SKORER
PEMBENAR
CADDE
YAZARLAR
You are already subscribed to notifications.

YAYINDAN ÖNCE DÜNYA PAZARINDA

.

ABONE OL
Milliyet Haber

Kanal D’nin iddialı yaz dizisi ‘Aşkın Tarifi’ daha yayınlanmadan dünya pazarına sunuldu. Kanal D International, dizinin tanıtımını yaptı ve listesine koydu (Kaynak: TV Latina).

Proje iki açıdan önemli: Serra Yılmaztürk, şarkılarıyla biliniyor. Bu yaz onun dizilerle imtihanı olacak diyelim. Samimi söyleyeyim ben de bu dizi incelemesi sonucu kendi ‘şarkı dağarcığıma’ ulaştım.

Şarkılarda Serra Yılmaztürk

Bir ‘Akustikhane’ konserini izledim. Hemen altını çizelim ekrandaki en kaliteli müzik programlarından biriydi. Yeni dönem popüler müziğin bir kütüphanesi o derece değişik isimlerle program yaptı. Onlardan biri de biz olduk ‘Bulutsuzluk Özlemi’. En sevdiğim kayıtlardan biridir. Gelelim Serra Yılmaztürk’e...

Akustik altyapı ve loş ışıkların eşlik ettiği bir gece yarısı barda sakin bir dinleti gibi. İngilizce şarkıları Türkçelerden daha ‘sindirerek’ söylüyor. Mesela Nina Simone cover’ı yapmış ‘Feeling Good’. Amy Winehouse hayranıymış ondan da bir eser yorumlamış. ‘Bu Kalp Seni Unutur Mu’yu da söylemiş. Tam oturmamış şarkının duygusu.

İki ‘piyasa’ parçasını dinledim. ‘Olmazdım’ ve ‘Kimse Yok’. “Yabancıların da anlayacağı sound” diyelim altyapı. Bu standardı Aleyna Tilki yakalıyor benim bilebildiğim. ‘Adımı duyurmalıyım’ şarkıları... Bu açıdan kurallarına göre oynamış kendisi. Evet, Bodrum Yalıkavak beach’lerde çalacak eser.

Soru şu olmalı; “Parça nasıl?” Kendi gidişatında göze batar falsosu yok. Boğaziçi Caz Korosu tecrübesi de var Yılmaztürk’ ün. Biraz daha rock-caz altyapısıyla haşır neşir düzenleme ve besteciler ile çalışsa, kendi has üslubunu yakalasa. Buna müsait bir müzik kafası olduğunu seziyorum.

Her bölümde iki yemek

‘Aşkın Tarifi’ bir yemek dizisi de olacak. Kadir Doğulu bizlere iyi bir aşçı olduğunu hissettirmek adına, yoğun bir çalışma içinde. Eyüp Şef ile birlikte çalışıyor. Her bölüm bir ya da iki yemek, detay olarak verilecek.

Ekranda ‘diksiyonu’ en düzgün oyuncuların başında gelir. Böyle bir liste bile yapılması oyuncuların, ne kadar ‘konuşma özürlü’ olduğunun belgesi oluyor. Oyunculuk yetenektir. Ama bazı şeylerde ‘mecburen eğitim’ ile öğrenilir!

Yazarın Diğer Yazıları

  1. DISCOVERY PLUS’IN TÜRKİYE YOLCULUĞU
  2. İKİ YAZLIK DİZİ DAHA...
  3. MAÇ YAYINLARI ACUN’A GİDER Mİ?
  4. ‘CAMDAKİ KIZ’; BİR GÖRSEL EMEK ABİDESİ
  5. BİR HABERCİLİK REFLEKSİ
  6. EURO 2020 TRT TEKNOLOJİSİ
  7. KORSEYİ CANA GİYECEK!
  8. CAHİDE SONKU; HAYATI DİZİ OLACAK
  9. SABUN KÖPÜĞÜ YAZMAK KOLAY MI?
  10. HABERİ 25 YIL ÖNCE YAKALAMAK

© Copyright 2021

Milliyet Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş.