Bizim platformlarda da mevcut. Discovery ve Viacom... Yemek programlarını, ev tadilat programlarını, arabalarını, tarihe bakışlarını kilolu insanlarını yani Amerikan hayatına dair ne varsa izliyoruz, öğreniyoruz ve biliyoruz. Avrupa Birliği Görsel İşitsel Gözlem kuruluşu (European Audiovisual Observatory) bir rapor çıkarmış; ‘Amerikan televizyon gruplarının Avrupa’da etkinliği ne kadar ?’ diye...
Eski sosyalistler şimdi ABD’ci oldu!
“Malum duvar yıkıldı demokrasi geldi” dediler. Meğer Amerika gelmiş. Ekonomik olduğu kadar ‘eğlence’ de Amerikanlaştı eski sosyalist blok ülkelerinde. Hepsi şu an AB’de. En çok Amerikan gruplarının kanallarının girdiği ülkeler şöyle; Bulgaristan (Yüzde 44), Romanya (Yüzde 31.5), Çek Cumhuriyeti (Yüzde 31.3) ve Polonya (Yüzde 29.1)...
Hangi Amerikan şirketi bir numara?
Avrupa’daki sıralama şöyle; Discovery (26 ülkede), Viacom (25 ülkede), Walt Disney (21 st Century Fox adıyla 23 ülkede), AT&T (Warner Media içinde 22 ülke), Compcast (Sky dahil 19 ülkede). Bir de Sony Corp var o da 13 ülkede bulunuyor.
Türkiye kaçıncı?
Türkiye, listedeki 40 ülke arasında 31’nci sırada... Yani Amerikan TV gruplarının yüzde 20’nin altında girdiği ülkeler diliminde yer alıyor. Bu arada Amerikan şirketlerinin hiç girmediği ülkelerde var; Malta, Makedonya ve Yunanistan!
Sony ne oldu?
Bu arada unutmadan malum bizde Sony Channel vardı. 2016 yılında, Sony Pictures Television Türkiye’de, Planetler platformunun çoğunluk hissesini satın almış, 28 Mart 2017 tarihinde Sony Channel adıyla yayına başlamıştı. Sonra? Giderek sesi soluğu kesildi. Şimdi yayında değil. Duyduğum, Türk ortağıyla davalık olmuş.