Cüneyt Çakır da eve döndü

İtalya-İspanya maçındaki performansı eleştirilen FIFA kokartlı hakemimiz, A milli takımdan sonra Fransa’da ayrılığı yaşayan isim oldu. UEFA, çeyrek final öncesi Çakır ile birlikte 3 hakemi daha ülkesine gönderdi.

Cüneyt Çakır da eve döndü

2016 Avrupa futbol şampiyonasına A milli takımın gruplardan vedasından sonra, bir ayrılık da, final yönetmesi beklenen Cüneyt Çakır ve ekibinden geldi.

İtalya-İspanya maçıyla şampiyonadaki üçüncü sınavına çıkan FIFA kokartlı hakemimizin, gözlemcisi UEFA Hakem Komitesi üyesi Hugg Dallas tarafından genel olarak olumlu değerlendirildiği, ancak bazı disiplin uygulamalarında ve kullandığı kartların rengini onaylamadığı öğrenildi. UEFA’nın bu turnuvalarda not sistemini kullanmadığı, hakem değerlendirmesinin maçın hemen ardından gözlemci ve hakem komitesi tarafından yapıldığı ifade edildi. Çakır’a turnuvadaki görevinin sonlandığı bilgisini ise gözlemci Dallas’ın tebliğ ettiği belirtildi.

Gruplarda Portekiz-İzlanda ve Belçika-İrlanda Cumhuriyeti maçlarında düdük çalan başarılı hakemimizin, turnuvadan ayrılma gerekçesinin sadece İtalya-İspanya karşılaşmasındaki performansının olmadığı kaydedildi.

İngiltere, İsveç ve Macaristan’ın kupadan elenmesinin ardından, UEFA’nın en gözde hakemleri İngiliz Mark Clattenburg, İsveçli Jonas Eriksson ve Macar Viktor Kassai’nin boşa çıkması, İtalyan Nicola Rizzoli, Alman Felix Brych, Slovak Damir Skomina ile Sırp Milorad Mazic’in turnuvadaki form durumlarının çok iyi olmasının, UEFA Hakem Komitesinin tercih kullanırken dikkate aldığı faktörler olduğu kaydedildi.

UEFA’nın aldığı bu karardan sonra Cüneyt Çakır, Bahattin Duran, Tarık Ongun, Hüseyin Göcek ve Barış Şimşek’ten oluşan hakem ekibimiz dün akşam saatlerinde Türkiye’ye döndü.

UEFA’nın Çakır ile birlikte turnuvadan teşekkür ederek gönderdiği diğer hakemler ise İspanyol Carlos Velasco Carballo, Polonyalı Szymon Marciniak ve İngiliz Martin Atkinson oldu.

Rio hesabı

Bu sezon Avrupa Ligi ve Şampiyonlar Ligi’nde üst düzey bir performans gösteren Cüneyt Çakır’ın çok yoğun bir süreç yaşaması ve 2016 Avrupa Şampiyonasının ardından Rio’da düzenlenecek Olimpiyatta da görev alacak olmasının, UEFA Hakem Komitesi tarafından dikkate alındığı vurgulandı. Mental olarak yorulduğu düşünülen FIFA kokartlı hakemimizin, bu turnuvaya hazırlanabilmesinin de önemli olduğunun altı çizildi.

En güçlü aday Clattenburg

Cüneyt Çakır ve ekibinin Avrupa şampiyonasından ayrılmasından sonra gözler final yönetmeye aday hakemlere çevrildi. Almanya-İtalya eşleşmesi sonucunun Felix Brych ve Nicola Rizzoli’nin kaderini belirlemesi beklenirken, Galler-Belçika maçının skorunun da İngiliz hakem Mark Clattenburg’u yakından ilgilendirdiği, Ada temsilcisinin turnuvadan elenmesi durumunda 2016 finalinin en güçlü adayının İngiliz hakem olduğu bildirildi.

Çakır bu sezon dünyanın çeşitli ülkelerinde 18, Türkiye liglerinde ise 23 maça çıktı. Çakır’ın EURO 2016’da yönettiği 3 maçla birlikte bu süreçteki toplam görev sayısı 44 maç gibi rekor bir rakama ulaştı.

Cüneyt Çakır da eve döndü

İnanılmaz pozisyon! Gole izin vermediler...

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber