Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım takımını tekrar dizayn ediyor. Birçok futbolcu gitti, daha da gidecek, yenileri geliyor ve daha da gelecek. Taraftarlar çok mutlu. Hem ligde hem Avrupa’da bayağı ses getirecek bir kadro kuruluyor.
Galatasaray ise dördüncü yıldızı takmış, iki kupa kazanmış ama havalarda uçması gereken taraftarların hepsi mutsuz: Eyvah! Önümüzdeki sezon yandık...
Bu Fenerbahçe’yi kimse durduramaz gibi bir sürü senaryolar yazılıyor. Başkan Dursun Özbek, Cüneyt Tanman ve Hamza Hamzaoğlu eleştiri yağmuruna tutuluyor. Neden transferler gecikmiş? Sanki ligler hemen başlıyor da herkes panikte. Devre arası Galatasaray kongreye gidermiş, Hamza Hoca kovulurmuş, 11 Temmuz’daki kongrede başkan yıpratılıp borçlanma yetkisi verilmeyecekmiş, falan filan...
Galatasaraylılar yine Galatasaraylılığını göstermeye başladı. Yıkıp parçalayacaklar, insanları kaçıracaklar. Yıllardır bu yüzden kulübün iki yakası bir araya gelmedi. Önce şunu söyleyeyim. Başkan Özbek enkaz devraldı. Galatasaray’ın her ay 50 milyon lira ödemesi var. Eski borçlar, futbolcularla yapılan yüksek kontratlar ve ödenen faiz... Bu para her ay ödenecek, geri kalanla da transfer yapılacak. Bu kolay mı? Ünal Aysal gibi zengin, varlıklı bir adam kaçtığına göre Dursun Özbek biraz baskı görürse o da ‘Alın kulübünüzü başınıza çalın’ diyebilir. Bu yıkıcı tarzı camia artık bir kemara koymalı, başkana destek olmaları lazım. Evet Galatasaray transfer yapacak. Sneijder, Muslera gibi yıldızlar olmasa bile, transfer yapacak. En az 5 tane ilk 11’de oynayacak futbolcu transfer edilecek.

Sabri’nin torpili yok
Hepsinden önemlisi de herkes çok korkuyor. Sabri’nin yerine adam alınmayacak mı diye. Sağ bek de gelecek, hem de yabancı. Sabri rekabete girecek, hangisi iyiyse o oynayacak. Sabri’nin torpili yok. İyiyse oynar. Rakibi iyiyse Sabri yedek kalır. Hamza hoca bu kadar rütbe takmış, iki kupa kazanmış, kendini sıfırlamak ister mi? Aklını peynir ekmekle mi yemiş. Biraz sabır diyorum...

Kulübe yakışmadı

Emre Belözoğlu’nun Fenerbahçe’den gönderildiğini televizyondan öğrenmesi sadece onun değil, hepimizin canını yaktı. Emre için agresif, kendini zaptedemiyor diyebilir, çok da eleştirebiliriz. Ama Emre’nin futbolculuğuna, Fenerbahçeliliğine hiç kimse laf söyleyemez. Emre ne yaptıysa takım için yaptı. Bu yüzden insanların gözüne antipatik görünüyor. Kendini düşünmüş olsaydı bugün Galatasaray ve Beşiktaş, Emre’yi almak için birbirleriyle kavga ederlerdi. Fenerbahçe yönetimine saygılıyım. Emre’yi gönderebilir ama bu tarz o büyük kulübe yakışmadı.

Yarsuvat’a üzüldüm

Duygun Yarsuvat, Türkiye’nin en iyi avukatlarından. Galatasaray Üniversitesi’nde rektörlük yaptı. Kulüpte divan başkanlığı, yöneticilik ve kulüp başkanlığı yaptı. Müthiş bir kariyer. Herkes onu sevdi. O ne yaptı. ‘Ben federasyon başkanı olacağım’ dedi. Galatasaray’da bu kadar iyi geçmişi olan bir insanın 60 delegenin imzasını almadan federasyon başkanlığına aday olmaması gerekirdi. Bana göre hata yaptı, karizmasını çizdirdi.

Rakipsiz kadro

Basketbol enteresan bir spor. Ne kadar paran varsa, o kadar başarı var. Ülker’in sponsorluğunda Fenerbahçe’nin bu sezon rakibi olmayacak. Şu yapılan transferlere bakın. Bırakın Türkiye’yi Avrupa’da şampiyon olmak için kurulan bir takım. Galatasaray, Beşiktaş, Anadolu Efes, Darüşşafaka Doğuş, Banvit, Pınar Karşıyaka bu Fenerbahçe’nin karşısında nasıl durabilir? Yeni sezonda Fenerbahçe’yi ayrı bir yere koyacağız, ötekileri bir yere. Bu şartlarda yeni basketbol sezonu herkese hayırlı olsun. Galatasaray ve Beşiktaş iyi sponsor bulamazlarsa şubelerini kapatsınlar. Hiç olmazsa taraftarlarıyla kötü olmasınlar.