‘Muhteşem Yüzyıl’ın yanı sıra ‘Behzat Ç.’ ile ilgili Doğuş Holding’in yeni kanalına gideceği söylentileri vardı. Epey ses getirdi. Cengiz Semercioğlu ‘Medya Mahallesi’nde söyledi, dizi Show TV’de kalmış. Gelelim ‘Behzat Ç.’ tarafına... Benim aldığım bilgilere göre, bu dizinin çok ağır cezai şartlar taşıyan bir kontratı varmış Star’la. Dizinin isim hakkı bile Star üzerine tescilliymiş. Yani hem yapımcının hem de almayı düşünenin epey başını ağrıtırmış. Bu arada yine duyduğum, Star cephesine böyle bir konuda resmi bir başvuru olmamış. Ama her zaman açık kapı bırakmak lazım. Bizim özel televizyon tarihi Bizans oyunlarının döndüğü büyük bir havuzdur unutmamak lazım. Her an her şey de olabilir!

YERLİ STAND-UP YAPANLAR BU KANALDA
Bloomberg TV sessiz sedasız güzel bir işe ön ayak oldu. Yerli stand-up’çılardan oluşan bir demet. Program konusunda bir bilgi filan yok. Yayınlanacağı söylendi. Fragmanlarından takip ettim. Bir de yayın günü (cuma) ‘Stand-Up Commedy’yi izledim. Valla gayet hoş örnekler vardı. Cuma akşamları yakalayabilirseniz Bloomberg’i tavsiye ederim.

FOX: 19.00- 20.15 KANALI
Böyle bir durum var. Fox bu zaman dilimini acayip oturttu. Hani biri tesadüf dersiniz ya da hadi 1-2 bölüm... Ama her akşam ilk 10’a giriyor. Bu zaman zaman ilk üçü zorlarsa ve her gün yayınlanan bir diziyse o zaman buna ; başarı demekten başka çare yok. ‘Deniz Yıldızı’ vardı. Yaz döneminde ‘Dinle Sevgili’yi koydular, yine aynı. Hani ‘Deniz Yıldızı’nın kaldığı yerden devam. Bir de daha geriden gelse de yine öğleden sonra ‘yerli dizi kuşağı’ oturttular; ‘Unutma Beni’. Tam klasik ‘Brezilya dizisi’ formatı. Daha ucuz prodüksiyonlar. Ama eli yüzü düzgün oyunculuğu ekip çalışması içinde kaynaştıran diziler. Bana sorarsanız, açıkçası katlanamıyorum. 1-2 defa seyrettim “Yok abi almayayım” dedim. Ama benim zevkim başka televizyonla ilgili yazıyorsam bu gerçeği görmek başka.

STAR AKADEMİ 35 BİNE GELDİ
Star Akademi’nin internetteki durumu da epey hareketli; günde 35 bin kişi ziyaret ediyormuş siteyi. Tartışmalar, anketler, dedikodular filan. Hava sıcak, dışarı çıkılmaz, o zaman takılalım değil mi?

REHBERiM

HER YAŞA ANİMASYON
Lewis teknolojik aletlere meraklı bir çocuktur. Yetim büyümüştür ve ailesini bulma fikri hiç yok olmamıştır. Ta ki Wilbur Robinson adında esrarengiz bir yabancıyla tanışana kadar... ‘Robinson Ailesi’ Disney markalı bir film. Görsel bir gövde gösterisi olarak gösteriliyor film. “Her yaştan izleyiciyi memnun edebilecek kadar da çok yönlü” olduğu da vurgulanmış. (ATV/20.00)

BBC ŞAHESERİ
Hani “BBC belgesel yaparsa...” diye bir laf vardır. Doğru. Belgesel üçlemesinin son halkası ‘İnsan’ belgeseli. Sekiz bölüm. İlk bölümü ‘Okyanuslar’. Bu bölümün, sekizinin içinde en etkileyici olduğu söyleniyor. Orjinalini William Hurt, bizdekini Tuncel Kurtiz seslendiriyor. (NTV/21.00)

KENAN DOĞULU’nun GENÇLİK HALİ
Arşiv programlarının hastasıyım. Eh TRT’de de bundan bol bol var. TRT MÜZİK kanalı yaz döneminde ‘arşiv’inin kapılarını açtı. İşte bunlardan biri; ‘Erol Evgin Show’. Yıl 1995; konuklar Perran Kutman ve Kenan Doğulu. (19.25)

NOT DEFTERiMDEN

TARKAN CIZIRTILI TV KONSERi
17 yıl önce. ATV’de haziran ayının bir pazar günü Tarkan’ın konseri yayınlanıyor. “Son günlerin en flaş isimlerinden” diye yazmışım. Kasedi rekora gidiyor diye de eklemişim. Konserde sesi cızırtılı, klavyeyle davuldan başka bir şey duyulmuyormuş. Böyle konser kayıtları da var.

KEMAL SUNAL’IN DiZiLERi TUTMAMIŞTI
Kemal Sunal’ın üç dizisi de tutmadı özel televizyon tarihinde. Üçüncü dizi ‘Bay Kamber’ tam fiyasko olmuştu. Belli bir yaşa gelmiş Kemal Sunal’a bir de ‘Şaban Askerde’ dizisi yaptırmışlardı. O da bekleneni verememişti!. Hatta dizilerin yayınlandığı zamanlar rakip kanallar ‘Kemal Sunal filmleri’ gösterip daha çok reyting alıyordu.

HABER BÜLTENi ARASI REKLAM VARDI
17 yıl önce haberler yarım saatmiş. Yarım saatlik habere 9-13 dakika arasında reklam alınıyormuş. Geriye 20 dakika kalıyormuş. O zamanlar ülkede bu kadar tantana yoktu. Keyifli günlerdi! 20 dakikada iş bitiyormuş. Tabii o zamanlar kızmışım “Ne leyn bu rezalet!” diye yazmışım.

PETER ARNETT VE SiMÜLTANESi!
Peter Arnett’li CNN geceleri unutulur mu? Bir de simültane tercümanı vardı. Az mı izleyip dinledik adamı bizim yerli dublajımızla.