Geri Dön

Seviye yükselmeli

"Bir parçam Türkiye'de kaldı" diyen Lucescu, Türk futboluyla ilgili görüşmelerini Milliyet'e anlattı

Seviye yükselmeli

Rumen hoca, Türk futbolunun sorunlar yüzünden zorlandığını söyledi, “Türkiye’de stat, futbolcu, teknik adam, taraftar, medya gibi iyi ve önemli faktörlerin hepsi mevcut. Bu nedenle milli takım ve kulüpler daha iyi oynamak, seviye yükseltmek zorunda” dedi

Türkiye’de 2000-2004 arasında Galatasaray ile Beşiktaş’ı çalıştıran ve her iki takımı da şampiyon yapan dünyaca ünlü Rumen teknik adam Mircea Lucescu Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da MİLLİYET’in sorularını yanıtladı. Şampiyonlar Ligi E grubunda Danimarka’nın FC Nordsjaelland takımını 5-2 yendikleri maç öncesi Shaktar Donetsk ile birlikte Kopenhag’a gelen Lucescu, “Bir parçam Türkiye’de kaldı” dedi.

Türk futbolunun geçen sene yaşadığı şike sorunu nedeniyle Avrupa’da yüksek seviyeye çıkmakta zorlandığını söyleyen Lucescu, yakın takipte olduğunu da vurguladı. 67 yaşındaki ünlü teknik adam, Galatasaray ile Beşiktaş’ın futbolcularını kaliteli bulduğunu ve fırsato oldukça maçlarını Lig TV’den izlediğini kaydetti.

Fatih Terim’in, Galatasaray’da çok iyi işler yaptığını, Şampiyonlar Ligi’nde başarı ve Türkiye Lig şampiyonu olmak istediğini vurgulayan Lucescu, bunların sarı-kırmızılı kulüp için çok önemli olduğuna işaret etti. Beşiktaş’tan daha büyük beklentilerinin olduğuna değinen Rumen teknik patron, siyah-beyazlı kulübün şu an bir takım sıkıntılar yaşadığını bildiğini hatırlattı.

Fenerbahçe’nin de yönetim seviyesinde sorunlar yaşadığını belirten Lucescu, Türk futbolunun ileride daha yüksek seviyede futbol oynamaya başlayacağını umut ettiğini ve kulüp takımlarıyla birlikte milli takımların başarılarını Avrupa Futbol Şampiyonası ve Dünya Kupasında görmek istediğinin altını çizdi.

Sorunlar yaşansa da...
Türk futbolunda lokomotif rolünde olan büyük takımların her yıl Avrupa’ya gitmelerinin onlar için çok önemli olduğunu söyleyen Lucescu, şu anda futbolda sorunlar yaşansa da, Türkiye’nin futbolda yükselme olanağının halen var olduğuna inandığını ima etti.
Türkiye’de iyi statlar, futbolcular, teknik adamlar, büyük taraftar desteği ve her zaman takımların yanlarında sürekli medya gibi önemli faktörlerin hepsinin var olduğuna vurgu yapan Lucescu, bu nedenle gerek kulüpler gerekse milli takımlar bazında daha iyi futbol oynamaları ve seviyeyi yükseltmelerinin gerektiğini bildirdi.

Türkiye olmalı

Lucescu, Brezilya’da yapılacak 2014 Dünya Kupası’na Türkiye ve Romanya’nın birlikte gitmesini arzu ettiğini söyledi. Rumen hoca, çok zorlu olan bu grupta en iyi takımın Hollanda olduğunu, Türkiye, Macaristan ve Romanya’nın ikincilik için büyük yarışın içinde olacaklarını ve Macarların da iyi mücadele ortaya koyduklarına değindi.

Son dakika | Sivasspor antrenmanında sürpriz isim: Fenomen simitçi Ahmet!

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber