Geri Dön

"Hatalarınızla yüzleşin"

Kuddusi Müftüoğlu, hakem seminerinde ilk yarı performansını beğenmediğini dile getirdi, “2. yarıda istediğimiz düzeye geleceksiniz. En büyük eksikliğiniz oyunu okuyamamak” dedi.

"Hatalarınızla yüzleşin"

CEMAL ERSEN

Merkez Hakem Kurulu Başkanı Kuddusi Müftüoğlu ligin ilk yarısında eleştiri odağı haline gelen hakemleri tatlı sert uyardı ve “Biz kurul olarak hatalarımızla yüzleştik. Sıra sizde. Yönettiğiniz maçları, nerede yanlış yaptığınızı, niçin yaptığınızı, nelerin eksik olduğunun muhasebesinin zamanı geldi” diye konuştu.

Antalya Belek’de dün başlayan ve dört gün sürecek seminerin açılışında üst klasman hakemlere yönelik bir konuşma yapan Müftüoğlu, genel olarak performanstan memnun olmadığını dile getirdi ve “Seminer boyunca hatalarınızla yüzleşecek ve ikinci yarıda bizim istediğimiz düzeye geleceksiniz. Başarıya ödül, hataya cezadan asla vazgeçmeyeceğiz. En büyük eksikliğiniz oyunu okuyamamak” ifadelerini kullandı.

Uilenberg’den 5 başlık

Seminere katılan UEFA eğitimcisi Jaap Uilenberg ise 5 ana başlık üzerinde hakemlerin dikkatli olmalarını, yapılan eleştirilerin de bu konular üzerine yoğunlaştığını anlattı. Uilenberg’in üzerinde ısrarla durduğu ve görüntülerle desteklediği konular şöyle sıralandı:

- Hakem gerektiğinde çizgi hakeminden yardım alacak. Onun kararına uyarsa sorumluluk paylaşılacak. Karar hatalı ise tek sorumlu çizgi hakemi olmayacak.
- Sert ve sakatlayıcı müdahalelere kesinlikle taviz verilmeyecek. Futbolcu sağlığı açısından hareketin şiddetine göre kartın rengi belirlenecek.
- Futbolcu itirazlarında hakemin otoritesini bozacak dozda her eylem mutlaka cezalandırılacak. El-kol ve mimiklerle yapılacak itirazlarda kesinlikle ihtar verilecek.
- Futbolcularla doğru ve sağlıklı iletişim kurun, gerekiyorsa kartınıza başvurun.
- El ve kol bir silah gibi kullanılıyorsa kırmızı kartınızı kullanmaktan çekinmeyeceksiniz.

Çizgi hakemine devam

MHK Başkanı Kuddusi Müftüoğlu sezonun ilk yarısında eleştirilen çizgi hakemliğinin devam edeceğini söyledi. Ulusal kadrodan alınan 12 hakemin bu konuda eğitim göreceğini belirten Müftüoğlu, “İkinci yarıda da uygulama sürecek. Nasıl gittiğini gözlemledikten sonra sezon sonunda kararımızı vereceğiz” dedi. Bu arada perşembe günü TFF Başkanı Yıldırım Demirören’in de katılımıyla 2016 sezonunda FİFA kokartı takmaya hak kazanan hakemlere bir tören düzenlenecek.

İsmail Kartal: "Rakibe çok net pozisyon vermedik"

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber