeki bütün imkanları önüme koydular ve ben de onların bu emeklerini boşa çıkarmadım. Bu benim için ayrı bir mutluluk” diye konuştu.

Süleymanoğlu ve Mutlu hayranı
Halterin en büyük isimleri Naim Süleymanoğlu ve Halil Mutlu’yu her zaman kendisine örnek aldığının altını çizen Mete Binay konuşmasına şöyle devam etti; “Naim Süleymanoğlu ve Halil Mutlu halteri seven herkesin örnek aldığı sporcular. Ayrıca bu iki isme hayranlıklarının yanında bizim gibi yeni isimlerin de kazandığı madalyaların ardından Tokat’ta halter sporuna olan ilgi arttı. Ben öğretmenim, başarılardan sonra okuluma gidince öğrencilerim bana farkı bir gözle bakıyorlar.”

Fenerbahçe'den duygulandıran paylaşım

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber