Demirel: Enes Kanter kadroda olacak

Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı Turgay Demirel, "Enes Kanter, 2014 FIBA Dünya Kupası'nda kadroda yer alacak ve onun da katkıları milli takımın başarısına yardımcı olacak" dedi.

Demirel: Enes Kanter kadroda olacak

Türkiye Basketbol Federasyonu BaşkanıTurgay Demirel, Amerikan Ulusal Basketbol Ligi'nde (NBA) forma giyen Türk oyunculardan Enes Kanter'in, 2014 FIBA Dünya Kupası'nda kadroda yer alacağını ve milli takımın başarısına yardımcı olacağını söyledi.

Demirel, AA muhabirine yaptığı açıklamada, NBA oyuncularının bazılarının ülke milli takımlarına çok katkı verdiğini belirterek, "Son şampiyonada Fransa'da Tony Parker çok çok iyi oynadı. Alman Milli Takımı'nda Dirk Nowitzki her zaman bu katkıyı verdi. İspanya Milli Takımı'nda da Pau Gasol aynı şekilde katkı veriyor" dedi.

NBA'de oynayan Türk oyunculardan Hidayet Türkoğlu'nun milli takıma her zaman çok büyük katkı sağladığını ifade eden Turgay Demirel, "Hidayet bir sene sakatlığı nedeniyle gelememişti ama onun dışında her zaman milli takım kamplarına katıldı. Bazı kötü oynadığı maçlar olabilir ama genelde katkılarını çok olağanüstü diye değerlendiriyorum. Aynı şekilde Mehmet Okur'un 2001 ve 2003 yıllarında Avrupa basketbol şampiyonalarında katkıları, daha sonra NBA'e giden Ersan İlyasova ve Ömer Aşık'ın katkıları, Türk Milli Takımı'na her zaman çok büyük bir güç sağladı. Enes Kanter ise NBA'e gittikten sonra ancak bir turnuva oynadı. Enes'in 2011 yılında Avrupa Şampiyonası'nda gerçekten ciddi katkılar verebileceğini gördük. İnşallah Enes, 2014 FIBA Dünya Kupası'nda kadroda yer alacak ve yine benzer şekilde onun da katkıları milli takımın başarısına yardımcı olacak" diye konuştu.

"Ergin hocanın başarılı olmasını arzu ediyoruz"

Turgay Demirel, A Milli Takım'da başantrenörlük görevine getirilen Ergin Ataman'ın başarılı olmasını ve milli takımda devam etmesini istediklerini kaydetti. Ataman ile 3 yıllık bir sözleşme yaptıklarını hatırlatan Demirel, "Ancak Ergin hocanın başarılı olmasını ve inşallah 2016'dan sonra da devam etmesini arzu ediyoruz. Biz federasyon olarak genelde uzun süreli beraberlikten, çalışmalardan hoşlanırız. İstikrardan yanayız. Ergin hocanın başarıyla beraber 2016 sonrasında da mutlaka milli takımın başında kalması düşüncemiz ancak zaman ne gösterir bilemeyiz" ifadelerini kullandı.

Milli takım için yabancı antrenörlerle de görüştüklerinin sır olmadığını dile getiren Demirel, şöyle devam etti: "Kamuoyunda yabancı antrenör konusunda da bir takım beklentiler vardı. Milli takımın başına getirebileceğimiz en iyi hocanın gelmesi gerektiğini düşünüyorduk. Geçen sene yabancı antrenörlerle görüştük. Ettore Messina ile belli bir noktaya kadar gelmiştik. Zeljko Obradovic ile de görüşmüştük ama Ergin hocada karar kıldık. İnşallah bugüne kadarki uluslararası ve Türkiye'deki başarıları milli takımda da benzer şekilde devam eder. Basketbol milli takımımız da dünya şampiyonasında başı dik, sahada heyecan veren, coşku uyandıran bir takım olarak mücadele eder."

"İlk 4'e kalmak istiyoruz"

İlk kez 2002'de katıldığı Dünya Basketbol Şampiyonası'ndan dokuzuncu olan erkek milli takımının, 2006 yılında Japonya'da düzenlenen organizasyonda dünya altıncısı, 2010'da ev sahipliği yapılan organizasyonda da gümüş madalya alarak hep yükselen bir grafik çizdiğine dikkati çeken Demirel, 2014 FIBA Dünya Kupası'nda hedeflerinin ilk 4'e girmek olduğunu söyledi.

ABD ile aynı grupta yer aldıklarını belirten Turgay Demirel, "ABD ile bir anlamda İstanbul'daki finalin rövanşını da içeren grup karşılaşmaları oynayacağız. Burada grubumuzu ikinci olarak bitirip bir üst tura çıkmak ve çeyrek finali geçip, ilk dörde kalmak istiyoruz. Bunu yapabilir miyiz? İnşallah bunun için bütün gayretimizle çalışacağız. Yeni antrenörümüz var, kadroda mutlaka yeni bir takım oyuncular da yer alacaklar" şeklinde konuştu.

Türkiye'nin evindeki şampiyonalarda daha başarılı performans sergilemesiyle ilgili soru üzerine Turgay Demirel, şu değerlendirmeyi yaptı: "Erkek basketbol takımız şu anda dünya sıralamasında yedinci durumda. Arka arkaya dünya ve Avrupa şampiyonalarında yer alıyoruz ancak ev sahibi olduğumuzda, sporcularımızın daha fazla motive olduğu, seyirci desteğiyle çok iyi oynadığı, belki de bazı ufak tefek konulara çok fazla takılmadan çok daha iyi konsantre olduğunu görebiliyoruz. Dünya basketbol şampiyonlarına baktığımızda ,1994 yılı da dahil olmak üzere Türkiye'nin 2010'da oynadığı final dışında, ev sahibi takımın final oynadığı hiçbir seri yok. Dolayısıyla, 'ev sahibi olmak, final oynama şansını beraberinde getiriyor' diyemeyiz. Bu anlamda Türkiye'nin 2010'da ya da 2001'de yaptığını küçümsememek lazım. İnşallah 2014'te de ilk dörde kalarak FIBA Dünya Kupası'ndan iyi bir neticeyle dönmek istiyoruz."

"İnşallah kadınlarda evimizde de başarılı oluruz"

Turgay Demirel, 2011 Avrupa Şampiyonası'nda ikinci, 2012 Londra Olimpiyatları'nda beşinci ve en son Fransa'daki Avrupa Şampiyonası'nda ise üçüncüsü olan A Milli Kadın Basketbol Takımı'nın, çok büyük bir çıkış yaptığını belirterek, "Bu, kadın basketboluna yatırım yapan tüm kulüplerimiz, antrenörlerimiz, sporcularımız ve eski basketbolcularımızın hepsinin büyük katkılarıyla oldu. Hepsine bir kere daha teşekkür ediyorum" dedi.

Kulüpler düzeyinde de bu sene FIBA Kadınlar Avrupa Ligi'nde son 8 takım arasında 3 Türk takımın yer aldığını, iki Türk takımının final oynadığını ve en büyük kupanın Türkiye'ye geldiğini hatırlatan Demirel, "İnşallah FIBA Kadınlar Dünya Şampiyonası'nda milli takımlar düzeyindeki son 3 organizasyonda olduğu gibi, evimizde de başarılı oluruz. Medyadan ve kamuoyundan beklentimiz, bu dünya şampiyonasına yakın ilgi gösterilmesi, organizasyonun takip edilmesidir. Seyircilerimizin de Türkiye'nin ve rakiplerin maçlarında salonları doldurarak, Dünya Basketbol Şampiyonası'nı izlemeleri en büyük arzumuz" ifadelerini kullandı.

Fenerbahçe ile Galatasaray Odeabank arasında oynanan Türkiye Kadınlar Basketbol Ligi play-off serisinde çıkan olaylarla ilgili soru üzerine ise Demirel, şunları söyledi: "İki sene önce Fenerbahçe ile Galatasaray, İstanbul'da düzenlenen FIBA Kadınlar Avrupa Ligi Sekizli Final organizasyonunda karşılaşmışlardı. Maalesef maçın sonunda orada da yine iki kulübümüz çok dostça ve tüm Avrupa'ya örnek olacak bir müsabaka oynarken, seyircileri arasında istenmeyen olaylar olmuştu. Bu kulüplerimizin bu sezon FIBA Kadınlar Avrupa Ligi'nin finalindeki maçlarında da taraftarlar arasında bir takım olaylar oldu. Bunlar sporda hiç görmek istemediğimiz, hoş karşılamadığımız olaylar. Ancak Türkiye'de özellikle çok sık rastladığımız olaylar. Bunların önlenmesi için de hem Gençlik ve Spor Bakanlığımız hem Spor Genel Müdürlüğü hem de federasyon olarak bizler, çok istekli, gayretli olmamıza rağmen, maalesef önlenemiyor. Herhalde bu kanunun, suçlara verilecek cezaların çok daha iyi uygulanması anlamında yapılması gerekenler var. Ancak en önemli konunun, hem seyircilerin hem kulüp yöneticilerin eğitiminden geçtiğini vurgulamak isterim."

Yabancı oyuncu sayısı

Turgay Demirel, Beko Basketbol Ligi'ndeki yabancı oyuncu sayısı konusunda çalışmalar yaptıklarını, bununla ilgili olarak çok kısa zamanda alacakları kararı açıklayacaklarını anlattı. "Bu konu üzerinde çalışıyoruz, konuşuyoruz. Yine kulüplerimizle bir araya geleceğiz" diyen Demirel, "Türk oyuncularımızın durumu nedeniyle milli takımlarda oynayacak yıldız oyuncu sayısının artması, daha fazla sorumluluk alabilmeleri için bazı değişiklikler yapılması gerektiği konusunda düşüncelerimiz var. Antrenörün bu konuda önerileri var. Bunların hepsini hem kulüplerin hem oyuncuların hem Türk basketbolunun lehine olacak şekilde çözmeye çalışıyoruz. Tabi ki kolay değil. Bir değişiklik yapmak gerekiyor belki. Uyum süreci de olacaktır. Bu aşamada bir takım kararlar almamız gerektiği de ortada. Bunu çok kısa zamanda açıklayacağız" şeklinde konuştu.

Andrew Henderson bu kez amacına ulaşamadı!

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber