Spielberg’ün yeni ‘Batı Yakası’nın Hikayesi’ filmi (West Side Story) körfez ülkelerinde yasaklandı. Hiçbir sinema salonunda gösterilmiyor. Filmin yeni halindeki eş cinsel Anybodys karakteri nedeni... Rahmetli annem beni Emek Sineması’ndaki gösterildiği yıllarda defalarca götürmüştü. Yeni fragmana baktım, ‘Her şey yeni’ gibi bir hisse kapıldım. Dünyadaki sol akımın yeni eğilimleri (liberal sol diyorlar bir de!) işçi sınıfı ‘out’, etnik kimlik ve cinsel tercih ‘in’ şeklinde. Sinema ve müzik endüstrisinin entelijansiyası da bu eğilimlerden uzak kalmıyor tabii ki. Nitekim Netflix dizi ve filminde LGBT durumlarına sıkça rastlanır oldu. ‘West Side Story’de Irıs Menas’ın oynadığı Anybodys karakteri de bu modanın bir devamı mı?
Körfez ülkelerinin böyle ‘marksist’ halleri yok tabii ki... Bu karakter nedeni ile Suudi Arabistan, Kuveyt, Bahreyn, BAE, Umman sinemalarda gösterimini yasakladı. “Bu sahneleri çıkart” demişler. Yapımcı da “Olmaz” demiş.

Aynı şey ‘Eternals’ için

Marvel Comics’in yayınladığı ‘Eternals’ isimli çizgi romandan uyarlanan film de aynı durumla karşılaşmış. Malum gey süper kahraman karakteri Phastos bu filmde yer alıyor. Suudi Arabistan, Katar, Kuveyt ve Mısır’da yasaklanmış. Lübnan ve BEA’da gösterilmiş. “Mahrem sahneler kaldırılarak” notu düşmüş Hollywood Reporters.

Bizde olabilir mi?

TRT gelirlerini biz vatandaş olarak karşılıyoruz. İspanya’da durum farklı. Bütçeden pay alıyor RTVE kamu televizyonu. Ekonomik sıkıntılar bütçeden televizyona ayrılan payı yüzde 6.3 düşürmüş. Hükümet şöyle bir formül düşünmüş; Netflix, Hulu, HBO, Amazon Prime, Disney, YouTube gibi hizmetlerin kazandıkları paranın yüzde 1.5’ini RTVE kanalına versin. Bir de ufak da olsa reklamdan bir pay alması da düşünülüyor. Çünkü orada reklamdan da pay verilmiyor kamu televizyonuna...