‘Yargı’ dizisi, bir savcı, emniyet mensubu baba ve hayta bir kardeşin hikayesine giren cinayet ve avukat hanım özetinde gelişti. Sonrasında emniyet içi mücadele... Hepsinin üstünde o final sahnesi; ‘İnci Erguvan’ morgda yankılanan ses. Hani Ceylin (Pınar Deniz) babasına demişti ya “Kardeşin nerede?” diye, “Sınava çalışıyor arkadaşında. Ben izin verdim” dediği kardeşi... Ceylin’in o sahnedeki bakışı, çaresizliği bundan daha güzel anlatamazdı. Hemen burada altını çizeyim, yetenekli bir oyuncu Pınar Deniz. Nedense genç kuşak oyuncuların ‘diksiyon sorunu’ mevcut. Yutuyorlar kelimeleri... İlk bölüm itibarıyla ben Pars’ı (Mehmet Yılmaz Ak) beğendim. Ilgaz’ın (Kaan Urgancıoğlu) kayınçosu olacaktı. Ilgaz’ın kardeşinin cinayet şüphelisi olması vesilesiyle karşı karşıya geldiler. “Elime bir koz geçti” havasını çok iyi yorumladı konuşmaları, hali tavrıyla. İyi oyuncu belli eder kendini. 

BİR ADALET HİKAYESİ

Bizde böyle işler olur mu?

Ceylin ve Engin (Onur Durmaz) ikilisi. Engin’in babası Yekta Bey ünlü bir avukat. Ceylin ile Yekta Bey (Uğur Polat) bir boşanma davasında karşı karşıya gelir. Hakime öyle bir delil sunar ki Ceylin, Yekta Bey ters köşe. Bir kadınla öpüşürken fotoğraflar çekilmiştir kocanın. Sonra anlaşılır ki söz konusu kadını Ceylin tutmuştur. Koca böyle tongaya düşürülmüştür. Bilmem bizde avukatlar böyle işler yapar mı? Yoksa Amerikan dizilerinden esinlenme mi? Gerçi bizim yakın geçmişimiz ‘tapeler, dinlemeler, gizli çekimler’le hayli içli dışlı olmuştur. Bittiği de söylenemez ya!

Sade müzik

Ev ahalisi, “Müzik çok yüksek” dedi. Daha sade bir seçim olabilirdi. Ama merak ettiren bir kurgu yapılmış, bunun üzerine kafa yorulmuş. Merak uzun bir süre kendini bırakmayacak kadar ince düşünülmüş.