MHK Başkanı Kuddusi Müftüoğlu, Amasya’dan İskenderun’a, Edirne’den Kars’a, 2. ve 3. Lig’de maç yöneten kaliteli ulusal hakemlerin 160 tanesini 8 günlük, 40’ar kişilik gruplar halinde Riva’da hem eğitiyor, hem de teste sokuyor.

UEFA normlarına göre İngilizce testler, atletik testler, yoyo testi eğitimciler tarafından veriliyor. Bu 160 hakem içinde yürekli, genç, cesur olanlar seçilecek. Ocak 2016 ve Temmuz 2016’da Spor Toto Süper Lig ve PTT 1. Lig’de maç yönetecekler. Artık hakemlerde torpil olmayacak, isim ne olursa olsun hiç kimsenin gözünün yaşına bakılmayacak. Başarılı olan hakemler el üstünde tutulacak. Başarısız olanlar cezalandırılacak.

Hakemler arasındaki bu rekabet eminim maç yönetimlerindeki kaliteyi de artıracak. Burada kulüp başkanlarının biraz daha sabırlı olması lazım.

MHK iyi niyetle, adam kayırmadan en iyisini yapmaya çalışıyor. Kesinlikle art niyetleri yok. Hakemlerin bu kadar eleştirilmesinden, hatalarından inanın en çok rahatsız olanların başında Kuddusi Müftüoğlu geliyor. Biraz zaman vermek lazım.

Vicdanının sesi

Deniz Çoban’ı neden istifa etti diye, televizyona konuştu diye eleştirenler olabilir. İnsanoğlunun iç huzurundan daha önemli bir şey yoktur.

Evet, Deniz Çoban, Kasımpaşa-Rize maçında hata yaptı. Vicdanı rahatsız oldu. Kendini rahatlatmak için önce kameralara konuştu. Daha sonra da istifa etti. Ben kendisini kutluyorum. Rıza Çalımbay’ı da kutluyorum. İkisinin arasında geçen konuşmadan bütün Türkiye ders çıkarmalı.

Artık bu tür hareketleri normal karşılayacağız. Hakemlik profesyonel meslek oldu. Bu hatalardan en çok üzülen eminim Federasyon ve MHK’dir. İyi maç yönetemeyen, hata yapan hakemler teker teker bundan sonra ayıklanacak. Bu böyle biline! Deniz Çoban’ın gösterdiği erdemliği keşke herkes gösterebilse.

Yanlışlar zarar veriyor

Galatasaray’da yöneticilerin ve Hamza Hoca’nın çok dikkatli olması lazım. Yaptıkları yanlışlıklar Galatasaray’a pahalıya mal oluyor. Şu an Galatasaray, şampiyonluğun 3 adayından biri, kaybettiği hiçbir şey yok. Şampiyonlar Ligi’nde bir üst tura çıkma şansı var. O da olmazsa Avrupa Ligi’ne devam edecek.

Neticede, bütün yarışların içinde. Hamza Hoca’ya bakıyorsunuz, karalar bağlamış. Öyle bir hava yaratılıyor ki sanki yönetim Hamzaoğlu’nu gönderecek, yerine başka teknik direktör getirecek.

Kesinlikle böyle bir şey yok. Hoca, Başakşehir maçında gördük, doğru kadroyla sahaya çıktığında takımı daha iyi oynuyor. Semih Kaya kötüyse Chedjou’ya forma şansı verecek.

Podolski forvette daha başarılıysa ama Umut’u ama Burak’ı kesecek, adalet dağıtacak. Artık ağabey ilişkisiyle Galatasaray yürümüyor. Bu takımın patronu Hamza Hoca, patron gibi davranacak. Yönetim, hocasından her ay rapor istiyor. Peki bu basına neden sızdırılıyor? Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım veya Beşiktaş Başkanı Fikret Orman, teknik direktörlerinden rapor istemiyor mu? İstiyor. Galatasaray Başkanı isteyince herkesin ‘hoca kovulacak’ diye ağzının suları akıyor. Çok dikkatli olmalılar. Son 10 gündür yaşananlardan herkes ders almalı.