SKORER
PEMBENAR
CADDE
YAZARLAR
You are already subscribed to notifications.

Yeni sezon müzikler açmadı!

.

ABONE OL
Milliyet Haber

Yeni sezon dizi müzikleriyle ilgili ev ahalisinin şikayeti var; çok yüksek ve anlamsız. İki saate yakın bir yapımın hemen hemen bütününde müzik çalar dizilerimizde. Sahnenin durumuna göre olur. Ağlıyorsa ağlak, gülüyorsak oynak, sert bakışma kavga varsa ver gerilimi... Bol miktarda yaylı kullanılır. Kendini tekrar eden bir temanın iki dakika 11 saniye yüksek tonda devam ettiği diziler var mesela! Ortalama süre böyle... ‘Hekimoğlu’nun belli sayıda temaları vardı, bize dizinin duygusunu hissettirirdi. Bunu verecek müzik yok bu sezon benim izlediğim projelerde. Parça, parça duruma göre yapılmış müzikler. Ev ahalisi dün izlediği bir dizide, “Bu müzik niye çalıyor farkında mı acaba?” dedi.

‘Spagetti Western’ gibi...

‘Kanunsuz Topraklar’, jenerik müziğinin bir bölümü var trompetle melodiyi çalan, Spagetti Western izleyeceksiniz gibi bir intiba oluyor.
Ennio Morricone esinlenmesi fazlasıyla. Ama hoş olmuş yani belirteyim.

CAN YÜCEL ANISINA...

‘Misafir’ fragmanında duyuyoruz Hazal Kaya’nın sesinden; “Başka türlü bir şey benim istediğim/Ne ağaca benzer ne de buluta/Burası gibi değil gideceğim memleket” diye devam ediyordu... Can Yücel’in şiiri ve Yeni Türkü’nün unutulmaz müziği. Hazal Kaya’nın “Ben bu evde kalamam siz aşırı derece sevgi dolusunuz” sözleri, Buğra Uğur’un “Belli ki hiç sevilmemişsin. Muhtemel sevgiyi de bilmiyorsundur” devamında... 

Totalde iş yapabilecek ‘Misafir’in mesajı... Ya da bizim millet sever ön bilgisi... 

MİLLİYET VE SAMİ KOHEN

Sami Kohen abimizi kaybettik. “Kaç kişi kaldık şimdi” dedim duyduğumda. Ait olmak hissi Sami Kohen’dir. Odasındaki sohbetlerimiz aklıma geldi. ‘Güzel günlerdi’ diye hatırlamak hayatın kendisi oluyor.

Yazarın Diğer Yazıları

  1. Bizde böyle senaryo yazılır mı?
  2. Biraz çomak, biraz nükte
  3. En çok haber olan diziler
  4. İŞTE ‘OYUNCU’ DEDİKLERİ
  5. YİNE TEKRAR ARASI MAÇ İZLEDİK!
  6. ‘Eski günleri müzik akımları değil biz arıyoruz’
  7. Yeşilçam'da sol propaganda!
  8. Kendi halinde bir oyuncu yok
  9. Açık kanalda bu film neden oynamaz?
  10. ILGAZ DEVREYE GİRSİN