SKORER
PEMBENAR
CADDE
YAZARLAR
You are already subscribed to notifications.

KURGUDAN ALGIYA...

.

ABONE OL
Milliyet Haber

TRT’nin ‘Bir Zamanlar Kıbrıs’ dizisi belgesel değil. Sormuştum; o zaman diliminin gazeteleri, o dönemin konuşmaları, o anlara ait hatıralar vs. üzerine epey bir araştırma yapılmış ve senaryo öyle kaleme alınmıştı. İzlerken bazı eleştiriler gelmeye başladı. Özellikle Kıbrıs cephesinden. “Bazı tarihi hatalar var” diyordu.
En son Rauf Denktaş’ı (Devrim Saltoğlu) Samson (Tayanç Ayaydın) esir alıyor ve de kafasına silah dayadığı sahne! İşte bu anlara büyük tepki yağdı. Kulağıma gelen; Denktaş, anılarında başına gelen bazı tehlikelerden söz ediyor ama ne olduğunu belirtmiyormuş. “Kurgu bu, ilgi çeksin böyle bir sahne yapalım” denilmiş sanırım.
Dizide Denktaş dirayetli ve alnına dayanan silaha karşı dimdik duruyor. Hatta yaptığı konuşma sonunda “Kıbrıs Türk’tür Türk kalacak” sloganı atması karşısında Samson’un elleri titriyor ve silahını indirmek mecburiyetinde kalıyor. Bütün bu çabalar o anı silmeye yetmiyor. Denktaş tehlike atlatmış olabilir. Bunu böyle bir sahne ile göstermenin ‘kurguda algı’ yaratabileceğini neden düşünmediler?

İKİ FİNAL VE GERÇEKLER

Bazı dizilerin neden çekildiği bilinmez, bazıları kendini ifade edemez, bazının arkasında durulmaz, bazıları da artık zamanı gelir ve final yapar. Dizilerin final yapması kötü bir şey değildir. Hele ortalama yeni bölümü 180 dakika olan bir izlenme sisteminde bir sezon bile bazılarına yetebiliyor.
‘Baraj’ bir sezon yayınlandı ve 39 bölüm. Bu dizinin bir özelliği vardı: Orhan Aksoy’un yönettiği 1977 yapımı, Türk filminden uyarlama olması. Türkan Şoray ve Tarık Akan oynamıştı. 43 yıl sonra Şoray’ın kızı Yağmur Ünal hayalini gerçekleştiriyor ve annesinin filminin dizisi hayata geçiriyordu. Sadece bu yönü ile hatırlatmak ve fazla da konuşmamak lazım diye düşünüyorum.
Diğer final yapan yapım ise ‘Sefirin Kızı’. Dizi tarihimizin en çok sevilen ve birlikte oynamaları için epey istek alan ikilisi Engin Akyürek ve Tuba Büyüküstün de kurtarmaya yetmedi.

Yazarın Diğer Yazıları

  1. DISCOVERY PLUS’IN TÜRKİYE YOLCULUĞU
  2. İKİ YAZLIK DİZİ DAHA...
  3. MAÇ YAYINLARI ACUN’A GİDER Mİ?
  4. ‘CAMDAKİ KIZ’; BİR GÖRSEL EMEK ABİDESİ
  5. BİR HABERCİLİK REFLEKSİ
  6. EURO 2020 TRT TEKNOLOJİSİ
  7. KORSEYİ CANA GİYECEK!
  8. CAHİDE SONKU; HAYATI DİZİ OLACAK
  9. SABUN KÖPÜĞÜ YAZMAK KOLAY MI?
  10. HABERİ 25 YIL ÖNCE YAKALAMAK

© Copyright 2021

Milliyet Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş.