Ev ahalisi, özellikle genç ev ahalisi yazlık dizileri seviyor. “Yaz aşkları, bakışmalar araya komik hikayesi olsun öylesine izleniyor” diyor. Çekirdek çitleyerek izleme hali. “Bir tane bulamadım” dedi. Oyunculuk adına ya da senaryo adına öyle ahım şahım bir şeyler beklenmiyor. Romantik komedi tadında işte...
Kendi içinde onunda iyi oynayanı iyi yazılmışı var tabii ki. Bu köşede çok yazlık diziler yazıldı. Bu yıl ekrana gelenler arasında bir tane bulamamaktan şikayet ettiler geçenlerde. Hatta aynı gün iki tane birden vardı. Bir ona, bir buna baktılar yeni bölüm. Yok, açmadı; “Hadi senin maç başlıyor, izle bari” dediler.

‘BALIKÇI BAŞKAN’; GERÇEK HİKAYE

İzmir Uluslararası Film ve Müzik Festivali’nin açılışında karşılaştığım sevgili Cezmi Baskın ve eşi Çisel Hanım önerdiler “Mutlaka izleyin” diye. ‘Balıkçı Başkan’. Gerçek bir hikaye.
Uyuşturucu mafyası tarafından öldürülen İtalya’nın Campania bölgesindeki Pollica Belediye Başkanı Angelo Vassalo cinayeti. Bir tele-film aslında. Rai çekmiş. Film şöyle bitiyordu; “1973’ten bu yana başkan, bilirkişi ve meclis üyeleri dahil 143 yerel yönetici öldürüldü.” Onların anısına yapılmış.
Çevreci, kötü yapılaşmaya karşı hatta eğlence mekanlarındaki uyuşturucu ile mücadele eden belediye başkanlarının dünya üzerindeki hikayeleri hep böyle. Bizde de öyle değil mi? Sekiz yıl önce uğradığı suikast sonucu yaşamını yitiren Kuşadası Belediye Başkanı Lütfi Suyolcu’nun kızı Çiğdem Suyolcu, babasının hayatını anlatan bir film yaptı; ‘Gitme Baba’.
Bir de daha başka bir hikayenin ünlü belediye başkanı vardır bizde; ‘Terzi Fikri’. Fatsa’nın bugün hâlâ unutulmayan başkanı. 12 Eylül işkencelerinden geçti. Cezaevinde kalp krizinden öldü. İZ TV’ de ‘Fatsa’nın Soyadı Fikri’ onu kapsamlı anlatan Nazım Alpman imzalı belgesellerden biridir. Bir gün uzun metrajlı filmi de olur!