İzlediğimiz oyun, Başakşehir’in UEFA Avrupa Ligi maçı değil, orta ölçekli bir Brezilya takımıyla yaptığı hazırlık karşılaşmasıydı sanki. Geniş kadrosunda tam 10 Brezilyalı oyuncusu bulunan Bulgar ekibi maçın başında Başakşehir’in sert baskısına boyun eğse de ilerleyen dakikalarda kendine geldi. Hemen her atakta topu hızla kenarlara taşıyıp özellikle sol kanattan Paulo ve Wanderson’la etkili geldiler, Caicara’yı bir hayli zorladılar.
İlk yarıda Başakşehir 2, Ludogorets 6 gollük atak yaptı. Başakşehir’in ilk 10 dakikadan sonra topu rakip ceza sahasına taşımakta zorlanmasının en dikkat çeken sebebi, Gökhan İnler’in yana ve geriye yaptığı paslardı. Beşiktaş’ta geçen sezon az şans bulabilen dün de Mahmut’un yokluğunda 11’de sahaya çıkan formsuz Gökhan’ın ilk yarıdaki pasif oyunu, Başakşehir’in tempoyu yükselterek rakip savunmanın dengesini bozmasını engelledi.
Gökhan’ın ikinci yarıda temposunu artırması hem Emre’yi hem de takımı rahatlattı. Oyunda kontrolü ele geçiren Başakşehir, Ludogorets’i yarı sahasından fazla çıkarmadı ama Abdullah Avcı’nın kafasındaki oyun yine tam anlamıyla sahaya yansımadı.
Avcı tempoyu biraz daha artırıp, golü hemen bulmak adına ilk olarak Adebayor’un yerine hareketli Mevlüt’ü sahaya sürdü. Bu hamle sonuç vermeyince Elia ile de Kerim’i değiştirdi. Son hamle Napoleoni ile geldi fakat rakibin kilidini kırmak yine mümkün olmadı. Adebayor, Elia ve Mossoro gibi Visca’nın da kötü gününde olması planların sahaya yansımasına imkan tanımadı.
Ludogorets geçen sezon Şampiyonlar Ligi’nde PSG, Arsenal ve Basel’le aynı gruptaydı ve 3 beraberlik, 3 yenilgiyle yarışı noktaladı. Üç puanın ikisini Basel ve PSG deplasmanından çıkarırken öne geçmelerine rağmen son dakikalarda rakiplerine yakalanmışlardı. Kaybedilen 2 puana üzülmemek elde değil ama bu pencereden bakarsak dünkü beraberlik aslında sürpriz olmadı.
28 Eylül’deki Braga maçı daha da zorlu geçmeye aday görünüyor. Dün Almanya’da kazanan Braga iddiasını net biçimde gösterdi ama Başakşehir tıpkı Brugge ve Sevilla deplasmanlarındaki gibi kendi agresif geçiş oyununa geri dönerse dünkü kayıplar Portekiz’de telafi edilebilir.