SKORER
PEMBENAR
CADDE
YAZARLAR

‘MİMİK YOK!’

.

ABONE OL
Milliyet Haber

Ev ahalisi ‘Çarpışma’yı izlerken söylemişti Elçin Sangu’yla ilgili, “Mimik yok” demişti. İfade etmek ve anlatabilmek. Yeni dizisinde de Özge Gürel... ‘Kiraz Mevsimi’nin ardından ‘Dolunay’ gibi, yazlık dizilerin en ‘ses getirenlerinde’ oynadı.
Dizi ve film listesine bakınca, “Olmuş artık” diyorsunuz. Yeni yapımın ikinci bölümünde diğer karakterler işin içine girmediğinde nasıl da bir düşüş olduğu görülüyor. Şimdi Sangu yeni dizisiyle gelecek, hani başrolde ne yapar? Sektör ‘sanata’ değil, ‘pazarlama’ ya bakar. Bunu eleştiri olarak söylemiyorum.
Çabuk tüketilen dizilerin dünyadaki karşılığı böyle. ‘İyi oyuncu’ kavramı göreceli. ‘İyi pazarlanan oyuncu’ önemli. Bunun için de epey bir çalışma yapılır. Boşuna cerrahi operasyonların acı çeken günlerini geçirmiyorlar mesela. Kanal 7’de Hint dizileri var. Oradaki oyuncular da ‘star’ ve hayranları peşlerinden koşuyor. Nasıl oynuyorlar? Bakıyorlar birbirlerine. Olsun, böylesi onlara ‘Bollywood’ markasını getiriyor. “Mimik yok, sesi yetersiz” yorumu yerini “Alışkanlık oldu ya” görüşüne bırakıyor.

‘Erkekler daha iyi’

Ev ahalisinin iddiası... Romantik komedi dizilerinin erkek oyuncularının kadınlara göre daha başarılı olduğunu söylüyor. Daha sempatik oldukları, rollerine daha uyum sağladıkları yönünde görüş bildiriyor. Siz ne dersiniz?

‘PARAGUAY KONUSUNDA FİKRİM YOK’

‘Çarkıfelek’te denk geldi. Soruyu bilse, yarışmacı arabayı alacak. Ev ahalisi 10 saniye için “Çok kısa süre” diyor. Bir ülke adı soruldu İpek Hanım’a. Vakit çok dar, bilemedi. Cevap; ‘Paraguay’dı. “Hiç fikrim yok, duymadım” dedi. Ülkelerin bilinilirlik durumu haber bültenlerindeki ‘dünyadaki kavga, kaza, cinayet ve garip olaylar’la orantılıdır. Çin mesela. 2000’li yılların başında popüler olmaya başladı. Halbuki şimdi en az ABD kadar haber bültenlerinde yer alıyor. Kameranın kaydettiği kazalar listesinde mesela hayli meşhur. Bir gün umarım Paraguay hakkında da ‘fikir sahibi’ oluruz bu vesileyle!

Yazarın Diğer Yazıları

  1. EN İYİ HAVA DURUMU SUNUCUSU KİM?
  2. BU FİLMİ NİYE GÖSTERMEZLER?
  3. AÇIK KANALDA SİNEMA KEYİFLİ DEĞİL
  4. YENİ GÖBEKLİTEPE’LER ANADOLU’DA
  5. GÜNDÜZ KUŞAĞINDA KADIN REKABETİ
  6. ÜNLÜ ÇOCUĞU OLMAK...
  7. İSPANYA’DA TÜRK DİZİLERİ SIRALAMASI
  8. SANSÜRE ALIŞMAK
  9. EKRANDA YEMEK NEDEN TUTAR?
  10. ‘MASTERCHEF’E KAÇ KİŞİ BAŞVURDU?

© Copyright 2020

Milliyet Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş.