Geri Dön

Yok artık Barça!

Futboluyla parmak ısırtan Barcelona, forma göğüs reklamında da en büyük oldu. Katar Vakfı ile 5,5 yıllığına 165 milyon euroya anlaşan Katalan ekibi bu alanda rekor kırıp, 111 yıllık geleneği de bozdu

Yok artık Barça!

Lionel Messi, Xavi Hernandez, Andres Iniesta, Carles Puyol gibi yıldızları kadrosunda barındıran, futbollarıyla "Bunlar uzaylı mı? sorularına neden olan Barcelona, dün yaptığı forma göğüs reklamı anlaşmasıyla sportif başarılarına ekonomik alanda da büyük bir zafer ekledi. Bordo-mavili kulüp, Katar Vakfı (Qatar Foundation) ile 5,5 yıllığına 165 milyon euroluk dev bir anlaşmaya imza atıp, bu alandaki yeni rekorun sahibi oldu.
Katar Emiri Şeyh Hamid Bin Halife El Tani tarafından eğitim ve bilimsel araştırma projelerinin desteklenmesi için kurulan vakfın, her yıl Barça'ya 30 milyon euro ödeyeceği bildirildi. Anlaşmanın 2015-2016 sezonu bitiminde sona ereceği kaydedildi. Bu sezonun ikinci yarısını da içeren anlaşma sayesinde Katalan ekibinin kasasına 165 milyon euro girecek. Kazanılan kupalar için de 5 milyon euroyu bulacak primler verilecek.

Tarihinde ilk kez
165 milyon euroluk anlaşma, finansal olarak büyük sıkıntı içerisinde olan Barça'ya can simidi oldu. Toplam borcu 442 milyon euroyu bulan kulüp, geçen sezon 7 yıl sonra ilk kez zarar açıklamıştı (79.6 milyon euro). 29 Kasım 1899 yılında kurulan Barcelona Kulübü, 111 yıllık tarihinde hiçbir zaman formasına reklam almamasıyla biliniyor.
Kulüp, formasında sadece Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu’nun (UNICEF) logosunu taşıyor ve bu nedenle UNICEF’e yılda 1,5 milyon euro ödüyor. Anlaşmanın ardından, ticari uzmanlar iki logonun da takımın formasında yer almasının yollarını arayacaklar. Kulübe göre, bu konuda çözüm bulunamaması halinde öncelik UNICEF logosunun olacak.

Açık ara önde
Forma reklamları ile ilgili yapılan anlaşmalarda genellikle kesin rakam açıklanmıyor. Barcelona'nın anlaşması öncesi, Alman ekibi Bayern Münih'in telefon operatörü Deutsche Telekom ile yaptığı yıllık 25 milyon euro olduğu tahmin edilen anlaşma ilk sırayı alıyordu. Barça'nın ezeli rakibi Real Madrid'in ise BWin adlı internet bahis şirketinden senede 23 milyon euro aldığı tahmin ediliyor.

Fener ilk sıradaTürkiye'ye bakıldığında ise Fenerbahçe (AVEA) yıllık 5 milyon dolar, Galatasaray Türk Telekom Arena Stadı'nın 10 yıllık isim hakkı ile birlikte 5 yıllık forma reklamı için 105 milyon dolar (Türk Telekom), Beşiktaş 4,5 milyon dolar (Cola Turka) ve Trabzonspor (Türk Telekom) 3,5 milyon dolarlık yıllık geliri olduğu tahmin ediliyor.

Yok artık Barça

Trabzonspor, Yukatel Denizlispor maçı hazırlıklarını sürdürdü

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber