Geri Dön

Lekeler için geri sayım başladı

Merhaba sevgili okurlarım, bu haftadan itibaren köşemde sizlerin hem cilt sağlığı hem de güzelliğiyle ilgili en çok merak ettiğiniz konulara yer vereceğim. Bu hafta kışın son demlerinde en çok başvurduğunuz konu, lekeleri gündeme alalım istedim.Peki lekeler neden oluşuyor?
Deri rengi melanositlerin, yani deriye rengini veren hücrelerin ürettiği melanin pigmenti miktarı ile alakalıdır. Açık renkli bireylerde daha az olan melanosit sayısı, esmer bireylerde daha fazladır. UV yani güneş ışınına aşırı maruziyet durumunda bizim bronzlaşma diye algıladığımız ancak derinin “Eyvah!” sinyali gerçekleşir. Melanosit sayısı artmış ve hasara karşı bir korunma mekanizması geliştirilmiştir. Melanositler asker gibi davranarak hızla o bölgeye hücum ederler ve adeta koyu renkli perde ve kalelerle deri ve deri altını yani mahremini örtmeye ve korumaya çalışırlar. Yani siz bronzlaştık diye sevinirken, deri kendini korumak adına üzgün ve telaşlıdır. Koyu renkli lekelerde de durum çok benzerdir. Burada ise deriyi hasara uğratan durum bazen UV; bazense hormonlar, beslenme bozuklukları, genetik yatkınlık, hamilelik, doğum kontrol hapları, bazı ilaçlar ve antibiyotikler, yanık gibi deri bütünlüğünün bozulduğu durumlar, şiddetli kaşıntıyla seyreden cilt hastalıkları olabilir. Yüksek sıcaklık da lekelenmeye neden olabilir. Bunun bir örneği sıcak sir ağda sonrası dudak üstü bölgelerdeki lekelerdir.

Lekeler için geri sayım başladı

Kurtulma vakti

Leke tedavileri, cilt tipine ve nedenine göre planlanmaktadır. Yazın lekeler daha koyulaşır ve yüzeye çıkar. İşte bu nedenle yaz gelmeden erken tedavi çok önemlidir. Leke erken dönemde yakalandığında bazen sadece bir krem veya serumla bazen de, medikal bakım sistemleriyle tedavi edilebilirken, leke derinleştikçe daha farklı ve zahmetli yöntemler gerektirir.

Tedavi kişiye özeldir

Leke tedavisi dermatologların en çok kafa yorduğu ve sürekli araştırmalarla yeni yaklaşımların ihtiyaç duyulduğu bir alandır. Son zamanlarda leke tedavisinde oldukça iyi sonuçlar vardır. Şu anda altın standart tedaviler arasında, yeni nesil spesifik dalga boylarıyla çalışan cilt yüzeyindeki hücrelere hasar vermeden hatalı pigment hücrelerini ve hasarlı dokuyu hedefleyen sistemler yer almaktadır. Parmak izimiz gibi uygulanacak tedavi yöntemi de kişiye özeldir. Bu noktada doğru tanı ve tedavi, sürecin sizin adınıza daha olumlu ilerlemesine yardımcı olacaktır. Cildinizde oluşabilecek lekelerin tespiti ve tedavisi için zaman kaybetmeden ve güneş yüzünü göstermeden bir dermatoloji uzmanına başvurun.

Çağla Şıkel ve çocuklarından Emre Altuğ'a sürpriz doğum günü!Eski manken Çağla Şıkel, oğulları Uzay ve Kuzey’le birlikte eski eşi Emre Altuğ’un doğum gününü kutladı. Şıkel, çocuklarıyla birlikte ünlü şarkıcıya sürpriz yaptığı anları takipçileriyle paylaştı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet