Sevgili okurlar, bu yazıda sizlere demografik olarak 90’lı yılların sonları ve 2010’ların başları arasında doğan ve Z kuşağı olarak adlandırılan, Satürn dönüşünü tamamlamaya başlayan genç nüfusun astrolojisinden bahsedeceğim. 90’lı yıllarda ülkemizde de ilk internet şirketlerinin kurulduğunu, artık elektronik iletişimin iş hayatında yaygınlaşmaya başladığını gördük. Bu süreçte, iki jenerasyon gezegeni, Uranüs ve Neptün’ün Saka burcuna geçtiğini görmüştük. 1995-96 geçişinde Uranüs, ardından 1998’de Neptün bu burca ilerledi.

Bu yıllardan itibaren doğanların eğitim hayatlarında hızla eve giren kişisel bilgisayarların ve ardından sosyal yaşam içinde cep telefonlarının yepyeni bir dünya kurduğunu biliyoruz. Nitekim Saka, hava elementinden, hem bireyselliği, kolektif unsurları, iletişim ve teknolojiyi, özgürlükleri ve yenilikçi, devrimci temaları anlatan bir burçtur. Uranüs bulunduğu burcun konularında ani değişimleri, devrimleri, düzen değiştiren sarsıntıları ve çoğu zaman başkaldıran, uyandırıcı deneyimleri anlatır. Neptün ise bir jenerasyon gezegeni olarak, nelerin yüceltildiği, idealize edildiği hatta bir hayal ürünü olarak sunulduğu ile, dolayısı ile reklamlar, medya, sinema, sanatlar ve en geniş anlamı ile kültürel üretim ile ilişkilidir.

1998-2003 yılları arasında doğanların hem Uranüs, hem de Neptünleri Saka burcunda yer alıyor ve bu bireyler günümüzde artık 30 yaş eşiğine, kısaca ilk Satürn dönüşü aşamasına ulaşarak, kendilerini hayata adapte etmeye çalışıyorlar. 1997 yılında da yine Saka burcunda Jüpiter-Uranüs birleşimi olmuş, dünyada bilimsel buluşların yoğunlaştığı bir dönem olmuştu. İnsan klonlama, yapay kan, genetik araştırmalar, Mars’a ilk iniş bu süreçte öne çıktı.
Z kuşağında, özellikle 2003’e kadar doğanların psikolojisinde kurulu düzeni değiştirecek, sosyal hayatı yeniden örgütlemek isteyecek, bilim ve teknolojinin sunduğu imkanları doğal olarak çok daha yetkin şekilde kullanabilecek yetenekler görüyoruz. 2003-2010 yılları arasında ise, Uranüs Balık burcundayken doğanların sezgisel yaratıcılıkları, spritüel konulara açıklıkları ve sanat alanında kolektif temaları işleyen daha avangart bir tutum içinde olacaklarını söyleyebiliriz.

Dünya tarihinde bir kırılma noktasının eşiğindeyiz. 2023-2024 geçişinde, Pluton Oğlak burcunu bırakarak, Saka burcuna ilerleyecek ve dolayısı ile Z kuşağında doğanların başta Uranüs’leri ve sonrasında ise Neptün’leri üzerinden geçiyor olacak. Bu güçlü jenerasyonel etkiler, toplumsal yaşamda, politikada, insanın çevresi ile ilişkisinde, doğal olarak dünya ekonomisinde çok daha güçlü, çoğu zaman sancılı dönüştürücü bir sürecin devreye gireceğini, teknolojinin demokrasi ve yönetimler, siyaset üzerinde daha kapsayıcı ama aynı zamanda manipüle edici yönlerinin bizzat devreye sokulacağını gösteriyor. Yeni tüketim toplumunda, bilginin, bigdatanın, kimliklerimiz üzerinden hayata geçirelecek olan toplumsal mühendisliğin, geri dönüşü olmayan bir gerçeklik olarak hayatımıza, global ekonomiye yansıyacağını göreceğiz. 15’inci yüzyılda matbaanın icadı nasıl sosyal, dinsel, siyasi ve ekonomik hayatı dönüştürdü ise, günümüzde de internet ve dijital teknolojilerin benzer sarsıcı sosyal değişimi hızlandırdığını ve global bir dönüşümün gittikçe şekillendirdiği bir dönemdeyiz. 2025-2028 yılları arasında, Uranüs ve Neptün arasındaki sektil açının, 90’lı yılların sonunda tohumları atılan yenilikleri iyice filizlendirdiğini göreceğiz. Bu geçtişte Neptün’ün Koç burcuna ilerleyişi yeni bir liderlik, vizyon ve dünyayı siyaset açısından da etkileyecek bir süreci başlatmış olacak.

Burcunuza göre…

Ay bugün Saka burcunda Satürn ile birleşiyor. Şimdi gelin burçlara bir göz atalım.

Koç: Arkadaşlıklar içinde daha hareketli ancak sorumlu da olabilirsiniz. Gelecek beklentileriniz üzerinde durabilirsiniz.
Boğa: Hafta sonu olsa da, sizi meşgul eden sorumlu kılan koşullar var. Üstünüzde daha fazla yük taşıyabilirsiniz.
İkizler: Olaylara bakış açınızı sağlamlaştırabilecek durumlar var. Uzaklar, yolculuklar, eğitsel işler dikkatinizi çekebilir.
Yengeç: Duygusal alanda kendinizi kastırmamalısınız. Belirli korkular ve endişeler yüzünden kendinizi yıpratmayın.
Aslan: Aşkta ve karşılıklı konularda biraz daha esnek olmaya bakın. Evlilikte sorumluluklar dikkat çekebilir.
Başak: Hafta sonu olsa da bazı işler ve yükümlülükler olabilir. Başkaları için de çok şey yapabilirsiniz.
Terazi: Sevdikleriniz ya da çocuklarla ilgili konularda daha düşünceli olabilirsiniz. Kendinize de zaman ayırmaya bakmalısınız.
Akrep: Evde ya da ailevi konularda bazı yükler, sıkıntılar gündeme gelebilir. Sizi bağlayan sorumluluklar içindesiniz.
Yay: Düşüncelerinizi daha ciddi alabilir ve sözlerinizi tutmak isteyebilirsiniz. İş bağlantılı yolculuklar da gündeme gelebilir.
Oğlak: Parasal konular üzerinde durmak ve uzun vadeli düşünmek isteyebilirsiniz. Teknik bir konu ile de ilgilenmek mümkün.
Balık: Psikolojik açıdan dağınık ya da etki altında kaldığınız durumlar olabilir. Kendi endişelerinizi, duygularınızı anlamaya özen göstermelisiniz.