SKORER
PEMBENAR
CADDE
YAZARLAR
You are already subscribed to notifications.

Terapist eşliğinde dizi, dünyada ilk

.

ABONE OL
Milliyet Haber

Blu TV’nin ‘İlk ve Son’ dizisi, terapist dil seçeneğiyle yayında. Psikolog Eren Yüksel, diziyle eş zamanlı yorumlar yapıyor.
Açıkçası izlerken üçüncü bir kişinin senaryo diyalogları arasına girmesi ‘Sanki bana akıl veriyor’ hissi doğurdu. En iyisi bir sorayım bakalım, nedir bu iş dedim. “Dünyada yapılmış bir örneği yok. Farklı dublaj seçenekleri oluyor ama böyle bir örneği yok” dediler. Hayatın gidişatı içinde olan biri diziye ‘terapist yorumu’ doğru bir farklılık olacağını düşünmüşler.
Eren Yüksel’in, senarist Hakan Bonomo ile karakter çıkarımlarını birlikte yapacak düzeyde yakın çalışmaları olmuş. Çekim öncesi senaryo okunmuş, notlar alınmış. Sonrasında bir seslendirme sanatçısı gibi görüntüyü izleyerek yorumlar gelmiş.

‘Kendimizi gördük’

Diziyi önce yorumsuz seyredin. Sonra bir de terapist ile izleyin” tavsiyesi yapıyor Blu TV cephesi. “Seyrederken ‘Neden ben de böyle davrandım?’ diyen, ya da ‘Bedava terapiste gitmiş olduk’ diyen çok izleyici var” dediler.

Bir zamanlar açık kanalda olurdu!

YouTube kanalında genelde belden aşağı muhabbet, sulu sepken esprileri uçuşuyor. Yaratıcılığıyla dikkat çeken işler de var. Kukla Kabare işi Nazmi Sinan Mıhçı’nın bunlardan biri. Gain yeni bir formatla kendisini platforma almış. 10 Eylül’de başladı. ‘Dayı Şov’da ilk konuk Gupse Özay oldu. Ekranda Plastip Şov’ vardı. Sonra mesela ‘Koca Kafalar’ geldi. Siyasi mizah da olurdu.

Tabii bugün yapmak ekranda pek mümkün değil, her an ceza oluyor! Gelelim ‘Dayı Şov’a. İlk bölüm tek başına kuklamız o kadar yeterli değildi. YouTube’taki ikili şov daha oturmuş. Salgın sürecinde üretim yapan müzisyenlerden oluşan Pandemi Music grubu hoştu.   

Yazarın Diğer Yazıları

  1. İNGİLİZ DÖNEM DİZİSİNDE TÜRKİYE
  2. Metal Müzik: Hep vardır hep kara ördektir!
  3. Profesyonel mesafede duramadı!
  4. Aras fena yaptı!
  5. Yeni sezon müzikler açmadı!
  6. GENÇ EV AHALİSİ PEK BEĞENDİ
  7. AKŞAM DİZİYLE GEÇİYOR; REKOR BEŞ SAAT!
  8. Mojo, Batu ve Büyük Parmakkapı Sokak
  9. 'Senin sivilceni bilirim'
  10. 'Yalancı' yalan olmasın!

© Copyright 2021

Milliyet Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş.