SKORER
PEMBENAR
CADDE
YAZARLAR
You are already subscribed to notifications.

Böyle isimler çıksın...

.

ABONE OL
Milliyet Haber

Bir yandan gerçek, yangın, acılar ve çaresizlik at başı gidiyor. Öte yandan, ekranda gündelik siyasi polemiklerle süslü konuşmalar devam ediyor. Bir de gerçekler var, belki bugünden bilinirse, geleceğe ışık tutacak. Bu ayrıntıları veren isimleri bulmak önemli. Onlardan biri ‘Teke Tek’te yangın ekoloğu Prof. Dr. Çağatay Tavşanoğlu. Yangın ekolojisi gerçeğini gördük. Ha öyle ‘popülist söylemleri’ olmadı. Hatta belki bazı sözleri, “Sen ne diyorsun, yanıyor ortalık” diye tepki de toplamıştır.

Yangından sonra gerçek

Bir ekosistem gerçeği var, hoca onu anlattı. İnsan faktörü tamam ama “Bu yangınlar bitmeyecek, milyonlarca yıl yanan bir ekosistemdir” dedi ve şöyle devam etti: “Doğanın döngüsünü böyle okuduğunuzda yangın ekosistemin sağlığı için milyarlarca yıllık o habitatın devamlılığı için önemli bir faktör, yangın o ormanın yenilenmesi için gençleşmesi için yeni soyların gelebilmesi için bir fırsat oluyor” dedi. Peki insan ne yapacak? Bunun bilincinde olacak, “Mesela ciddi bir tahliye planı olmalı” dedi. Ege ve Akdeniz tatilcilerinde gelişiyle milyonları bulan insan kalabalığının orman yangınları için ‘Yanıcı bir vejetasyon’ oluşturduğunun altını çizdi. Hatay yangını bir sinyaldi dedi hoca; “Yangınlar durdurulamadan şehre kadar ulaşmıştı.” Bu sinyalin es geçildiğini söyledi. Bu bölgede yangınlar kaçınılmaz, tesisler yerleşim bölgeleri buna göre olmalı. Uçak meselesine de değindi. “Uçaklar çok etkili olabilir. Ama yangın fazla büyümeden...”

Bir yıl sonra bugün

Bu ülkede tedbirlere kafa yoran, bilimsel çalışmalar yapan her alanda çok değerli bilim insanları var. Bela başımıza gelince ekrana çıkarıyoruz. Ya sonra, arıyor muyuz, “Buyurun gelin, çözüm için” diyor muyuz? Bu yangınlar bitecek. Bir yıl sonra bugün, tedbirlerimizi almış, uçaklarımız hangarda bekleyecek, Prof. Tavşanoğlu’nun çalışmaları değerlendirmiş olacak mıyız? 

 

 

 

Yazarın Diğer Yazıları

  1. Kan gövdeyi götürüyor
  2. Exxen'de maçlar; bu internet ile zor
  3. TÜRKİYE’DE ÇEKİLİYOR, BAŞKA ÜLKEDE BİRİNCİ
  4. EKRANDA VAR MIYDI?
  5. Terapist eşliğinde dizi, dünyada ilk
  6. 'Camdaki Kız'da korse durumu
  7. Gündüz kuşağı nasıl olmalı?
  8. 'Sadakatsiz'; İspanya'da yeni yıldız
  9. YENİ SEZON FRAGMANLARI
  10. EXXEN; BİR GÜNDE 12 MAÇ YAYINI

© Copyright 2021

Milliyet Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş.