Herhangi bir futbolcu saygıyı kendi hakeder. Onyekuru’ya da taraftar beste yapıyorsa, ‘karaoğlan’ diyorsa demek ki bunu Nijeryalı futbolcu hak etmiştir.
Geçen sezon Everton’dan, 15 milyon euro bonservis bedeliyle Fransız kulübü Monaco’ya gitti. Bu kadar yüksek bir rakama transfer olmasının tek sebebi kiralık olarak forma giydiği Galatasaray’da üst düzey performans ortaya koyması. Monaco’da hocasıyla sorun yaşamış olabilir. Bu gayet normal bir durum. Her futbolcunun başına gelebilir.
Birçok kulüp Onyekuru’ya altı aylık dönemde Galatasaray’da alacağının üç mislini teklif etti. Fransız kulübüne de 1,5 senelik 5 milyon euro kiralama bedeli önerildi. Hem de 4 takımdan... Fakat Onyekuru, ‘Ben Galatasaray’da oynayacağım’ dedi ve dimdik ayakta durdu. Monaco yöneticileri de futbolcusuna saygı gösterdi, sarı-kırmızılı takıma gitmesine izin verdi.
Eminim sarı-kırmızılı kulübe çok büyük katkı sağlayacak. Ligin ilk yarısında Babel ile işlemeyen sol kanat, Onyekuru ile hayat bulacak. Bilhassa takım hücuma çıkarken daha süratli, daha etkili rakip kaleye gidecek. Falcao yalnız kalmayacak. Her şeyden önemlisi de arkasında oynayacak olan Saracchi ile sol çizgide büyük bir tempo yaratacaklar. Onyekuru’nun defansif anlamda da Uruguaylı futbolcuya önemli katkı yapacağını düşünüyorum.
Daha önce Nagatomo ve Babel’in toplam yaşları 66... Onyekuru ile Saracchi’nin ise 43... Arada 23 yıl fark var. Galatasaray’ın sol kanadı toplamda 23 yaş gençleşti. Bu da ikinci yarıda fark yaratacak.
Sağ tarafa alınan Sekidika da 23 yaşında... Tempolu oyunu seven çok hızlı bir futbolcu. En önemlisi de çıkış arıyor, daha iyi yerlere gelmek istiyor. Gelişime açık bir oyuncu. Ama hiç kimseyi yanıltmasın. Şu anda oranın futbolcusu Feghouli... Tecrübesiyle, tekniğiyle Sekidika’dan daha iyi. O mevkiinin birinci ismi Cezayirli futbolcu, ikincisi ise yeni transfer Sekidika... Ama zaman içinde hepimiz göreceğiz. Yaşı itibariyle uzun seneler sağ çizgide Galatasaray’a büyük katkı sağlayacak Nijeryalı oyuncu.
Bu transferlerin takıma yararı şöyle oldu. Ömer Bayram sol çizgiden orta sahaya geçecek, Taylan da orta sahada daha rahat ve başarılı olacak. Lemina ikinci bölgede en kilit oyuncu görevini üstlenecek. Seri şayet kalırsa o da farklı bir kimliğe bürünecek. İşin özeti, ligin ikinci yarısında Galatasaray sorun yaşadığı bölgeleri bu transferlerle çok güçlendirdi. Bir taşla, iki kuş vurdu.

Milyonları dağıtma zamanı sona erdi
Sonuçta buralara geleceğimiz belliydi. Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş mali konularda ‘imdat’ diyor. Futbolcu almak istiyorlar, satmadan bunu yapamıyorlar. Sorunun asıl sebebi yıllarca, 2019 da dahil her yaptıkları transferlerde oyunculara verdikleri yüksek maaşlar... Rakamlar ise 1,5 milyon eurodan başlıyor, 4-5 milyon euroya kadar çıkıyor.
Anadolu takımlarının maaş limiti ise en fazlası 700 bin ila 1 milyon euro arası. İşin ilginç tarafı ise diğer takımlardaki yabancı futbolcuların performansı, üç büyüklerde oynayanlardan çok daha üstün. Bu yıllarca böyle oldu, şimdi işin sonuna geldik. Büyük takımlar, memnun olmadıkları oyuncuları devre arasında gönderemiyorlar. Neden... Ödedikleri yüksek paraları başka kulüpler veremiyor. Sen göndermek istersen de oyuncular sezon sonuna kadar olan paralarını vereceksin.
Görüyor musunuz, alırken bir darbe, gönderirken ikinci darbe... Artık bu düzen sona erdi. Israrcı da olmamak lazım. Herkesin ders alması gerekir. Hatta büyük kulüp başkanları egolarını bir kenara koyup, yan yana oturup bu konuda ortak karar almaları lazım.

VAR, hakemlerin rakibi değil!
Antalya’daki hakem seminerini takip ediyorum. Herkes görüşünü belirtiyor. Evet, ben de Türk hakemlerinin, Avrupalılardan daha kötü, daha başarısız olduğuna inanmıyorum. Hatta çoğundan da daha iyiler.
Sorun nerede? Kafalarının içinde. Futbolun kuralları var. Neden her takıma karşı kurallar aynı uygulanmıyor. Bu konuyu niye hep VAR’a bağlıyoruz? Sistemi adaletli kullanmak isteseler zaten VAR hakemi kendilerini uyarır ve hata sayısı da azalır. Bir hakemin verdiği penaltıyı, diğeri çalmıyor. Bir hakemin gösterdiği sarı-kırmızı kartları, diğerleri çıkaramıyor. Sorun burada. Yoksa VAR’ın hiçbir suçu yok. Tek sıkıntı hakemlerin sistemi adaletli uygulamaması.