Geri Dön

Orhan Gazi kimdir, annesi kim? Orhan Gazi ne zaman ve neden öldü? İşte, Orhan Bey'in hayatı...

Orhan Gazi, Osmanlı Devleti'nin kurucusu Osman Gazi'nin oğlu olarak dünyaya geldi. Annesi ise Malhun Hatun'dur. Öte yandan babasının ardından Osmanlı Devleti'nin ikinci padişahıdır. Orhan Gazi nasıl ve ne zaman öldü?

Orhan Gazi kimdir, annesi kim? Orhan Gazi ne zaman ve neden öldü? İşte, Orhan Bey'in hayatı...

Osmanlı Devleti'nin ikinci padişahı Orhan Gazi, Söğüt'te doğdu. Osman Bey'in ikinci eşi Malhun'dan dünyaya gelen Orhan Gazi'nin eşleri ve çocukları da merak konusu oldu. 4 eşi olan Orhan Bey'in 8 de çocuğu bulunuyor. Osmanlı Devleti'nin kuruluşunun ardından padişah olan ikinci Bey olmuştur. 

ORHAN GAZİ KİMDİR?

Orhan Gazi veya Orhan Bey, 1281 Söğüt 'te doğdu. Osmanlı İmparatorluğu'nun ikinci padişahı. 1324 ile 1362 yılları arasında beylik yapmıştır. Babası Osman Gazi'den 16.000 km² olarak aldığı devleti, oğlu I. Murad'a 95.000 km² olarak bırakmıştır.

Osmanlı Beyliği'nin kurucusu Osman Gazi ve Malhun Hatun'un oğludur. Sarışın, uzun boylu ve mavi gözlü, halk tarafından çok sevilen, ulemaya saygılı, merhametli bir hükümdar olarak tanımlanır. Sık sık halkın arasına karıştığı, ve dertlerini dinlediği söylenir. Babası Osman Gazi'nin vefatı üzerine 1326'da bey olmuştur. Orhan Bey'e Şücaeddin, "İhtiyareddin" ve "Seyfeddin" unvanları verilmiştir. Ölüm tarihini 1359, 1360, 1361 ve 1362 gösteren kaynaklar da vardır.

"Sultan" unvanını kullanan ilk Osmanlı padişahının I. Murad olduğu kabul edilmektedir; lakin bazı kaynaklar Orhan Bey'i "sultan" unvanını kullanan ilk Osman padişahı olarak kabul etmektedir. Hatta, onun adına darb edilen sikkede "Sultan-ı Azam Orhan Bey" yazılmaktadır; ve üstelik, Orhan Bey'e ait olan bir tuğra'da "Sultan Orhan" yazılmaktadır. Hatta İbn-i Batuta, Osman Gazi'yi "ilk sultan" olarak adlandırmaktadır.

Eşleri
Asporça Hatun - Bizans İmparatoru III. Andronikos'un kızı, Şehzade İbrahim ve Fatma Hatun'un annesi.
Nilüfer Hatun - Yarhisar Tekfurun kızı, I. Murat, Süleyman Gazi ve Şehzade Kasım'ın annesi.
Theodora Hatun - Bizans İmparatoru VI. İoannis'un kızı, Şehzade Halil'in annesi.
Eftandise Hatun - Mahmud Alp'in kızı.
Çocukları
Süleyman Paşa
Şehzade Murad
Şehzade İbrahim
Şehzade Halil
Şehzade Kasım
Şehzade Eyüp
Fatma Hatun
Hatice Hatun

Hakan Ural canlı yayında duygusal anlar yaşadıTürkiye’nin birçok şehrinde orman yangını çıktı. Herkes gelen bu felaket haberleriyle sarsıldı. Siyaset bilimcisi, yazar Süleyman Seyfi Öğün’ün konuyla ilgili kendisine yolladığı mesajı okuyan Hakan Ural, canlı yayında güçlükle konuşabildi.
Cadde Yazarları

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet