SKORER
PEMBENAR
CADDE
YAZARLAR
You are already subscribed to notifications.

ZATEN DİZİ KENDİ İLE ALAY EDİYOR!

.

ABONE OL
Milliyet Haber

‘Yasak Elma’ ceza aldı. Aile yapısına uymuyor, çok şikayet var özeti. Raporda şöyle bir cümle dikkatimi çekti; “Şahika’nın dizi süresince pek çok karakteri zehirlemesine mizah unsuruymuş gibi değinilmesi, insani ve ailevi değerlere zarar verebilecek nitelikte gözükmektedir.” Dizinin özeti... Zaten tüm ilişkiler ve karakterlerin kendi kendileri ile ‘alay etmesi’ projenin özü.

Valla gündüz ‘gerçeği’ var ‘aile yapımızın’ nadide örneklerinden bir demet! Bu arada Şahika da sizlere ömür...

İşte oyuncu gerçekleri...

‘Menajerimi Ara’, bizim yerli dizi sektörünün durumlarına nokta atışlar yapıyor. Kemal Başar konuk oyuncuydu. Rol icabı çalıştığı sette birtakım durumlara bozulup, kendini karavanına kapatıyor. Dicle sorunu çözmek için orada. “Bıktım yeteneksiz insanlardan. Şu yaşıma kadar bir kere ezbersiz gitmedim ben. Şu Kerem üç defa oldu ezbersiz geliyor sete...” Kerem, ‘Instagram fenomeni’ oluyor dizinin başrolü! “Oyunculuk eğitimi alıyor Kemal abi” diyor Dicle. “Tornaya soksan düzelmez. Artikülasyonu bozuk, ne dediği anlaşılmıyor. Türkçe de yok. ‘Böörek’ diyor. ‘Taarikat’ diyor. Tarikat yahu! Boza mı satıyorsun? Kağıda ‘Kaaat’ diyor. Yanlışa ‘Yalnış’ diyor. Buna doğruyu nasıl öğreteceksin?”

Sanırım Kemal Bey aslında gerçekte yaşadıklarını anlatmış oluyor bu vesile ile!

Durumu özetledi

Prof. Dr. Şaban Ali Düzgün, Habertürk’te yayınlanan ‘Nedir Ne Değildir’de; “Bu söylenenlerin (Eski Ayasofya imamı vs.) bu topraklarda yeri yok. Bizim kültürümüzde yeri yok. Bu daha çok bir Hicaz kültürü (...) Tekelci, tekçi, kendinden başka merkez kültür tanımayan Hicaz kültürünün (sunucumuz açıklık getiriyor Vahabi kültürünün) bir ürünüdür. Bizim kültürümüz diyalog kültürüdür. Gidin Hicaz’a, ‘Hayır kardeşim, aklın burada yeri yok’ der. O tekçi kültür bu topraklarda son dönemde biraz yer kazanmaya çalışıyor. Ama şunu söylüyorum bunun burada yeri yok” dedi.

Hoca daha ne anlatsın?

Durumunu özetlemiş gidişatın!

Yazarın Diğer Yazıları

  1. BİR TANE TADIMLIK OLSUN
  2. ‘NİYE BİZİM YOK?’ HİKAYESİDİR
  3. MÜZİĞİN RAHATSIZ ETMEDİĞİ BİR GECEDEN!
  4. TÜRK DİZİLERİNİN REKOR YÜKSELİŞİ HESAPLANDI
  5. İYİ BİR FİNAL...
  6. ERKEK GİBİ HİSSETTİRMEK
  7. DISCOVERY PLUS’IN TÜRKİYE YOLCULUĞU
  8. İKİ YAZLIK DİZİ DAHA...
  9. MAÇ YAYINLARI ACUN’A GİDER Mİ?
  10. ‘CAMDAKİ KIZ’; BİR GÖRSEL EMEK ABİDESİ

© Copyright 2021

Milliyet Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş.