SKORER
PEMBENAR
CADDE
YAZARLAR
You are already subscribed to notifications.

Korkularınızı sevmeyi öğrenin

.

ABONE OL
Milliyet Haber

Değerli okurlar, 20’nci yüzyılda insan ruhunu anlama yolunda bize güçlü bir ışık olan Carl Jung şöyle demiş: “Bir kişinin en çok korktuğu şeyi bul, bu onun bir sonra gelişeceği yerdir”. Korku bizi hayatta tutan doğal güdülerin başında gelir. Sakınımlı olmak, tecrübelerden ders çıkarmak ve kendimizi koruma ihtiyacı ile belirli sınırlara dikkat ederiz. En alışılmış örnek, elini sobada yakan çocuğun bir daha sobaya dokunmaması şeklindedir ya da dilimizde sütten ağzı yanan yoğurdu üfleyerek yer deriz. Ders çıkarmak, aynı hatayı tekrar etmemek ama aynı zamanda hayatımızı inşa etmek bilincimizde Satürn’ün
alanı içindedir. Satürn sayesinde şekil alır, bir düzen ve sınırlar çizmeye başlarız. Kendimizi tanımlamamız ve neler yapabileceğimizi farkedebilmemiz için Satürn gereklidir.

İlginç hatta paradoksal bir biçimde korkular aynı zamanda bizi alıkoyan, gerileten ve atalete uğratan psikolojik durumlardır. Buna şaşırmamak gerekir, dengeden uzaklaşmış, aşırıya gitmiş olan her şey zarar verici hale gelir. Psişemizde yer alan bir aktiviteyi yanlış ve abartılı şekilde kullandığımızda, onun yıkıcı ve zararlı yönleri ile karşılaşırız. Carl Jung bu sözünde, korkularımıza yapıcı ve bizi geliştirici yönde bakabileceğimizi hatırlatıyor. Çoğu zaman öğretmenlerimizden korkarız, kendimizi zayıf hisseder ve hata yapmak istemeyiz. Ancak en iyi öğretmen hata yapmaktır. Hata yaparak, deneyerek ve yine hata yaparak öğrenebiliriz. Ne zaman korkular bizim için bir hapishane haline dönüşür ise, o zaman denemekten vazgeçer, kendi içimize çökeriz. Korku karşısında büzüşürüz, daralırız ve iyice katılaşırız.

Marsilio Ficino

Eflatunu ve Plotinus’u çevirmiş olan, Rönesans düşünürlerinden birisi olan İtalyan astrolog Marsilio Ficino (1433-1499) Medici Ailesi’nin patronajı altında çalışmıştı. Özellikle Corpus Hermeticum’un çevirisi üzerinde çalıştı. Ficino eserlerinde insan ruhu yani psişesi içinde evrensel güçleri, ve bu yönü ile sembolleri, astrolojik güçleri, yani gezegenleri aktif şekilde kullanmaya çalışan bir magus idi. Ficino aynı zamanda zihnimizde Satürn’ün temsil ettiği melankoli durumu üzerinde de durdu. Bu konuda Albrecht Dürer’in resmettiği bir gravür de (Melencolia I) vardır. Ruhsal durumumuz içinde açık bir Satürn imgesi olan melankoli, derin düşünme ve özellikle şanssızlıklarımız ve kaderimiz
üzerine bir içsel gözlem yapabilme durumudur. İçinden geçtiğimiz bu dönemde, Satürn etkisini güçlü bir şekilde ortaya koymakta. Yakında Saka burcunda Güneş ve Satürn yıllık birleşmelerini yapacaklar.

Koç Başkalarına hizmet etmek ya da yarım kalan bir işi tamamlamak için daha çok şey yapabilirsiniz. Yeteneklerinizi değerlendirmeye bakmalısınız.
Boğa Sevdiklerinizle ilgilenmek ve yaratıcı uğraşlara zaman ayırmak için güzel olanaklar var. Dışarı çıkmak ve eğlenceli konulara yönelmek için uygun bir gündesiniz.
İkizler Ay Başak’ta ilerliyor.Sevdiklerinizle bir arada olmak ya da evde zaman geçirmek mümkün. Ancak duygusal alanda biraz daha esnek kalmaya özen göstermelisiniz.
Yengeç Ziyaretler, görüşmeler ve arkadaşlıklar açısından pozitif bir gün sayılır. Öğrendiğiniz şeylerden daha çok keyif alacaksınız.
Aslan Ay Başak’ta. Yeteneklerinizi geliştirmek ve arttırmak yönünde hareket edebilirsiniz. Güzel olan şeyler için de harcamalar artabilir.
Başak Ay burcunuzda ilerlerken, yeni adımlar gündeme gelebilir. Ailevi konularla da daha fazla ilgilenme gereği duyabilirsiniz.
Terazi Olayları kendi akışı içinde değerlendirmek ve sabır göstermek gerekebilir. Kimi zaman elinizde olmayan durumlarla da karşılaşabilirsiniz.
Akrep Kişisel açıdan hedeflerinize daha yakınlaşabilirsiniz. İçinde bulunduğunuz gruplardan, arkadaşlardan da destek bulabilirsiniz.
Yay Hafta sonu olmasına karşın yapabileceğiniz çok şey var. Belki sorumluluk gerektiren durumlarla da karşılaşabilirsiniz.
Oğlak Sevdiklerinizle, yaratıcı uğraşlarla ilgilenmek için uygun bir gündesiniz. Kişisel gelişiminiz yönünde çaba sarfedebilirsiniz.
Saka Ortaklaşa konulara yönelmek gerekebilir. Kendinizi gereksiz yere kısıtlamamalısınız. Duygusal açıdan izole olmamaya bakmalısınız.
Balık Ay karşıt burcunuzda ilerliyor. Aşkta ve arkadaşlıklarda önemli bir gün olabilir. Fikirler düzeyinde, kişisel çatışmalara girmemeye bakmalısınız.

Yazarın Diğer Yazıları

  1. Yanıltıcı olabilir
  2. Fikirlerimizde dengeli olalım
  3. Ay Akrep'te tutuluyor
  4. Bu hafta size ne getirecek?
  5. Çok zor bir ay tutulması
  6. Tartışmalara dikkat edelim
  7. Çok zor bir Ay tutulması
  8. Cesaret gerekiyor
  9. Jüpiter Koç’a ilerledi
  10. MERKÜR GERİ DÖNÜYOR