Örnek mühendislik

Avrupa Ligi bileti alan Trabzonspor, uyguladığı kadro politikasıyla hem ekonomik hem de sportif açıdan örnek oldu.

Örnek mühendislik

CELAL UMUT EREN

Bordo-mavililer, altyapıdan yetişen Yusuf Yazıcı, Abdülkadir Ömür, Uğurcan Çakır ve Hüseyin Türkmen gibi gençlerin yanında Anthony Nwakaeme ve Caleb Ekuban’ı da sadece 2 milyon euroya bitirmesiyle, toplamda 6 milyon euroya zirve mücadelesi verip, pozitif futbol oynayan bir takım kurdu.

Spor Toto Süper Lig’de geride kalan 2018-19 sezonunda ilk 4 sıraya adını yazdıran ve Avrupa Ligi biletini kapan Trabzonspor, herkese örnek oldu. Başkan Ahmet Ağaoğlu ve teknik direktör Ünal Karaman idaresinde uyguladığı kadro planlamasıyla hem ekonomik anlamda hem de sporif açıdan adeta bir proje takımı çıkarıldı.

Düşük maliyetli, altyapıdan yetişen gençlerle ve ucuz ama yararlı transferlerle Karadeniz ekibi, uzun yıllar unutulmayacak bir kadro oluşturdu. Diğer kulüpler içinde birçok ders ve örneği içinde taşıyan Trabzonspor, bu sezon da aynı planlamayı sürdürüyor.

UEFA ile söz konusu olan Finansal Fair Play anlaşmasına uyma adına da çaba harcayan bordo-mavililer, toplamda sadece 6 milyon euroya başarılı olan kadroyu kurdu. İdeal ilk 11’i ve tüm yedek kulübesi dahil olmak üzere 6 milyon euroluk bir harcama yapan Karadeniz temsilcisi, Jose Sosa için Milan’a 3 milyon euro öderken, Anthony Nwakaeme ve Caleb Ekuban ikilisine de toplamda 2 milyon euro verdi. Takımla sözleşmesi biten Hugo Rodallega da 3 yıl önce 1.5 milyon euroya getirilmişti.

Vahid Amiri bedelsiz gelirken, Hosseini ve Zargo Toure ikilisine de 750 bin euro verildi. Bu sezon başında da Eskişehirspor’dan sağ bek Fıratcan Üzüm için bonservis ödenmezken, Fransa’dan Marsilya’dan kanat oyuncusu Yusuf Sarı içinse 250 bin euroluk bir maliyet ortaya çıktı. Altyapıdan yetişen Yusuf Yazıcı, Abdülkadir Ömür, kaleci Uğurcan Çakır, Hüseyin Türkmen, Abdülkadir Parmak, Murat Cem Akpınar, Arda Akbulut gibi gençler de direkt takıma katkı sunarak büyük etki bıraktı.

Yusuf Yazıcı, Abdülkadir Ömür ve Uğurcan Çakır üçlüsü A Milli Takım seviyesine çıkarak, Avrupa’nın birçok önemli kulübünün de takibine girdi.

Senad Ok: 'Emre Belözoğlu ile herkes patronun kim olduğunu gördü'

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber